„Zdá sa, že vôľa zotrvať v úrade a politická kariéra boli silnejšie než osobné ideologické a hodnotové presvedčenie. Tak to bolo aj s ponovembrovými vládami. Nežná revolúcia vlastne ukázala, že ideologický pragmatizmus, ktorý začali po roku 1989 vyznávať mnohí bývalí komunistickí partajníci, bude súčasťou politickej scény ešte dlho,“ priblížil politológ.
Pri otázke agentúry SITA, či aj v súčasnosti ovplyvňujú idey komunizmu slovenskú spoločnosť, Ruman odpovedal, že po 30 rokoch už väčšina režimových komunistov umrela alebo odišla do dôchodku. „Ideologický pragmatizmus politických predstaviteľov v krajine však pretrval. Aj dnes sa o mandát vo voľbách uchádzajú ľudia, ktorí predtým pôsobili vo viacerých politických stranách z rôznych politických spektier,“ vysvetlil politológ. Samotná Komunistická strana Slovenska prešla podľa neho zásadnou ideologickou transformáciou. „Jej súčasná podoba sa dá len ťažko porovnávať s tou stranou, ktorá tu vládla pred rokom 1989, hoci odkaz ku komunizmu ako ,večnej idei’ zostal,“ dodal Ruman.
Predsedom takzvanej Vlády národného porozumenia, ktorú tvorili nominanti komunistickej strany a Verejnosti proti násiliu, sa stal vtedajší slovenský minister spravodlivosti a člen Komunistickej strany Československa (KSČ) Milan Čič. Hlavnou úlohou kabinetu pod vedením Čiča bolo pripraviť slobodné parlamentné voľby. Predsedom Slovenskej národnej rady (SNR) sa 30. novembra 1989 stal komunistický funkcionár Rudolf Schuster.