Odborník uviedol, že útoky na saudské rafinérie sú zlyhaním strategickej americkej ochrany

Odborník uviedol, že útoky na saudské rafinérie sú zlyhaním strategickej americkej ochrany

Washington/Rijád 17. septembra 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali) 

 

Známy komentátor medzinárodných vzťahov Finian Cunningham v komentári pre portál RT odhaľuje americké diplomatické a vojenské zlyhanie v súvislosti s kauzou víkendových útokov na ťažobnú infraštruktúru Saudskej Arábie, ktoré okrem iného spôsobili výkyvy na svetových trhoch s ropou

Ilustračné foto

Ničivý útok na ropný priemysel Saudskej Arábie podľa Cunninghama viedol k množstvu obvinení zo strany amerických predstaviteľov, ktorí sa zhodujú, že za vojenskou akciou je Irán. “Dôvod takéhoto ukazovania prstom je jednoduchý: ide o obrovské zlyhanie Washingtonu v ochrane saudskoarabského spojenca”.

Reklama

Trumpova administratíva podľa neho musí ukazovať na Irán v súvislosti za posledný vojenský útok na Saudskú Arábiu, pretože uznať, že jemenskí povstalci zrealizovali tak odvážny útok na srdce ropného kráľovstva, by bolo priznaním americkej neprimeranosti.

Saudská Arábia minulý rok vynaložila miliardy dolárov na nákup amerických protiraketových obranných systémov Patriot a údajne aj na najmodernejšiu radarovú technológiu z dielne Pentagonu. Ak jemenskí povstalci dokážu prepašovať bezpilotné bojové lietadlá na Saudské územie a ochromiť nimi výrobu ropy, malo by to pre amerických “ochrancov“ znamenať obrovské znepokojenie.

Reklama

Cunningham upozorňuje, že americká ochrana Saudskej Arábie je základom ich historických vzťahov. Vývozy ropy zo Saudskej Arábie sú životne dôležité pre udržanie globálneho dolárového trhu s ropou, ktorý je zase rozhodujúci pre americkú hospodársku moc. Na oplátku sú USA povinné chrániť saudskoarabskú monarchiu, ktorá je tiež lukratívnym nákupcom zbraní v hodnote miliárd dolárov.

Podľa inštitútu Stockholm International Peace Research Institute má Saudská Arábia tretí najväčší vojenský rozpočet na svete za USA a Čínou. S ročnými výdavkami okolo 68 miliárd dolárov je svetovou jednotkou, pokiaľ ide o percentuálny podiel hrubého domáceho produktu (8,8%). Väčšina zbraní pritom pochádza zo Spojených štátov vrátane jednej z najčerstevejších akvizícii raketových systémov Patriot.

Napriek všetkému finančnému zabezpečeniu a najlepšej americkej vojenskej technológii sa ropné kráľovstvo stalo terčom vlny leteckých útokov na jej životne dôležitý ropný priemysel. Produkcia saudskej ropy v rafinérii Abqaiq, 330 km východne od hlavného mesta Rijád, klesla o 50 percent po tom, čo ju pohltili plamene po útokoch dronov. Navyše, jedno z najväčších saudských ropných polí v Khurais, tiež vo východnej provincii, bolo tiež čiastočne uzavreté.

Existujú však dôvodné podozrenia, že škoda je oveľa vážnejšia, ako pripúšťajú saudskí úradníci. Oprava týchto kľúčových priemyselných závodov môže trvať týždne.

Štátny tajomník USA Mike Pompeo priznal polovicu pravdy, keď vyhlásil, že “Irán odštartoval bezprecedentný útok na svetové dodávky energie“. Cunningham tvrdí, že áno, je to bezprecedentné, no Pompeo a ďalší americkí predstavitelia sa ale podľa neho dopúšťajú nesprávneho úsudku, keď obviňujú Irán.

Reklama

Niektorí predstavitelia Trumpovej administratívy informovali americké médiá, že za obrovské plamene na saudských ropných zariadeniach sú zodpovedné “riadené strely“. Jeden z nich sa vyjadril anonymne, že “niet pochýb o tom, že za tým je Irán. Neexistuje žiadny iný podozrivý,“ uviedol.

V urýchlenom úsilí zdôvodniť obvinenia proti Iránu boli zverejnené satelitné snímky, ktoré ukazujú údajný dôsledok leteckého útoku na rafinériu Abqaiq. Americkí predstavitelia tvrdia, že lokalizácia výbuchov naznačuje, že zbrane boli použité nie z juhu z Jemenu, ale z Iránu alebo Iraku.

Dokonca aj New York Times vyjadrili pochybnosti o tomto tvrdení, pričom vo svojej správe noviny uviedli: “Satelitné snímky zverejnené v nedeľu sa nezdajú byť také zreteľné, ako naznačujú úradníci, pričom niektoré z nich ukazujú škodu na západnej strane zariadení, nie zo smeru Iránu alebo Iraku. “

Obvinenia Pompea a ďalších sú len špekuláciami namiesto odôvodnených tvrdení. Podľa Cunninghama je pozoruhodné, že prezident Donald Trump upustil od otvoreného obviňovania Iránu. Vo svojich vyhláseniach iba naznačoval túto možnosť. Ak si je Pompeo istý vo vine Iránu, prečo Trump nie? Prezident tiež uviedol dôležitú poznámku, keď povedal, že „čaká na overenie“ zo Saudskej Arábie „o tom, čo je podľa nej príčinou útoku.“ Ešte raz. Ak americkí vládni predstavitelia výslovne obviňujú Irán, tak prečo Trump hovorí, že chce “overenie“ Saudov?

Irán však jednoznačne odmietol tvrdenia, že sa na útoku podieľal, pričom uviedol, že vyhlásenia ministra zahraničia Pompeo boli „slepé“ a môžu spôsobiť rozpútanie konfliktu.

Reklama

Irakský premiér Ádil Abdul Mahdí tiež odmietol tvrdenia, že pro-iránski šiitskí militanti mohli na realizáciu leteckých útokov použiť územie svojej krajiny.

Povstalci v Jemene vydali jednoznačné vyhlásenia, v ktorých tvrdia, že sú zodpovední za nálety na saudské ropné zariadenia. Špecifikovali dokonca, že zbraňami boli bezpilotné lietadlá a nie rakety, pričom s podrobne opísali, že bolo nasadených 10 bezpilotných vzdušných zariadení (UAV).

Aj americké médiá spočiatku uviedli, že útoky boli vykonávané dronmi z Jemenu. Agentúra Associated Press písala o sofistikovaných útokoch, pri ktorých boli bezpilotné lietadlá najskôr použité na deaktiváciu radarových systémov Patriot predtým, ako iné drony pristúpili k vykonaniu leteckých úderov.

Zdá sa preto, že americkí predstavitelia sa snažia zmeniť príbeh obviňovaním Iránu. Je to bezohľadné, pretože logickým dôsledkom by mohol byť vojenský útok proti Iránu, pred ktorým Teherán varoval a dodal, že je pripravený na vojnu.

Dôvodom obviňovania Iránu je podľa Cunninghama to, že jemenskí povstalci (ktorých Irán politicky podporuje) jednoducho nie sú schopní použiť bezpilotné lietadlá s takým dramatickým úspechom proti saudskému ropnému priemyslu. Páchateľom vraj preto musí byť Irán. Podľa USA má ísť o pokračovanie údajnej sabotáže Iránu proti ropným tankerom v Perzskom zálive začiatkom tohto leta.

Minulosť však ukazuje, že Husíovia sú viac ako schopní použiť balistické strely a rôzne drony prenikajúce na územie Saudskej Arábie. Povstalci používajú bezpilotné lietadlá od začiatku vojny, ktorú v marci 2015 začala koalícia Saudskej Arábie a SAE podporovaná Spojenými štátmi americkými.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali