Odborníci varovali pred rizikom úplného zastavenia výroby v Európe

Odborníci varovali pred rizikom úplného zastavenia výroby v Európe

Moskva 27. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/Julian Stratenschulte/ TASR/AP – Ted S. Warren, TASR/AP-Matthias Balk/dpa)

 

Medziodborová skupina európskych výrobcov a užívateľov kovov varovala pred katastrofálnymi dôsledkami nedostatku horčíka v Číne a vyzvala na prijatie opatrení proti hroziacemu riziku zastavenia výroby v Európe. Píše o tom komentátor RIA Novosti Valerij Michajlov

Ilustračné foto

Vzhľadom na to, že Európska únia je takmer úplne (z 95 %) závislá na Číne, pokiaľ ide o potrebu horčíka, európsky priemysel hliníka, železa a ocele a ich dodávatelia surovín už trpia deficitom, uvádza komentátor. Ďalej v dodávateľskom reťazci hrozí, že sa problém rozšíri na tisíce európskych podnikov a ohrozí milióny pracovných miest, vrátane kľúčových odvetví, ako je automobilový priemysel a stavebníctvo.

Reklama

Ceny horčíka v Európe vo výške 10 000 až 14 000 dolárov za tonu v porovnaní s cenou 2 000 dolárov za tonu na začiatku roka nazývajú lúpežou. Predpovedajú, že do konca novembra zásoby horčíka v Európe úplne dôjdu a európsky priemysel sa potopí, ak nie úplne zrúti.

Čo sa teda skutočne stalo a aké sú dôvody?

Reklama

Pre začiatok podľa neho stojí za zmienku, že horčík je široko používaný v kovopriemysle a strojárstve. Horčík je najľahší konštrukčný materiál používaný v priemyselnom meradle. Horčíkové zliatiny vážia štyrikrát menej ako oceľ. Horčík sa tiež skvele opracováva. Preto sa používa predovšetkým ako ľahký konštrukčný kov v zliatinách. Najmä sa hojne používa v automobilovom a leteckom priemysle.

Lietadlo Boeing 737 Max
Ilustračné foto

V posledných rokoch sa Čína podieľa na svetovej produkcii horčíka z 80-85%. Mimochodom Rusko, ktoré má najväčšie svetové zásoby tohto kovu, je najbližším prenasledovateľom Číny, ale produkuje ho 13-15-krát menej ako Čína. Výroba horčíka je sústredená v závodoch v Bereznikách (AVISMA) a v Solikamsku (Solikamský horčíkový závod). A je príznačné, že po niekoľkých rokoch sporov a súdnych sporov ohľadom prevodu vlastníctva závodu v Solikamsku generálna prokuratúra nedávno požiadala o zabavenie akcií v prospech štátu s tým, že išlo o nezákonnú privatizáciu v rokoch 1992-1996.

Zatiaľ čo Európa produkuje približne 17 % svetových zásob horčíka, jeho produkcia je minimálna. V dôsledku toho je podľa jeho slov takmer úplne závislá na dodávkach z Číny. V septembri čínska vláda rozhodla o uzavretí 35 z 50 hutí a o znížení výroby v ostatných hutách na polovicu. V skutočnosti tak vznikol obrovský deficit.

Dôvod zníženia produkcie 

Prečo teda Čína drasticky znížila produkciu horčíka? Odpoveď je jednoduchá: kvôli energetickej kríze, píše komentátor RIA Novosti. V rámci týchto požiadaviek Čína nielen sľúbila, že sa do roku 2060 priblíži k uhlíkovej neutralite, ale začala sa týmto smerom aktívne uberať. V júli Čína zaviedla nový systém obchodovania s emisiami CO2. Ešte predtým začala Čína zatvárať uhoľné bane – počas niekoľkých rokov ich bolo uzavretých mnoho stoviek.

V septembri sa, ako píše Michajlov, krajina stretla s vážnou energetickou krízou, ktorú sa snažila riešiť nielen znovuotvorením zakonzervovaných baní, ale aj cieleným znižovaním spotreby elektriny.

Reklama

Mimochodom, nedostatok horčíka už zasiahol aj Severnú Ameriku. Kanadský výrobca Matalco Inc. minulý týždeň oznámil svojim zákazníkom, že dostupnosť horčíka „vyschla“, a pokiaľ bude nedostatok pretrvávať, bude musieť už v budúcom roku obmedziť výrobu a dodávky zliatin.

EÚ teraz rokuje s Čínou a vyzýva ju, aby zvýšila produkciu horčíka. Ale samozrejme nie ponukou pomoci v podobe dodatočných dodávok energie: Číňania si majú dodatočnú energiu na uspokojenie svojich európskych potrieb nájsť sami.

 

Ďalšie problémy

Je však horčík jediným problémom? Michajlov píše, že v minulom roku bol celosvetový nedostatok čipov a automobilový priemysel (a nielen ten) týmto nedostatkom trpel a stále trpí. Nedávno vyšiel najavo nedostatok úplne iného druhu – nedostatok vodičov nákladných automobilov, ktorý sa prejavil najmä vo Veľkej Británii.

kolóny, mýtny systém
Ilustračné foto

To má zaujímavú súvislosť: po nútenom zvýšení miezd vodičov kamiónov Británia zápasí s veľkým nedostatkom vodičov autobusov. Každý počul o nedostatku uhlia a plynu v Európe (a mimochodom aj v juhovýchodnej Ázii). Na jar sa v Európe očakáva nedostatok hnojív. Celý svet je navyše na pokraji nedostatku medi – zásoby medi na londýnskej burze klesli na rekordne nízku úroveň za pol storočia obchodovania, zatiaľ čo cena sa za rok zvýšila jedenapolkrát.

Reklama

Zoznam je dlhý. A všetky tieto problémy nie sú spôsobené iba pandémiou covidu-19. Rovnakou mierou, ak nie väčšou, ich spôsobila činnosť Západu. Jednak špecifickými metódami riešenia krízy, založenými na emisii nepredstaviteľného a nezabezpečeného množstva svetových mien (predovšetkým dolára). Po druhé, Západom inšpirovaný „zelený prechod“, ktorý, ako je propagovaný, nie je ani tak záujmom o životné prostredie, ako skôr o udržanie ekonomickej prevahy na úkor ostatných krajín.

V tejto situácii budú inflácia, občasný nedostatok rôzneho tovaru a trvalé prejavy energetických kríz po celom svete stále bežnejšie. Rovnako ako sa dnes čoraz častejšie objavujú obrázky poloprázdnych regálov amerických supermarketov, ktoré pripomínajú sovietske pulty na prelome 80. a 90. rokov, dodáva.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali