Bratislava 4. decembra (TASR/HSP/Foto: HSP)
“Rovnú daň” pre boháčov i chudobných považuje Sulík za spravodlivú
Vládny Smer-SD zabije svojimi zmenami v dani z príjmov aj ten mierny rast z výnosu dane, ktorý je. Tvrdí to predseda opozičnej SaS Richard Sulík, ktorý varuje pred zvyšovaním daní a rušení tej rovnej.
V diskusii k novele zákona o dani z príjmov upozornil, že rovná daň vo veľkej miere prispela k rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska. “Keby nebolo rovnej dane, nebol by taký veľký rast HDP. Toto predsa nespadlo z neba, toto bolo spôsobené reformami a najmä rovnou daňou,” vyhlásil.
Zvýšenie daní a zrušenie tej rovnej podľa Sulíka krajine nepomôže. “Ak zvýšite sadzbu, určite nezvýšite výnos dane z príjmov,” odkázal sociálnym demokratom. Sulík je presvedčený, že mnohí ľudia nebudú chcieť platiť vyššie dane.
Vládnych poslancov informoval, že “systém je deravý ako švajčiarsky syr” a mnohí ľudia neochotní platiť vyššie dane z neho po zvýšení sadzby utečú. “Ľudia vám tie dane platiť nebudú,” varoval socialistov šéf liberálov.
Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha upozornil, že progresívna daň má zabezpečiť, aby bohatí platili vyššie dane ako chudobní. Sulíkovi vyčítal, že “kope za pracháčov” a za ich nízke dane. Sulíka zároveň nazval tárajom a odporučil mu, aby sa nevyjadroval k filozofickým diskurzom, v ktorých sa nevyzná, na čo mu Sulík oponoval, prečo sa k tomu vyjadruje práve Blaha.
Podnikatelia Kažimírovi: Zasa počítate príliš optimisticky
Príjmová časť rozpočtu sa nebude napĺňať tak, ako si to naplánovalo Ministerstvo financií (MF) SR, ani na budúci rok, a to najmä pre daňovú optimalizáciu zo strany firiem. Tvrdí to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók na základe doterajšieho vývoja. Rezort financií totiž minulý týždeň (27.11.) už po štvrtý raz v tomto roku upravil predpoveď daňovo-odvodových príjmov. “Ľutujeme, že vláda tomuto nevenovala väčšiu pozornosť, keď sme ju na to upozorňovali, a nešla skôr cestou riešenia daňových únikov,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Mihók.
Podľa neho sa mala vláda zamerať skôr na postihovanie daňovníkov, ktorí neplatia a unikajú z daňového systému. Ako však upozornil, vládny kabinet sa počas tohto roka zlepšeniu výberu daní príliš nevenoval. “Keby sme len na 50 % vyriešili lepší výber daní, tak v zásade by sme nepotrebovali žiadny balíček opatrení, ktorý je zameraný na zvyšovanie daní,” konštatoval Mihók.
Konsolidačný balíček podľa neho nepomôže slovenskej ekonomike k tomu, aby reálne vyšla z krízy, hoci trend znižovania deficitu štátneho rozpočtu je správny. Problémom je, že väčší dôraz kládla vláda v rámci konsolidácie na stranu zvyšovania príjmov, a nie znižovania výdavkov. “Výdavková časť mohla byť podľa nás razantnejšia a mohla mať väčšiu váhu v úspornom programe vlády,” podotkol predseda SOPK.
Mihók si nemyslí, že bolo potrebné na príjmovej strane rozpočtu opustiť filozofiu rovnej dane. Krajina tak totiž stráca jeden z hlavných argumentov pri presviedčaní zahraničných subjektov o tom, že Slovensko má stabilitu z hľadiska pravidiel hry, ako aj z pohľadu prístupu vlád k tejto základnej daňovej povinnosti.
Sulík na druhú: Rozpočet je nereálny, stiahnite ho!
Príjmy štátu z daní a odvodov budú na budúci rok nižšie, než očakáva v rámci pripravovaného rozpočtu vláda SR. Podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka totiž vláda spravila viacero negatívnych opatrení, ktoré vo vzájomnej kombinácii spôsobia pokles štátnych príjmov. “Tvrdíme, že rast daňových výnosov sa zastaví, a preto rozpočet, ktorý predložil minister financií Peter Kažimír, nie je reálny,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Sulík.
Podľa podpredsedu SaS Jozefa Kollára sa pripravovaný rozpočet “ocitol na vode” hlavne preto, že každá nová makroekonomická prognóza prináša nižší odhad príjmov z daní a odvodov. Kým posledná aktuálna predpoveď predpokladá rast slovenskej ekonomiky v roku 2013 medziročne o 2,1 %, SaS odhaduje ešte nižší nárast. “My očakávame, že ten rast bude niekde pod úrovňou 1,8 % hrubého domáceho produktu,” upozornil Kollár.
Predstavitelia SaS očakávajú, že v rozpočte bude na budúci rok chýbať 450 až 500 miliónov eur. Kollár zároveň vyjadril obavu, že vláda SR sa bude snažiť tento výpadok plne vykryť rezervou, ktorú obsahuje budúcoročný rozpočet. Takisto podľa neho hrozí, že na výdavkoch štátu, ktoré medziročne stúpnu o 707 miliónov eur, vláda nezoškrtá vôbec nič. “Vyzývame ministra financií Petra Kažimíra, aby rozpočet stiahol z rokovania Národnej rady SR, lebo je postavený na vode a obsahuje už dnes čísla, ktoré sú nereálne,” vyhlásil Sulík.