O Slovensku v zahraničí

O Slovensku v zahraničí

Bratislava 9. februára 2024 (HSP / The European Conservative / Pixabay)

 

The European Conservative priniesol nezávislý pohľad na ekonomickú situáciu a reformy, ktoré čakajú Slovensko

financie rast hdp
Ilustračné foto

Sven R. Larson, PhD., je autorom ekonomických článkov pre European Conservative, kde pravidelne publikuje analýzy európskych a amerických ekonomík. Vo svojej poslednej analýze “Eurá a doláre: Slovensko na ceste k výdavkovým reformám” vyjadril neutrálny názor na naše hospodárenie a pripravované slovenské reformy.

Reklama

„Slovenský sociálny štát potrebuje veľké štrukturálne reformy. Takéto reformy si vyžadujú také politické vedenie, aké Európa doteraz videla len v Maďarsku,“ uviedol autor analýzy hneď v úvode.

Nalsedujúci text prináša jeho pohľad na ekonomickú situáciu a reformy ktoré čakajú Slovensko.

Reklama

Vzhľadom na rozsiahle rozpočtové deficity v celej Európe tikajú hodiny, aby zákonodarcovia prijali vhodné opatrenia na zabránenie fiškálnej katastrofy v nadchádzajúcej recesii. Najlepšou reakciou je, samozrejme, zastaviť recesiu ešte pred jej začiatkom. Ak nie je na programe dňa hrať fiškálny útok, mali by prijať aspoň obranné opatrenia na obmedzenie svojich deficitov.

Náš deficit nie je najväčší

Zatiaľ sa zdá, že ochota reagovať oboma spôsobmi chýba, až na niekoľko významných výnimiek. Jednou z nich je Slovensko.

Informácie o tom priniesla agentúra Bloomberg. „Nová slovenská vláda pracuje na balíku opatrení v hodnote 1,5 miliardy eur (1,6 miliardy USD). Ich cieľom je znížiť výdavky a zvýšiť príjmy v budúcom roku, keď bude obmedzovať najvýraznejší rozpočtový deficit v Európskej únii,“ uvádza agentúra.

V tejto vete je však faktická chyba. Rozpočtový deficit slovenskej vlády je síce vysoký, ale nie je najväčší (alebo “najširší”) v EÚ. Podľa databázy Eurostatu o fiškálnej situácii európskych vlád je slovenský rozpočtový deficit buď druhý najväčší, alebo piaty najväčší. Podľa toho, ako ho počítame.

Ak spočítame prvé tri štvrťroky 2023 (Eurostat zatiaľ nezverejnil údaje o verejných financiách za štvrtý štvrťrok), slovenská vláda hospodárila s deficitom vo výške 10,2 % svojich výdavkov. To ju radí na piate miesto v EÚ po Rumunsku (deficit 14 % výdavkov), Taliansku (13,6 %), Maďarsku (11,5 %) a Francúzsku (10,6 %).

Reklama

Ak sa pozrieme len na najnovšie údaje, ktoré sú z tretieho štvrťroka, deficit Slovenska sa rovná 12,7 % verejných výdavkov . Väčší deficit na úrovni 15,1 % malo len Belgicko.

Fiškálne poradie slovenskej vlády je viac-menej technickým bodom, ale nie je nepodstatné. Keď správa, ako je tá od Bloombergu, obsahuje takéto elementárne faktické chyby, vrhá to tieň pochybností na presnosť zvyšku správy.

1% HDP

Za predpokladu, že ostatné fakty v článku sú presné, príbeh Bloombergu vysvetľuje: „ Minister financií Ladislav Kamenický uviedol, že cieľom vlády je v nasledujúcich rokoch znížiť rozpočtový deficit o ekvivalent približne 1 % hrubého domáceho produktu ročne.“

Ak sa na tento plán pozrieme bez zohľadnenia makroekonomických súvislostí, je ambiciózny, ale rozumný. Aby sme získali predstavu o tom, koľko peňazí toto jednopercentné zníženie deficitu znamená, spočítame čísla za posledné štyri štvrťroky, za ktoré Eurostat poskytuje údaje.

Od štvrtého štvrťroka 2022 do tretieho štvrťroka 2023, Konsolidovaná slovenská vláda dosiahla celkový deficit vo výške 5,6 mld€ a HDP slovenskej ekonomiky bol 119 mld.€

Reklama

To znamená, že pri všetkých ostatných podmienkach by pri ročnom znižovaní deficitu o jedno percento HDP, teda o 1,2 miliardy eur, deficit do piatich rokov zanikol.

Podľa agentúry Bloomberg to slovenská vláda plánuje dosiahnuť znížením “energetických dotácií”, ako aj “prepracovaním systému zdravotnej starostlivosti s cieľom zvýšiť jeho efektívnosť”.

Zníženie energetických dotácií

Vo všeobecnosti je zníženie energetických dotácií dobrý nápad. Pre ekonomiku nie je užitočné, aby vláda deformovala trhové sily pomocou viacvrstvového systému dotácií, výhod a výhodných daňových režimov.

Existujú výnimky, napríklad keď sa vláda snaží zvrátiť sociálne a ekonomicky škodlivé účinky socialistického sociálneho štátu. Maďarská vláda sa o to snaží a má v tom veľký úspech. Ak však za vládnymi výdavkami nie je takýto ideologicky definovaný ozdravný cieľ, najlepším prístupom je čo najviac znížiť ekonomickú stopu verejného sektora.

Ukončenie dotácií do energetiky je v súlade s takouto fiškálnou politikou. Rovnako ako myšlienka reforiem zameraných na efektívnosť v slovenskom zdravotníctve. Ak sú však tieto dve výdavkové položky jediné, o ktorých vláda v Bratislave uvažuje, zbytočne si sťažuje prácu. Ako ukazuje graf , v originály článku The European Conservative, zdravotníctvo ani zďaleka nepredstavuje najväčší podiel na výdavkoch verejnej správy.

Programy sociálnej ochrany

Dotácie na energie sa počítajú medzi programy sociálnej ochrany, ak sú určené domácnostiam. Ak sa rozdeľujú podnikom, zaradili by sa medzi výdavky na hospodárske záležitosti.

Tým, že sa slovenská vláda snaží odstrániť svoju rozpočtovú medzeru a zároveň ignoruje svoje programy sociálnej ochrany, sťažuje svoje fiškálne reformy viac, ako by bolo potrebné. Podstatou sociálnych programov vo všeobecnosti je, že prerozdeľujú príjmy a spotrebu medzi domácnosťami. Pričom zvýhodňujú tie s nižšími príjmami na priamy (prostredníctvom daní) alebo nepriamy (bez dávok) úkor tých s vyššími príjmami.

Ide o ekonomické prerozdeľovanie. Bez toho, aby sme zachádzali do detailov fungovania slovenského sociálneho štátu, niet pochýb, že značná časť jeho sociálnych dávok sa využíva práve na prerozdeľovanie príjmov a bohatstva. Keď Eurostat meria rozdelenie príjmov pomocou takzvaného Giniho koeficientu, uvádza, že na Slovensku je tento koeficient 39,1 bodu pred zohľadnením sociálnych dávok. Po ich zohľadnení však koeficient klesne na 21,2 bodu.

Čím nižší je koeficient, tým rovnomernejšie sú rozdelené príjmy medzi občanov.

Inými slovami, slovenský sociálny štát znižuje trhové rozdiely v príjmoch o takmer 46 %. To je v dobrom súlade so severskými sociálnymi štátmi.

Reklama

Keď vláda zohráva takú významnú úlohu pri preskupovaní ekonomických výsledkov v hospodárstve, preberá aj zodpovednosť voči svojim občanom.

Redistribučná funkcia

Tí, ktorí využívajú programy prerozdeľovania, si zvyknú na pravidelné poberanie týchto dávok. Nielenže si plánujú svoje mesačné výdavky na základe pravidelnosti týchto dávok, ale aj znižujú svoju účasť na pracovnom trhu. A to kvantitatívne alebo kvantitatívne – len preto, že nemusia pracovať na časť svojich príjmov.

Táto redistribučná funkcia vládnych programov úzko súvisí s fiškálnymi problémami, ktoré trápia prakticky všetky sociálne štáty na svete. A to sú opakujúce sa rozpočtové deficity.

Tento problém ešte zhoršuje pomalý rast HDP – od druhého štvrťroka 2022 slovenské hospodárstvo rastie ročným tempom 1,2 % . To je hlboko pod úrovňou, ktorá je potrebná na dlhodobé udržanie sociálneho štátu.

Slovenská vláda si zaslúži uznanie za to, že chce uskutočniť niektoré výdavkové reformy s cieľom obmedziť svoj rozpočtový deficit.

Reklama

Ak by sa dokázala vyhnúť zvyšovaniu daní, bolo by to pre ňu silnejšie, ale ešte dôležitejšie je, že potrebuje štrukturálne, udržateľné výdavkové reformy, ktoré trvalo znížia veľkosť vlády.

Keď sa dane a výdavky verejného sektora zvýšia nad 40 % HDP, dochádza k trvalému spomaleniu hospodárskeho rastu – čo následne prispieva k oslabeniu štátneho rozpočtu.

„Štrukturálne výdavkové reformy sa nevyhnutne zamerajú na prerozdeľovací charakter slovenského sociálneho štátu. Takéto reformy si vyžadujú takú úroveň odhodlania a politickej vytrvalosti, akú Európa doteraz videla len v Maďarsku,“ vyjadril svoj názor autor v závere.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali