Bratislava 7. augusta (TASR) – V bratislavskej galérii Spolku architektov Slovenska (SAS) prezentujú diplomové práce noví absolventi Katedry architektonickej tvorby na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Výstava s názvom Diplomovky je jeden z výsledkov dlhoročnej spolupráce SAS s architektonickými školami a potrvá do 23. augusta.
"Vizionárske práce tu vystavujú po šesťročnom štúdiu čerství magistri. Špecifická téma dotvorenia nevyužitých priestorov v meste nie je zaťažená ich každodennosťou praxe, ale výsledky svojich prác museli zdôvodniť teoreticky i prakticky," konštatovala na utorkovej (6.8.) vernisáži kurátorka výstavy Dominika Belanská a predstavila magistrov.
Tí návštevníkom zdôvodnili svoje práce, ktorými dotvorili prázdne miesta panelového sídliska. Navrhli potenciál nevyužívaných priestorov či zabudnutých "štrbín" a hľadajú relevantné odpovede vo forme zodpovedajúcich architektonických a urbanistických riešení.
Za diplomovú prácu Premena mesta získala Marianna Maczová Cenu rektora VŠVU. Vybrala si petržalskú časť Dvory V a do priestoru modernistického sídliska naniesla vrstvu orientácie – optimalizovanú sieť komunikácií a priehľadov, ktoré reorganizujú verejný priestor sídliska. Nové ulice a koridory definujú vyvýšené alebo zapustené objemy architektúr, stromoradia a stĺporadia v rôznych formáciách v okolí panelákov.
Petržalku si v práci Ne-miesto vybrala aj Veronika Trnovská (1989, Ružomberok). V nej skúma nevyužívané plochy, miesta bez účelu, nedefinované a často obchádzané priestory, avšak s veľkým potenciálom pre obyvateľov. Spájaním týchto miest urbanistickými a ekonomickými pravidlami vytvára paralelnú krajinu, ktorá sa vinie pomedzi panelové domy najväčšieho slovenského sídliska. Jeho zahusťovanie novou výstavbou prináša naplnenie aktuálnych potrieb obyvateľov (parkovanie) aj pridanú hodnotu vo forme infraštruktúry pre aktivity miestnej komunity a paralelnej "slobodnej" pešej krajiny otvorenej novým formám užívania priestoru.
Kristína Kráľová v diplomovej práci testuje možnosti využitia filmových postupov pri formovaní architektonického priestoru. Jej interaktívny filmový park je situovaný do nevyužitej lokality pod Mostom SNP, kde počas dňa zbiera zábery okolitého mesta a diania. V noci priestor ožíva projekciami záberov a každodennú realitu mesta mieša s fiktívnou filmovou realitou do efemérnych atmosfér architektonického parku.
"Je to metaforický príbeh prázdneho mesta," predstavil svoju prácu Tekuté mesto Andrej Otepka. Komiksovým príbehom hovorí o archeológii strateného mesta, z ktorého po drastickej kataklizme zostali iba ruiny, legendy, staré mapy a pár indícií. Približuje pokus o ich interpretáciu formou novej urbanizácie: útek novodobých architektov-nomádov z "kryštálových pevností" (podobných dnešným mrakodrapom z kovu a skla) do sofistikovaných slumov, ktoré sú zárodkami Nového mesta. Pohľad na dramatický osud mesta vystríha pred prebiehajúcou skazou súčasných miest, ktoré sa stávajú obeťami nenásytného konzumerizmu a bezohľadnej urbanizácie.
Vladimír Mrázik sa v diplomovom projekte zameriava na nevyužité prieluky v panelovej zástavbe Petržalky a vytvára pre ne novú náplň na princípe parazitických architektúr. Do vertikálnych prieluk medzi panelovými domami vešia komplexne zakrivené vysoké štruktúry. Topologická hra ich povrchov umožňuje adaptovať na veľké spektrum funkcií. Novovzniknuté priestory od úplne verejných cez poloverejné až po súkromné priestory tak prinášajú pestrosť sociálnych interakcií obyvateľov sídliska.