Bratislava 4. februára (TASR) – Ústavnoprávny výbor neodobril uznesenie k mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR ku kauze emisie. Tú zvolal predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) na žiadosť opozície. Výsledkom mimoriadneho rokovania má byť uznesenie k spornému predaju emisií počas vlády Roberta Fica (Smer-SD) v rokoch 2006–2010 a výsledkom jej vyšetrovania.
Diskusiu iniciovali opozičné strany združené v Ľudovej platforme (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS) spolu s niektorými nezaradenými poslancami. Na to, aby sa samotná schôdza konala, bude ešte potrebné v jej úvode schváliť program. Premiér Fico dnes odporučil Smeru-SD neschváliť ho.
Cieľom opozície je vypočuť si informácie o vyšetrovaní emisnej kauzy z čias prvej vlády Roberta Fica a zverejnením zoznamu osôb a firiem, ktoré údajne zbohatli na nevýhodnom predaji emisií, zistiť, kto na obchode zarobil. Zoznam poskytli Slovensku švajčiarske vyšetrovacie orgány.
"Ak predseda vlády SR Robert Fico nie je schopný tento zoznam poskytnúť, nemá právo kandidovať na post prezidenta. Postavil sa totiž na stranu ľudí, ktorí sú na zozname, teda tých, ktorí sa na tom nabalili," vyhlásil šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo. Zároveň tvrdí, že Fico vtedy odvolal ministra životného prostredia, ale obchod bežal roky ďalej. "Prevzal osobnú politickú zodpovednosť za tento obchod," povedal Frešo.
Predseda vlády SR Robert Fico koncom januára povedal, že zoznam z emisnej kauzy nevidel. Podľa svojich slov nevie, prečo opozícia tvrdí, že on má nejaký zoznam. "Do vyšetrovacích spisov nechodím a vyjadril som sa, že čo sa dá zverejniť, nech sa zverejní. Ja s tým nemám absolútne žiaden problém. Žiaden zoznam som nevidel, môže to byť nejaký bluf. Dobre sa to počúva, že je tu niečo, poďme to zverejniť a keď to náhodou neexistuje, budú vytvárať obraz, že sa to zakrýva," odkázal opozícii.
Podľa Fica je evidentné, o čo tu teraz ide. "Kto bol v rokoch 2010 až 2012 vo vláde? Tí, čo žiadajú teraz informácie? Chcete mi povedať, že v tom prípade, ktorý vyvolal toľko mediálnej pozornosti, keď som ešte v prvej vláde odvolával rad za radom ministrov SNS, v prípade, ktorý bol jeden z najčastejšie diskutovaných aj v rámci volebnej kampane roku 2010, tak dva roky sedeli na zdroji ako žaba na prameni a zrazu idú prezidentské voľby a je tu nejaký problém. Toto je podľa vás dôveryhodné?" pýtal sa.