Bratislava 28. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)
Plutokalendár znázorňuje výnimočné ženy, ktoré šíria odhodlanie bojovať či zmieriť sa s ťažkou chorobou alebo hendikepom
Občianske združenie P(l)uto predstavilo včera večer v bratislavskom Kontakte svoj prvý Plutokalendár 2015. V týchto priestoroch totiž aj zábery pre kalendár vznikali. Do života ho uviedla herečka a speváčka Zuzana Haasová, ktorá je zároveň titulnou tvárou kalendára.
Plutokalendár pre rok 2015 s podtitulom kalendár ľudskosti zobrazuje 12 fotografií Romana Ferstla, znázorňujúcich výnimočné ženy, ktoré šíria odhodlanie bojovať či zmieriť sa s ťažkou chorobou alebo hendikepom. Autori projektu veria, že svojimi postojmi a príbehmi budú motivovať ostatných, zdravých či chorých ľudí, aby sme boli vďační za každý nový deň. Popri Zuzane Haasovej tvoria tucet modeliek Zuzana Ondrejková, Zuzana Fekiačová, Jana Zvaríková, Suli Tóthová, Beáta Timková, Silvia Horváthová, Sabina Zahirovičová, Andrea Stašková, Vlaďa Jurišová, Veronika Turičíková a Radka Bednárová. Pri každej z nich je pod portrétom aj ich krátky životný osud, ktorý poznačila choroba.
Ženy – modelky na záberoch sú ozdobené výrobkami z charitatívneho obchodu Plutošop, ktoré OZ P(l)uto prevádzkuje. Pochádzajú z chránených dielní, z domovov sociálnych služieb a iných občianskych združení, podporujúcich hendikepovaných ľudí.
„Som vyštudovaná psychologička, robila som v domove sociálnych služieb, tam som videla priestor, ako by sa dalo s klientmi viac kreatívne pracovať. Robila som v zariadení, kde boli ľudia – drsne povedané – na dožitie. V takom prostredí máte problém nájsť motiváciu ráno vstať a prežiť deň. Mali sme tam malú dielničku, pri ktorej som si uvedomila, že toto je ten stimul, po ktorom by sme mali ísť všetci kolektívne, aby tí ľudia mali pocit pracovného života. Povedal som si, že to spravím netradičnou kombináciou, budem vytvárať veci, ktoré si nebudú kupovať ľudia z ľútosti, že to robil hendikepovaný človek, ale preto, že sú pekné. Tak sme začali s projektmi pre hendikepovaných ľudí. Začali sme v roku 2011, takže naše občianske združenie má tri roky,“ uviedla pre TASR zakladateľka OZ P(l)uto Kristína Baluchová.
„Kalendár vydávame s úmyslom najmä šíriť zvesť, že netreba mať predsudky, netreba sa zaoberať stereotypmi, netreba od ľudí, ktorí majú nejaký druh hendikepu, odvracať zrak. Ale najmä by mala putovať motivácia pre ľudí, ktorí sa s nejakým ochorením stretli alebo majú niekoho takého v rodine, medzi svojimi priateľmi. Máme veľa dám zvečnených v našom kalendári, ktoré prekonali práve onkologické ochorenie, ktoré sa stáva čoraz častejším v našej spoločnosti. Reálne neviem pomôcť človeku, ktorý je chorý, ale podľa skúsenosti, ktoré mám z práce občianskeho združenia, viem, že veľakrát stačí malý stimul pre ženu, že sa netreba vzdávať a byť vďačný za každý nový deň,“ dodala Baluchová.
ml