O čo ide prezidentke?

❚❚

Bratislava 19. februára 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Poslanec Roman Michelko reaguje na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá tento týždeň síce podpísala novelu Trestného zákona vrátane trestných kódexov, ale dala ho na posúdenie Ústavnému súdu. Jeho reakciu vám prinášame v plnom znení

Zuzana Čaputová
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia o svojom ďalšom postupe v súvislosti so schválenou novelou zákonov v oblasti trestného práva v Bratislave

Opozičná hystéria okolo trestných kódexov a rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa dostala do novej fázy. Ako sa dalo čakať, keď sa opozícii ani šialenou obštrukciou nepodarilo ochrániť Lipšica a jeho kamarilu, nastupuje prezidentka. V zásade mala tri možnosti. Vrátiť zákon späť do parlamentu, kde by sa dostal do druhého čítania a po primeranej obštrukcii by koaličná väčšina prezidentkino veto prelomila. Potom mohol nasledovať druhý krok. Takýto zákon by mohla dať na posúdeniu Ústavnému súdu (ÚS), ktorý by ho posudzoval dlhé mesiace a možno aj roky a v najhoršom by zopár paragrafov vyhlásil za rozporných s ústavou, ale zákon by až do nálezu Ústavného súdu a ešte aj ďalších šesť mesiacov platil.

.

No prezidentka využila tretiu možnosť: zákon síce podpísala, ale mieni sa obrátiť na Ústavný súd so žiadosťou, aby vydal predbežné opatrenie a pozastavil platnosť celého zákona dokiaľ o merite veci nerozhodne definitívne. Takéto rozhodnutie je krajne nepravdepodobné, a preto z hľadiska Čaputovej a jej opozičnej chásky veľmi nepravdepodobné. Zrejme opozícia vychádza z toho, že tak, ako sa jej podarilo zmanipulovať verejnú mienku, zmanipuluje aj úsudok väčšiny sudcov Ústavného súdu. Vylúčiť sa to nedá a prejudikovať rozhodnutie ÚS je
naozaj riskantná disciplína, ale napriek tomu si myslím, že také jednoznačné to nebude.

Napriek tomu, že mnohé rozhodnutia ÚS vo mne nevyvolali prílišnú dôveru, nemyslím si, že sa v jeho útrobách nájde väčšina bezcharakterných juristutov, ktorí sa ponáhľajú splniť politickú objednávku tých najskompromitovanejších politických síl. Predovšetkým preto, že je úplne legitímnym právom každej garnitúry upraviť trestné kódexy podľa vzoru vyspelých európskych krajín. Rovnako je plne legitímne zrušiť ÚŠP, ktorý nie je nikde v našej ústave spomínaný a aj s ohľadom, čo jeho prokurátori napáchali, je jeho zrušenie viac než legitímne.

.

Tieto skutočnosti si viac-menej uvedomujú aj ľudia okolo prezidentky, preto ako hlavný argument protiústavnosti celého zákona uvádzajú procedúru, teda skutočnosť, že zákon bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní. Tento argument je však v svetle toho, čo tu roky stvárala matovičovská junta, naozaj smiešny. Predchádzajúca garnitúra prijímala v skrátenom legislatívnom konaní doslova desiatky zákonov a, samozrejme, bez relevantného dôvodu,
napriek tomu, žiaden z týchto zákonov ÚS nezneplatnil kvôli procedúre ako takej. Takže verím a dúfam, že opozícii klapnú zuby naprázdno a Daniel Lipšic sa 20. marca bude zo svojho úradu nadobro porúčať.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali