Obama si nemyslí, že by Putin zmenil kurz, kým jeho domácu politiku nedostihnú dôsledky západných sankcií uvalené na ruskú ekonomiku. Povedal tiež, že mal veľmi produktívny vzťah s premiérom Dmitrijom Medvedevom v čase, keď bol Medvedev prezidentom, hoci Putin bol v tom čase stále “mocou v pozadí”, uviedla AP.
Obama hovoril aj o Číne. Zdôraznil, že čínsky prezident Si Ťin-pching konsolidoval moc oveľa rýchlejšie ako ktorýkoľvek čínsky vodca v uplynulých desaťročiach a že ťaží z pocitu príslušnosti k čínskemu národu, čo vyvoláva obavy susedov Číny. V tejto súvislosti upozornil na územné spory o ostrovy vo Východočínskom a Juhočínskom mori.
Si Ťin-pching “konsolidoval moc rýchlejšie a komplexnejšie ako pravdepodobne nik od Teng Siao-pchinga,” spomenul Obama. Hovoril o mužovi, ktorý viedol Čínu v rokoch 1978-92. “A jeho moc vnútri Číny po iba roku a pol alebo dvoch rokoch (vo funkcii) urobila dojem na každého,” dodal. Upozornil však aj na negatíva tohto nástupu k moci, predovšetkým v oblasti ľudských práv, pri utláčaní opozície.
Obama uviedol, že USA môžu mať obojstranne prospešné vzťahy s Čínou a že jeho novembrová návšteva tejto krajiny ukázala, že aj Čína má záujem o dobré vzťahy s USA.
Podľa neho sa však Čína nesporne angažuje v komerčných počítačových krádežiach. “Je nesporné, že sa v tom angažujú a je to problém.” Washington preto vyvíja nátlak na Peking v oblasti počítačovej bezpečnosti a počítačových krádeží, dodal Obama.
ml