“Potrestať” neprítomných sa snažili poslanci za KDH, ktorí sa dožadovali, aby sa návrhy, ktoré mali byť, no neboli prednesené, presunuli na marcovú schôdzu. Predseda NR SR Pavol Paška vyzval tých, ktorí neboli na rokovaní, aby si pripravili zdôvodnenie. Riešiť situáciu má v utorok (5.2.) poslanecké grémium.
Tradične nižšia účasť na rokovaní v piatky bola dnes znásobená ešte skutočnosťou, že sa dnes nehlasovalo. Ako posledný bod hŕstka prítomných poslancov predrokovala spoločný návrh Smeru-SD a KDH o zriadení Slovenského historického ústavu (SHÚ) v Ríme. Ten by mal byť rozpočtovou organizáciou štátu s napojením na rozpočet Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Sídliť má podľa predkladateľov v Bratislave, výskumné pracovisko v Ríme. SHÚ sa má venovať vedecko-výskumnej a vydavateľskej činnosti, systematicky by skúmal archívne materiály a historické knižné fondy so vzťahom k Slovensku a Slovákom. Náplňou jeho práce by mala byť tiež umenovedná činnosť vo verejných a súkromných galériách a múzeách a vydavateľská činnosť s cieľom informovať verejnosť o svojich vedeckovýskumných a iných aktivitách.
Ešte aj Matovič prekvapivo obhajoval neúčasť zákonodárcov
Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý neraz kritizoval poslancov za to, že nechodia do práce, sa dnes v pléne zastával zákonodarcov, ktorí popoludní chýbali v pléne. Ich neúčasť kritizoval nezaradený poslanec Alojz Hlina, ktorému sa okrem toho, že nechodia do práce, nepáči ani tvrdenie, že poslanec nemá nadriadeného.
To sa podľa neho nachádza v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o priestupkoch z dielne Mandátového a imunitného výboru NR SR. “Keďže poslanci nemajú nadriadených, tak v zásade by sa nemali niekde zbierať informácie, že spravili priestupky. To je taká drzosť, že to môže fakt vzísť len z tohto parlamentu,” vyhlásil Hlina a následne začal kritizovať nielen návrh zákona, ale aj neúčasť poslancov. V rokovacej sále bola v tom čase len dvadsiatka poslancov.
Načo by v piatok robili? Ide predsa víkend
“Oni nebudú predsa v piatok robiť. Na čo by robili? A ešte tu nechajú návrh, že poslanci nemajú nadriadených a nemal by kto o nich zbierať informácie či urobili nejaký priestupok. Taká drzosť!” pohoršoval sa Hlina, ktorý dlhodobo kritizuje piatkovú neúčasť poslancov na rokovaní.
“Poslanecká práca nie je iba o znesení si tu nejakého vajíčka, nezmyselného sedenia v pléne, ale veľakrát aj o stretaní sa s ľuďmi,” oponoval Hlinovi Matovič. Dodal, že priestory klubu OĽaNO sú neustále plné ľudí, s ktorými sa obyčajní stretávajú. “Čiže búšiť tu teraz populisticky do toho, že jedinou prácou poslanca je sedieť v pléne, je čistý, hrubý, vulgárny populizmus,” vyhlásil Matovič, ktorý uznáva, že každý poslanec by sa v pléne mohol kedy-tedy ukázať, najmä ak ide o zákon v jeho odbornej pôsobnosti.
Číž nechce rozprávať s Hlinom, ale nemá vari nezávislý poslanec pravdu?
Voči Hlinovmu vystúpeniu sa ohradil aj predseda mandátového a imunitného výboru Miroslav Číž (Smer-SD), ktorý ho vyzval, aby neurážal poslaneckých kolegov. Skonštatoval zároveň, že s Hlinom nemá význam púšťať sa do rozhovoru, pretože “kultúrneho a zmysluplného dialógu sa nedočká”. Hlinovi tiež vysvetlil opodstatnenosť novely ako aj to, že mandátový a imunitný výbor má presne stanovené kompetencie. Nemá ale stanovené, čo robiť s oznámeniami polície o spáchaných priestupkoch poslancov.
Právna norma má zrušiť povinnosť orgánu, ktorý prerokuje priestupok spáchaný poslancom, generálnym prokurátorom, prezidentom SR, predsedom Ústavného súdu SR a riaditeľom SIS, zaslať oznámenie o spáchaní priestupku Mandátovému a imunitnému výboru NR SR. Novela zákona o priestupkoch totiž zrušila priestupkovú imunitu poslancov, no výbor nemá určené, čo má s týmto oznámením robiť. Na druhej strane výbor bude naďalej dostávať oznámenia o spáchaných priestupkoch sudcami, prokurátormi, členmi Policajného zboru a Zboru justičnej a väzenskej stráže.