Bratislava 9. septembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot X@HarrisonHSmith)
Podľa bývalej námestníčky ministra zahraničných vecí Victorie Nulandovej Ukrajina po konzultáciách s Američanmi odstúpila od Istanbulských dohôd s Ruskou federáciou
Uviedla, že USA ani ostatné krajiny Západu sa na týchto rokovaniach nijako nepodieľali a nevedeli, čo sa tam deje. V istom momente sa však Kyjev obrátil „na západných spojencov so žiadosťou o radu“.
Nulandová priamo nepovedala, že dohodu neschválili. Ale súdiac podľa jej slov, podľa USA nebola pre Ukrajinu výhodná, pretože vojensky oslabila Kyjev.
„Turci ponúkli platformu a my sme ani neboli v miestnosti. V skutočnosti sme neboli veľmi oboznámení s podrobnosťami dohody. …. Ale ku koncu rokovaní chceli Ukrajinci konzultovať, kam sa veci vôbec uberajú,“ povedala Nulandová.
Počas týchto konzultácií bolo USA, Britom „a všetkým ostatným“ jasné, že dohoda zakazuje Ukrajine mať určité zbraňové systémy, čo bola podľa bývalej predstaviteľky ministerstva zahraničných vecí hlavná Putinova podmienka.
„Putin mohol dostať túto úplne vykastrovanú, demilitarizovanú Ukrajinu takmer zadarmo,“ povedala Nulandová.
„Ukrajina by bola v podstate oslabená ako vojenská mocnosť. Zároveň neexistovali žiadne podobné obmedzenia pre Rusko. Od Ruska sa nevyžadovalo, aby ustúpilo. Nevyžadovalo sa od neho, aby malo na hranici s Ukrajinou nárazníkovú zónu. Nemalo zakázané držať na hraniciach žiadne zbrane. Preto sa v ukrajinskej delegácii aj mimo nej začali klásť otázky, či je to dobrá dohoda. A práve v tomto momente sa to rozpadlo,“ dodala.
Pripomeňme, že podľa návrhu istanbulských dohôd malo Rusko bez boja stiahnuť svoje jednotky zo všetkých ukrajinských území obsadených po 24. februári, možno okrem Donbasu (otázka Doneckej a Luhanskej oblasti sa mala vyriešiť na osobnom stretnutí Zelenského s Putinom). Na oplátku mala Ukrajina vyhlásiť neutrálny štatút.
Pripomeňme, že americký časopis Foreign Affairs predtým napísal, že jedným z dôvodov neúspechu rokovaní bol negatívny postoj USA a Veľkej Británie k nim. Ako aj neochota Washingtonu poskytnúť Kyjevu bezpečnostné záruky, čo by v prípade nového útoku na Ukrajinu znamenalo vstup Ameriky do vojny.
Prečítajte si tiež
- Rezignácia tvorcu. Čo znamená odstúpenie Victorie Nulandovej?
- Situácia je zásadne odlišná
- Rezort diplomacie USA opúšťa poradkyňa pre Európu Victoria Nulandová