Zúrivosť spojencov kráľovstva silne kontrastuje s pokojom španielskej tlače, vrátane nie príliš Rusku naklonených novín El País, ktoré uverejnili správu s absolútne neutrálnym nadpisom: “Ruská flotila sa vracia do Ceuty po troch rokoch”.
V texte sa uvádza, že lode priplávali do Ceuty “len tri dni” po návšteve ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Madride. Okrem toho článok dáva na vedomie, že Španielsko len utrpelo straty následkom svojho rozhodnutia z roku 2016 uzavrieť svoje prístavy pre ruské vojenské lode, ako to vyžadovalo vedenie NATO pod zámienkou neprípustného rokovania Moskvy v Sýrii.
Podľa oficiálnych údajov počas šiestich rokov, počínajúc rokom 2010, vplávali lode ruskej flotily do prístavu Ceuty 60-krát. Mesto navštívilo 10-tisíc ruských námorníkov. Vďaka tomu sa miestny rozpočet zvýšil za toto obdobie o 4,5 miliónov eur.
Niet divu, že Ceuta privítala návštevníkov z Ruska s neskrývaným nadšením. “Toľko očakávaný návrat ruských lodí je veľkou udalosťou pre najrôznejšie sektory mestskej ekonomiky,” napísali miestne noviny El Pueblo de Ceuta a uviedli, že “podobné lode prinášajú často väčšie výhody než výletné lode s tisíckami cestujúcich”. Noviny El Faro de Ceuta s nadšením popisujú podrobnosti návštevy lodí z Ruska, zvlášť “oficiálny obrad” sprevádzaný “dvanástimi výstrelmi z ruských diel”.
V interview pre Sputnik Mundo povedal Santiago Velo de Antelo, rektor Španielskej diplomatickej akadémie, že objavenie sa lodí ruskej flotily v prístave Ceuta je “návratom k normálnej situácii, ktorá bola narušená v roku 2016”.
Čo sa týka nespokojnosti partnerov Španielska, hlavne Londýna, tak to súvisí so strachom zo straty kontroly nad Gibraltárskym prielivom, “možno najdôležitejším na svete,” zdôraznil odborník.
Španielsky právnik a ekonóm Guillermo Rocafort povedal, že pozícia Veľkej Británie je falošná, lebo Londýnu vôbec nenapadne sa s niekým radiť, keď prístav “uzurpovaného Gibraltáru, právom patriaceho Španielsku”, prijíma atómové ponorky, vrátane tých, ktoré sa “nachádzajú v havarijnom stave”, ako sa napríklad stalo v roku 2005.
“Španielsko dalo Veľkej Británii, USA a celému svetu jednoznačne najavo, že je nezávislou krajinou, ktorá má vlastné záujmy a právo rozhodovania, aby tieto záujmy uhájila. Niekoho samozrejme rozčuľuje, že Madrid zaujal neutrálne, a ja by som dokonca povedal, priateľské stanovisko voči tak dôležitej krajine, ako je Rusko,” povedal Guillermo Rocafort.
Podľa jeho slov stále viac uznávaných španielskych odborníkov vyzýva k spolupráci s Ruskom. Patrí k nim aj plukovník Pedro Baños, ktorého nový predseda španielskej vlády Pedro Sanchéz takmer menoval riaditeľom pre národnú bezpečnosť.
“Rusko a Španielsko, to sú západné a východné hranice Európy, máme si vzájomne čo ponúknuť z ekonomického, humanitárneho aj vojenského hľadiska. Nemá zmysel pod nátlakom iných štátov odmietať spoluprácu,” vyhlásil Guillermo Rocafort.
Viktor Ternovskij