“Otázka dodávok plynu na Slovensko je životne dôležitá. Slováci majú strach z dodnes nevyjasnené situácia z konca roka 2014, kedy im Gazprom nečakane udelil takzvaný “hladný prídel” a znížil dohodnutý objem plynu (v určitých dňoch až o 50%). V Moskve sa vtedy vyhovorili na technické problémy. My sme však mali podozrenie, že naozajstný dôvod bol v niečom inom. A to v súhlase Slovenska s predajom plynu späť na Ukrajinu. Nevylučujem však, že problémov bolo viac. Pamätáme si situáciu z roku 2009, keď zrazu Slováci zostali bez ruského plynu a dá sa povedať, že prakticky zamrzli. Myslím si, že premiér Fico vyzdvihne túto tému počas moskovského rokovania. Potrebujeme hlavne, aby sa naozaj vyjasnilo, čo sa stalo a tiež záruku, aby sa niečo podobné v budúcnosti neopakovalo,” povedal analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.
Oficiálny zástupca slovenskej ropnej spoločnosti Eustream Vagram Čukugjan sa domnieva, že pri prípadnom stretnutí s Vladimírom Putinom sa Robert Fico bude snažiť presvedčiť prezidenta RF o výhodách slovenského projektu Eastring s účasťou Bulharska, Rumunska, Maďarska o doprave plynu z Tureckého prúdu do slovenských Veľkých Kapušian, a ďalej potom do Európy. Ropovod je univerzálny. Zdrojom dodávok môže byť ako západná Európa, tak aj Rusko, Azerbajdžan, Irak, Irán a Cyprus. Táto sieť spojí západnú Európu, východnú Európu a Balkány vďaka uzlom na Slovensko-ukrajinskej a bulharsko-tureckej hranici. Predpokladaná kapacita je až 40 miliárd kubíkov plynu ročne, dĺžka je 1015 km.
“Z našej strany ide o veľmi dobrý nápad diverzifikácie ciest a zdrojov plynu,” hovorí Vagran Čugurjan. “Ropovod Eastring rieši tieto úlohy rýchlejšie a lacnejšie ako ropovody konkurentov. Snažíme sa o tom presvedčiť aj ostatných a dúfam, že aj Rusi pochopia výhody tohto projektu. Gazprom je jeden z našich najväčších partnerov, a preto je pre nás dôležitá jeho podpora tohto projektu, ktorý umožní Slovensku byť tranzitnou krajinou ruského plynu. “
Eastring obchádza Ukrajinu, jej úloha nie je jasne vytýčená. Čo bude v tomto prípade s ukrajinským ropným prepravným systémom?
Tradičnú cestu cez Ukrajinu považujem za najlacnejšie a najefektívnejšie. Po prvé je už potrubie položené a vedie po súši. Stavať sa nič nemusí a aj funkčnosť GZT (zaručené zásoby paliva) je lacnejšie. My sme však pripravení k novým geopolitickým reáliám v Európe. A preto skúmame rôzne varianty. Napríklad v daný moment otvárame nové plynové spojenie s Maďarskom, presadzujeme podobný nápad s Poľskom. A zároveň tiež rozvíjame Eastring. Dúfame, že návšteva Roberta Fica bude úspešná. Slovensko je mimoriadny, dôveryhodný partner Ruska, čo potvrdil aj premiér svojou prítomnosťou na oslavách 70. výročia Víťazstvo v Moskve.
Čo sa týka osudu slovenského ropovodu, je zástupca Generálneho riaditeľa Fondu národnej energetickej ochrany Ruska Alexej Grivač menej optimistický.
“Eastring je jeden z možných variantov dodávania ruského plynu z Tureckého prúdu (Blue strem) do Európy, aj keď nie práve najlepší. Je príliš zdĺhavý. Po návšteve Maďarska oznámil Putin možnosť predĺženia Tureckého prúdu cez Macedónsko, Srbsko, Maďarsko do Rakúska. Macedónsku však rýchlo”vyškrtli”… možnosti sú nejasné. Rusko zatiaľ zachováva neutralitu, všetko bude záležať na podmienkach dopravy. Samozrejme chápeme, že autori budú musieť nájsť investície. Investori budú potrebovať záruky zaplnenia ropovodu. Takéto záruky očakáva aj Slovensko od Moskvy. Pokiaľ ide o nás, prijímame všetky možnosti dodávok plynu z Tureckého prúdu našim európskym spotrebiteľom.”