Projekt spočíval najmä v úprave pieskovej steny, ktorú včelárik využíva na hniezdenie. Tá bola výrazne degradovaná náletovou vegetáciou a zosuvom pôdy.
„Tento projekt bol nesmierne dôležitý, aby sme zlepšili podmienky pre hniezdenie včelárika v tejto oblasti. Ak chceme zachovať a podporiť vzácne druhy a biodiverzitu v našom okolí, musíme sa tiež snažiť o zmiernenie používania pesticídov na poľnohospodárskych plochách, podporu tradičného hospodárenia na lúkach a pasienkoch ale aj a o obnovu alebo zachovanie prirodzenej dynamiky našich riek,“ povedal predseda BROZ Tomáš Kušík.
Poklesy početnosti tohto druhu boli zistené na miestach, kde došlo k zničeniu hniezdnych príležitostí alebo ku strate potravy, najmä zintenzívnením poľnohospodárstva, po plošnej aplikácii pesticídov alebo zväčšením plôch monokultúr.
Včelárik zlatý je jedným z najvýraznejších druhov vtákov na Slovensku. Ide o drobného pestrofarebného vtáka, ktorý lieta v kŕdľoch. Hniezdi v kolóniách viacerých párov, ktoré si hĺbia hniezdne nory do kolmých pieskových stien. Živí sa lietajúcim hmyzom rôznych druhov, aj väčšími druhmi, ako napríklad vážkami a chrobákmi. Pre svoju pestrofarebnosť je nazývaný aj „slovenský papagáj“.