Moskva 14. októbra 2023 (HSP/nytimes/Foto:TASR/AP-Alex Babenko)
Celková produkcia, ktorá by podľa odhadov Ruskej centrálnej banky mohla v tomto roku vzrásť až o 2,5 %, by mohla predstihnúť Európsku úniu a možno aj Spojené štáty. Odkedy Rusko vo februári 2022 vyslalo vojakov za hranice, jeho hospodárstvo sa muselo s prekvapujúcou rýchlosťou prispôsobiť dramatickým zmenám, píše “The New York Times”
Európska únia, jeho najväčší obchodný partner, rýchlo prerušila hospodárske vzťahy, čím narušila dobre zavedené dodávateľské reťazce a spoľahlivé zdroje príjmov zo zahraničia. Spojené štáty využili svoju finančnú silu na zmrazenie stoviek miliárd dolárov v ruských aktívach a odrezali krajinu od globálneho finančného systému.
Po devätnástich mesiacoch je hospodársky obraz rozhodne zmiešaný. Ukázalo sa, že ruská ekonomika je oveľa odolnejšia, ako predpokladali mnohé západné vlády po uvalení trestajúcej série sankcií.
Moskva si našla iných kupcov pre svoju ropu. Rýchlym tempom pumpuje peniaze do ekonomiky, aby mohla financovať svoju vojenskú mašinériu, zamestnala takmer každého dostupného pracovníka a zvýšila výšku týždenných výplat. Celková produkcia, ktorá podľa odhadov Ruskej centrálnej banky môže tento rok vzrásť až o 2,5 %, by mohla predstihnúť Európsku úniu a možno aj Spojené štáty.
Spojené štáty, Európska únia a krajiny, ktoré sú spojencami Ukrajiny, sa vytrvalo snažia ochromiť Rusko rozsiahlymi sankciami.
Ich vplyv bol na jar 2022 rýchly a prudký. Rubeľ sa prepadol, centrálna banka zvýšila sadzby na 20 %, aby prilákala investorov, a vláda zaviedla prísne kontroly kapitálu, aby udržala peniaze v krajine.
Odvtedy sa však rubeľ vrátil späť a úrokové sadzby sa znížili. Rusko našlo dychtivých kupcov inde pre svoju ropu, ktorá sa predávala za výrazne znížené ceny; skvapalnený zemný plyn a ďalšie suroviny. V poslednom čase sa Rusko zdokonaľovalo v obchádzaní cenového stropu 60 USD za barel ropy, ktorý zaviedla skupina 7 krajín, keďže svetové ceny ropy začali opäť rásť.
Čína patrí medzi krajiny, ktoré sa rozhodli nakupovať energiu a predávať Rusku tovar, ktorý si predtým mohli vymieňať s európskymi krajinami. Obchod s Čínou vzrástol za prvých osem mesiacov tohto roka o 32 % ročne. Obchod s Indiou sa v prvom polroku strojnásobil a vývoz z Turecka sa za rovnaké obdobie zvýšil takmer o 89 percent.
Prečítajte si tiež: