Nový objav: mnohobunkové organizmy sa mohli vyvíjať už o miliardu rokov skôr

Nový objav: mnohobunkové organizmy sa mohli vyvíjať už o miliardu rokov skôr

Nanking 18. mája 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-University of Missouri)

 

Vedci v časopise Nature Communications uviedli, že novoobjavené fosílie z Číny poukazujú na začiatok vývoja mnohobunkovcov ešte pred viac ako 1,5 miliardou rokov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Potom, ako sa život vynoril z prvotnej “polievky”, vyvíjali sa niekoľko miliárd rokov najprv jednoduché jednobunkové organizmy, ale od istého času sa niektoré z týchto buniek začali spoločne zhromažďovať do kolónií a potom postupne nastal vývoj zložitejších mnohobunkových organizmov. Takto iste všetci poznajú evolúciu na našej Zemi. Najnovšie objavy posúvajú začiatok vývoja mnohobunkovcov vedci ešte pred viac ako 1,5 miliardu rokov.

Reklama

“V porovnaní s predchádzajúcim výskumom náš objav posúva makroskopické mnohobunkové organizmy ďalej o takmer miliardu rokov,” konštatuje Maoyan Zhu, profesor na Ústave geológie a paleontológie v Nankingu. Fosílie boli objavené v regióne Yanshan čínskej provincie Hebei. Bolo ich spolu 167 a tretina z nich v jednom zo štyroch pravidelných tvarov. Najväčšie merali 8 cm až 30 cm.

Takže ako vraví profesor Zhu, boli to “dostatočne veľké presvedčivé dôkazy o ranej evolúcii organizmov”. Pochádzajú z doby pred 1,56 miliardou rokov a ich existencia dokazuje, že už vtedy “hladina kyslíka musela byť dostatočne vysoká, aby sa takéto veľké organizmy mohli vyvíjať”. Dodáva však, že “fosílie makroskopických mnohobunkovcov sú zriedka staršie ako obdobie Ediakaranu”, čo je 635 až 541 miliónov rokov.

Reklama

No tvrdenie, že zložitejší život na Zemi sa mohol vyvíjať už skôr, ako sa predtým myslelo, nepresvedčilo všetkých vedcov. “Nič nenasvedčuje tomu, že vzorky sú mnohobunkové, na rozdiel od baktérií,” vraví Jonathan Antcliffe, vedúci výskumník katedry zoológie na Oxfordskej univerzite. Podľa neho sú baktérie zo svojej podstaty jednobunkové a nemajú zreteľné jadrá, ktoré obsahujú genetický materiál, čiže ide pravdepodobnejšie len o kolónie bakteriálnych buniek ako o jeden komplexný organizmus.

Aj vedec Abderrazak El Albani z univerzity vo francúzskom Poitiers nie je presvedčený, či ide o mnohobunkové organizmy, pretože “úroveň detailov v štúdii bola úplne nepostačujúca”. Sám má totiž s podobným výskumom skúsenosti. V roku 2010 publikoval v časopise Nature štúdiu, kde tvrdil, že sa objavili pozostatky 2,1 miliardy rokov starých bunkových kolónií v africkom Gabone a vedci Zhu aj Antcliffe ju opísali ako “do značnej miery zdiskreditovanú”.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali