Všetky poslanecké kluby v parlamente majú nárok na príspevok, ktorý sa odvíja od jeho veľkosti. SaS v súčasnosti dostáva asi 385 eur mesačne. Ak klub zanikne, skončí aj príspevok.
Zákon tiež hovorí, že v štyroch výboroch NR SR, a to v Osobitnom kontrolnom výbore NR SR na kontrolu činnosti NBÚ, Osobitnom kontrolnom výbore na kontrolu činnosti SIS, Osobitnom kontrolnom výbore na kontrolu Vojenského spravodajstva a vo Výbore NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ, nemôžu byť nezaradení poslanci.
O zastúpenie v troch z týchto štyroch výborov už strana prišla tým, že z nej vystúpili aj Juraj Miškov, Martin Chren a Juraj Droba. Liberálom zostal Ľubomír Galko, ktorý sa spolu s kolegami pozerá na činnosť Vojenského spravodajstva. Ak sa vinou rozpadu klubu stane nezávislým, z výboru bude musieť odísť.
V rokovacom poriadku sa uvádza, že na vznik poslaneckého klubu je potrebných aspoň osem poslancov (strana, ktorá sa dostane do parlamentu, ich menej ani mať nemôže). Zákon však nehovorí o postupe, ak počet členov klesne pod osem. Podľa niektorých poslancov by mal zaniknúť, podľa iných nie. V minulosti už takto klub SNS zanikol, v minulom volebnom období mu to hrozilo opäť, vtedajší predseda NR SR Richard Sulík (SaS) ho ale nezrušil. “Predseda parlamentu rozhodne v medziach zákona,” povedal pre TASR hovorca šéfa parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) Pavel Chovanec. Konkrétnejší byť nechcel.
Šéf SaS Sulík už skôr povedal, že ak klub aj zanikne, liberálov to neohrozí. “Ak pán Paška klub zruší, zmierime sa s tým. Určite to nie je vec, ktorá by ohrozila fungovanie SaS. Nebudeme predkladať menej návrhov, nebudeme navrhovať menej riešení. Budeme fungovať ako normálna strana aj bez klubu,” povedal Sulík.