Obama chválil Mjanmarsko za reformy, kritizoval za násilie voči menšinám

Obama chválil Mjanmarsko za reformy, kritizoval za násilie voči menšinám

Washington 21. mája (TASR) – Americký prezident Barack Obama v pondelok prvýkrát po 47 rokoch prijal v Bielom dome predstaviteľa Mjanmarska. Prezident Thein Sein zavítal do USA dva roky po tom, čo v bývalej Barme prevzala moc po piatich desaťročiach vojenskej diktatúry civilná vláda.

Obama vyzdvihol úspechy dosiahnuté v rámci reformného procesu v tejto ázijskej krajine. Ocenil prepustenie politických väzňov, vrátane držiteľky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij. V tejto súvislosti uviedol, že Thein Sein mu prisľúbil, že bude pokračovať v prepúšťaní politických väzňov. Zároveň však vyjadril znepokojenie z násilia voči príslušníkom moslimskej menšiny Rohingov.

Aby sa mohla demokracia v Mjanmarsku ďalej rozvíjať, jeho krajina bude musieť v najbližších rokoch urobiť ďalšie politické a hospodárske reformy. Na to však potrebuje "pomoc a pochopenie" medzinárodného spoločenstva, vrátane Spojených štátov, povedal Thein Sein, bývalý muž číslo dva vo vojenskej junte. Vyzval na ukončenie násilia medzi etnickými a náboženskými skupinami vo svojej krajine, menšinu Rohingov však konkrétne nespomenul.

Podľa organizácie Human Rights Watch (HRW) zahynulo pri etnicky motivovanom násilí v Mjanmarsku od júna 2012 najmenej 211 ľudí, väčšinou z menšiny Rohingov. Desiatky tisíc jej príslušníkov vyhnali, čo HRW označila za "etnické čistky". Thein Sein v rozhovore pre Washington Post odmietol tvrdenia, že armáda je zodpovedná za násilie voči moslimom alebo ho toleruje a označil ich za "čistý výmysel".

Reklama

Ľudskoprávne organizácie a niektorí americkí zákonodarcovia kritizovali Obamu, že postoj USA k Mjanmarsku zmenil príliš rýchlo. Predstavitelia jeho administratívy však tvrdia, že reformy, ktoré uskutočňuje formálne civilná vláda, si zaslúžia podporu.

Thein Sein ešte pred cestou do USA udelil amnestiu 23 politickým väzňom. Aktivisti však odhadujú, že v mjanmarských väzniciach je ešte vyše 200 politických väzňov.

Reklama

Zmenu postoja USA ukazuje aj skutočnosť, že Obama pri príležitosti Seinovej návštevy hovoril o Mjanmarsku, hoci Washington sa doteraz pridržiaval oficiálnej línie a krajinu nazýval Barmou, ako sa nazývala do roku 1989. Hovorca Bieleho domu Jay Carney povedal, že sa tak stalo z dôvodu "rešpektu k vláde, ktorá uskutočňuje ambiciózny reformný program". USA však nemenia svoju politiku a pokračujú v používaní názvu Barma.

Obama uskutočnil vlani v novembri historickú oficiálnu návštevu Mjanmarska. Jeho administratíva predtým zrušila niektoré sankcie, aby podporila tamojšiu vládu v udržaní reformného procesu. V apríli Európska únia zrušila všetky sankcie voči Mjanmarsku s výnimkou zbrojného embarga. Začiatkom mája USA zrušili niektorým mjanmarským predstaviteľom po 17 rokoch zákaz vstupu na svoje územie. Meno Thein Seina odstránili z tohto zoznamu v minulom roku.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:04

Peking odmietol a odsúdil tvrdenia Spojených štátov, že Čína podporuje vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine tým, že Moskve poskytuje veľké množstvo strojov, mikroelektroniky či technológií do dronov a riadených striel, vďaka čomu Rusko môže navyšovať svoju zbrojnú výrobu.

12:00

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad podozrieva ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. 

11:58

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po zasadnutí predsedníctva a národného výboru svojej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) vyjadril spokojnosť s výsledkami parlamentných volieb zo 17. apríla. Uviedol, že jeho strana zostaví vládnu koalíciu.

11:57

Pri pokuse dostať sa z Francúzska do Británie zahynulo v Lamanšskom prielive najmenej päť ilegálnych migrantov. Medzi obeťami je aj štvorročné dieťa.

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

11:10

Rada Európy a Organizácia spojených národov vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy, ktoré sa po schválení britským parlamentom pretavia do zákona. Rwanda schválenie naopak privítala.

11:05

Čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorý je známy svojimi blízkymi vzťahmi s Kremľom, údajne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu – nekrózu pankreasu. S odvolaním sa na ruský exilový denník Novaja gazeta Európa o tom  informovala agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali