Navrhované nové clá (až 25 percent) na čínsky tovar v hodnote 300 miliárd dolárov, ktorými hrozí americký prezident Donald Trump, budú zahŕňať každodenné produkty nakupované “každou americkou domácnosťou”, uviedla Národná obchodná federácia (The National Retail Federation), ktorá sídli vo Washingtone.
Nová štúdia odborníkov, zverejnená na začiatku tohto týždňa, ukazuje rozsah problému. Uvádza sa, že nové clá by každý rok zvyšovali náklady na oblečenie o 4,4 miliardy dolárov, viac než o 2,5 miliardy dolárov na obuv, o 3,7 miliardy dolárov viac na hračky a o 1,6 miliardy dolárov viac na spotrebiče pre domácnosť; a to všetko bude mať vplyv na amerického spotrebiteľa.
Okrem predchádzajúcich pochmúrnych výpočtov NRF dodáva, že 25% ciel na nábytok a cestovný tovar by stálo amerických spotrebiteľov takmer 6 miliárd dolárov ročne. Celkové náklady by tak mohli činiť 18,2 miliardy dolárov.
“Pre väčšinu spotrebných výrobkov na tomto zozname existuje len veľmi málo alternatívnych zdrojov dodávok,” uviedol najvyšší viceprezident pre vzťahy s vládou NRF. Dodal, že všetky spoločnosti nemôžu presunúť zdroje do iných krajín naraz, čo núti maloobchodníkov, aby “prenechali svojim zákazníkom vyššie náklady” a pritom rokovali s čínskymi dodávateľmi.
Zväz amerického módneho priemyslu (USFIA) si tiež myslí, že pre čínskych dodávateľov zatiaľ neexistuje iná životaschopná alternatíva. Organizácia údajne odhaduje, že dodatočné dávky určite zvýši maloobchodné ceny odevov a bytového textilu, čo každoročne stojí amerického spotrebiteľa 4,9 miliardy dolárov. Štvorčlenná rodina by napríklad podľa USFIA zaplatila navyše ďalších 60 dolárov ročne za oblečenie.
Obchodné nezhody medzi USA a Čínou sa objavili vlani v júni po tom, čo sa prezident Donald Trump rozhodol uvaliť 25-percentnú sadzbu na čínsky tovar v hodnote 50 miliárd dolárov v snahe znížiť obchodný deficit. Od tej doby si obe krajiny vymenili niekoľko sérií odvetných krokov.
Na konci mája Washington zvýšil clá na ďalší čínsky tovar v hodnote 200 miliárd dolárov o 25%. Peking reagoval tým, že oznámil zvýšenie sadzieb až o 25 percent na dovoz z USA vo výške 60 miliárd dolárov od júna.
K následkom americko-čínskeho obchodného konfliktu sa vyjadril skôr aj Medzinárodný menový fond, ktorý vo svojej správe po stretnutí finančnej dvadsiatky v Japonsku 8. a 9. júna uviedol, že kvôli tejto vojne môže do roku 2020 svetové HDP prísť 0,3%.