Bratislava 5. júna (TASR) – Zámer hnutia OĽaNO, aby oznamovatelia korupcie mali nárok na finančnú odmenu, ochranu aj štátne vyznamenanie, dnes v pléne neprešiel. Hlasovaním o tom rozhodli poslanci na záver 14. rokovacieho dňa 19. schôdze parlamentu. Za právnu normu zahlasovalo len 43 poslancov zo 119 prítomných. Poslancom OĽaNO sa nepodarilo presvedčiť dostatok členov snemovne napriek niekoľkohodinovému argumentovaniu v rozprave.
Podľa zámeru Obyčajných mal každému, kto sa postaví proti korupcii, patriť vysoký spoločenský status, ochrana a vysoká pozornosť. "V tomto zákone jednoznačne bojujeme nielen s korupčnými trestnými činmi, ktoré pozná náš Trestný poriadok, ale bojujeme aj s nekalými praktikami, ktoré nie sú trestnými činmi, ale spôsobujú škody," vysvetľoval Ján Mičovský (OĽaNO).
Ochrana oznamovateľa mala byť založená na tom, že v rámci pracovno-právnych vzťahov mal požívať prostredníctvom Inšpektorátu práce maximálnu ochranu a v rámci Trestného poriadku zase ochranu v podobe utajenia či zmeny identity. "Ak bude zamestnávateľ podozrivý z korupcie, bude monitorovaný a bude musieť chrániť nielen oznamovateľa korupcie, ale všetkých zamestnancov," zdôraznil Mičovský.
Na margo odmeny povedal, že mala byť dvojakého typu. Buď by bola paušálna vo výške päťnásobku minimálnej mzdy, alebo odmena podielová, teda 30 percent zo zachráneného množstva štátnych peňazí. V každom prípade by nebola automatická a oznamovateľ mal o ňu požiadať.
Na tejto schôdzi sa už skôr do druhého čítania dostal podobný návrh zákona z dielne lídra KDH Jána Figeľa. Aj jeho cieľom je, aby boli oznamovatelia korupcie chránení zákonom. "Boj s korupciou nepozná zázračné riešenia. Existujú však konkrétne opatrenia, ktoré znižujú priestor pre korupciu," konštatoval Figeľ s tým, že jedným z nich je aj predmetný návrh zákona. Legislatívna norma sa týka vybraných trestných činov, ktoré majú dosah na verejný záujem a sú páchané osobami, ktoré plnia priamo alebo sprostredkovane úlohy vo verejnom záujme.
Tento zákon garantuje ochranu zamestnancov pred stratou zamestnania alebo poškodením ich práv, ak oznámia alebo inak prispejú k účinnejšiemu odhaľovaniu a objasneniu korupcie, daňových a majetkových trestných činov proti záujmom štátu, obcí, vyšších územných celkov a nimi zriadených subjektov, či záujmom európskych spoločenstiev.
Návrh OĽaNO bol posledným bodom 19. schôdze, ktorá sa týmto skončila. Poslancov čaká najbližšie riadne zasadnutie od 18. júna. Ešte predtým by sa mali zísť na mimoriadnom rokovaní iniciovanom opozíciou, kde sa má hovoriť o kauze údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby.