Bratislava 21. júna (TASR) – Novela zákona týkajúca sa významných investícií možno skončí na Ústavnom súde SR. Na dnešnej tlačovej konferencii to pripustil predseda klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý vidí v právnej norme protiústavné prvky a odmieta ju.
"Po definitívnom odsúhlasení a zverejnení v Zbierke zákonov posúdime z hľadiska ústavného a zákonného obsah schválenej novely a rozhodneme sa," uviedol Hrušovský s tým, že napadnutie právnej normy na Ústavnom súde SR je jedna z možností. Hrušovský vidí v zákone najväčšie riziko v tom, že sa "verejný záujem, ktorý sa musel dokazovať, mení na termín významná investícia, o ktorej má rozhodnúť vláda administratívnym postupom".
O právnej norme rokujú poslanci NR SR v druhom čítaní, diskutovať o nej začali dnes ráno. Do rozpravy je prihlásených ešte 10 poslancov. Opozícia kritizuje nielen to, že zákon berie právomoci samosprávam, ale aj spôsob, akým sa právna norma dostala do parlamentu. Opoziční poslanci hovoria o vyvlastňovaní a nazdávajú sa, že s takýmto zákonom mala prísť vláda, a nie členovia zákonodarného zboru.
Hrušovský takýto spôsob podávania závažných zákonov označil za trik. "Na všetky rozhodnutia, ktoré môžu vládu postaviť do konfrontácie s verejnosťou alebo jej môžu spôsobiť zníženie popularity, využíva vláda poslancov," vysvetlil kresťanský demokrat. Prekáža mu, že sa tým obchádza riadne pripomienkové konanie, v rámci ktorého by sa k zákonu mohli vyjadriť nielen poslanci, ale aj verejnosť.
Novelu do parlamentu predložila trojica poslancov zo Smeru-SD, ktorí ňou chcú zaviesť, aby sa kategória významných investícií rozšírila na všetky druhy stavieb. Za významnú investíciu sa bude považovať stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur. Poslanci chcú zároveň novelizovať aj stavebný zákon. Do praxe by sa tak mala zaviesť novinka, že pri významnej investícii už nebude potrebné záväzné stanovisko obce ako dotknutého orgánu v územnom konaní. O tom, že ide o významnú investíciu, totiž rozhoduje vláda. Podľa predkladateľov tak pôjde o rovnaký mechanizmus, ktorý sa už v súčasnosti uplatňuje pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.