Cieľom tohto zákona, ktorý získal širokú podporu republikánov aj demokratov, je vzpružiť dôveru zo strany európskych spojencov po tom, čo bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden zverejnil citlivé informácie o nekalých špionážnych praktikách tohto úradu.
Obama vyzdvihol, že zákon zabezpečuje silnú ochranu súkromia všetkých občanov, nielen amerických. Zákon by mal tiež sprostredkovať pokračovanie zdieľania údajov bezpečnostných zložiek iných krajín s USA.
Toto opatrenie sa považuje za dôležité v súvislosti s dohodou ohľadom nového systému ochrany transatlantického prenosu informácií, ktorú USA a Európska únia podpísali tento mesiac.
Česká politička a európska komisárka pre spravodlivosť Věra Jourová privítala tento zákon pozitívne a označila ho za historický úspech pre európske snahy o obnovenie dôvery v prenos údajov cez Atlantik. “Táto legislatíva zabezpečí európskym občanom vynútiteľnosť ochrany osobných údajov pred americkými súdmi… Americkí občania už toto právo v Európe užívajú,” povedala komisárka.
Obama v stredu podpísal aj zákon, ktorým zrušil uvaľovanie daní na prístup k internetu, napísala agentúra AP.