“Okolo seba vidíte veľa vodných stavieb, čistiarne odpadových vôd, vodné nádrže, vrátane Vodného diela Gabčíkovo. Tieto stavby stavali odborníci, ktorí postupne odchádzajú do dôchodku a nová generácia nám nerastie,” priblížil šéf envirorezortu s tým, že ministerstvo na tento problém upozorňuje už dlhodobo.
Hlavnou motiváciou študentov má byť najmä možnosť zamestnať sa hneď po skončení školy. “Do roku 2020 vieme zaručiť viac ako 600 odborníkom prácu s hotovým pracovným miestom,” dodal Žiga. Podľa prezidenta Asociácie vodárenských spoločností Stanislava Hrehu zas vodárenské spoločnosti ponúkajú možnosť získať štipendium v rámci štúdia.
Odborníci chýbajú napríklad vodárenským spoločnostiam, Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP), či Výskumnému ústavu vodného hospodárstva. “Záujem mladých ľudí o vzdelanie na technike je pomerne slabší. Neviem, či majú obavu z tých technických predmetov a asi je možnosť štúdia jednoduchšia na sociálnych vedách a podobne,” myslí si generálny riaditeľ SVP Marián Supek. Výhodou vzdelania v oblasti vodného hospodárstva je podľa jeho slov to, že poskytuje pracovné príležitosti na celom území Slovenska.
Ministerstvo podpísalo memorandum so zástupcami Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Ekonomickej univerzity v Bratislave a Technickej univerzity vo Zvolene a zároveň aj s ministerstvom školstva.