“A uvidíme, čo povedia,” konštatovala. “Ukrajinci majú nielen vôľu a záujem, ale aj povinnosť v týchto oblastiach povedať ‘nie’ separatistom,” zdôraznila Nulandová. Pohrozila, že ak voľby stroskotajú a Rusko bude naďalej pokračovať v destabilizácii Ukrajiny, bude Moskva čeliť tvrdším, sektorovým ekonomickým sankciám. Opatrenia proti Rusku po anexii Krymu už podľa jej slov “začínajú hrýzť”.
V súvislosti s ruským návrhom na vyslanie “mierovej misie” na Ukrajinu konštatovala, že si dokáže len ťažko predstaviť, že by Ukrajinci privítali “ruských mierotvorcov”. Ak sa Rusi “pozvú sami, zrejme to Ukrajinci neprivítajú, ani my”, uviedla.
Na otázku o pripravenosti USA zachovať politiku vojenských záruk v strednej a východnej Európe povedala, že nielen USA poskytujú viditeľnú prítomnosť v regióne. “Je to momentálne misia NATO,” konštatovala. Viac ako polovica spojencov ponúkla podľa nej svoje prostriedky, aby “sme mohli pokračovať. Dohodli sme, že misia bude pokračovať do konca roka 2014”.
Ak sa podmienky podľa Nulandovej zlepšia, NATO zníži svoju vojenskú prítomnosť v regióne. V opačnom prípade bude uvažovať o predĺžení misie a aj iných spôsoboch. Nulandová poznamenala, že Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) spúšťa najväčšiu pozorovateľskú misiu “v transatlantickej pozorovateľskej histórii” s tisíckou pozorovateľov a najmenej 4000 domácimi ukrajinskými pozorovateľmi.
mž