V Číne vyvinuli vysokofrekvenčný rádiolokačný systém, ktorý, podľa tvrdenia jeho tvorcu, je schopný rozoznať neviditeľné lietadlá za hranicami viditeľnosti. Znamená to teda, že ohrozí najmodernejšie americké stíhačky piatej generácie, informuje Business Insider.
Princíp fungovania radaru
Podľa čínskeho vedca Liu Jun-tanga, ktorý je vedúcim projektu, funguje nový radar vo vysokofrekvenčnom elektromagnetickom rozsahu a má široký lúč. A práve to mu umožňuje rozoznať námorné a vzdušné ciele na vzdialenosti stoviek kilometrov, a to za akýchkoľvek poveternostných podmienok.
Hlavný rozdiel nového radaru od toho klasického spočíva v tom, že sa elektromagnetické vlny klasického radaru pohybujú v priamom smere. Ale preto, že je zemský povrch guľatý, nemajú možnosť vidieť cieľ za horizontom.
Vynález čínskeho tímu vedcov ale vyžaruje vlny, ktoré sa pohybujú pozdĺž morskej hladiny, čo umožňuje rozoznať morské a vzdušné objekty za hranicami priamej viditeľnosti.
Čínski vedci tiež tvrdia, že je radar maskovaný pred protirádiolokačnými raketami.
Hodnotenie a kritika
Liu Jun-tang za svoj vynález dostal štátnu cenu, pretože, podľa vojenských expertov, jeho radar značne zvýšil schopnosť Číny čeliť vonkajším hrozbám. Okrem toho už bol označený za “prednú obrannú líniu krajiny”.
Avšak, podľa západných expertov, je daná technológia schopná odhaliť neviditeľné stíhačky, ale nedokáže zaznamenať americký stíhací bombardér F-35.
“Dokáže nahlásiť, že tam niečo je, ale už nedokáže tento objekt charakterizovať,” uvádza portál slová experta z Centra strategických a medzinárodných prieskumov Todda Harrisona. Navyše, podľa jeho mienky, tento radar “nedokáže presne určiť miesto” objektu.
Justin Bronk z britského Kráľovského spojeného ústavu obranných výskumov má za to, že nová technológia umožní Číne rozšíriť znalosti v oblasti amerických neviditeľných lietadiel. Nemôže byť však použitá k zameraniu rakiet s cieľom likvidácie amerických objektov.
Tento radar je predsa len zraniteľný, pretože je dobre viditeľný z vesmíru, a podlieha prostriedkom radioelekronického boja. Teda môže byť užitočný len v počiatočných štádiách boja, píše Business Insider.