Kozmický teleskop TESS objavil najbližšiu Superzem: kamenistú exoplanétu niekoľkokrát väčšiu ako Zem, ktorá sa teoreticky hodí pre vznik života. Informuje o tom Lisa Kalteneggerová z Cornellské univerzity a jej kolegovia.
Systém GJ 357 sa nachádza v súhvezdí Hydry, 31 svetelných rokov od nás. V centre má hviezdu triedy M, je to červený trpaslík s hmotnosťou trikrát menšou ako Slnko, ktorý obiehajú minimálne tri planéty. Jedna z nich, GJ 367 d, leží v hraniciach “pásma obývateľnosti” hviezdy, takže tamojšie teploty môžu byť dosť komfortné.
TESS už vo februári zistil, že hviezda GJ 357 znižuje periodicky jasnosť každých 3,9 dní a objavil planétu GJ 357 b, približne o 22% väčšiu ako Zem a teplejšiu. Nasledujúci monitoring ukázal stopy dvoch ďalších planét, a tak sa Kalteneggerová a jej kolegovia rozhodli venovať tomu väčšiu pozornosť. Preštudovali archívne dáta za posledných asi 20 rokov a našli dodatočné informácie o systéme GJ 357.
Tentoraz vedcov nezaujímali výsledky tranzitu, letu planét na pozadí hviezdy, ale vplyv ich gravitácie na GJ 357. Podľa získaných údajov je druhá planéta GJ 357 c minimálne 3,4 krát ťažšia ako Zem a má teploty nad 120 stupňov Celzia. Nakoniec tá najvzdialenejšia od hviezdy GJ 357 vykoná plný obrat za takmer 56 dní. Je približne päťkrát bližšie k hviezde ako Zem k Slnku, avšak GJ 367 je matnejšia, takže planéta zostáva v hraniciach jej eventuálneho pásma “obývateľnosti”.
Vedci vymodelovali spektrálne signály, ktoré dokážu vytvoriť GJ 357 d s ohľadom na rôznu klímu, existenciu vody, zloženie atmosféry, a pod. “Keď má planéta GJ 357 d dosť hustú atmosféru, môže na jej povrchu zostať tekutá voda ako na Zemi,” povedala Lisa Kalteneggerová . “Mohli by sme uvidieť tieto príznaky života s pomocou nových teleskopov, ktoré sa už pripravujú na činnosť.”