Prímerie ukrajinskej občianskej vojny je stále krehké. Kyjevská vláda v nedeľu potvrdila 109 pokusov porušovania prímeria zo strany rebelov v Donbase od soboty. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zrejme sotva príde s presnými číslami. Ich pozorovatelia sa sťažujú, že obmedzovanie slobody pohybu je z oboch strán stále intenzívnejšie. Dokonca februárové stiahnutie ťažkých zbraní z frontovej línie je len relatívne. Na strane vládnych síl pozorovatelia OBSE zaznamenali šesť prípadov, kedy delá a raketomety boli stiahnuté z bojov, na strane povstalcov bolo takýchto prípadov päť.
Ostreľovanie miest v danom území si vyžiadalo obete z radov civilného obyvateľstva. V ohnisku ukrajinských delostreleckých útokov je mesto Horlivka obývané približne 300.000 ľudí, ktoré sa nachádza severne od Donecku. Minulý týždeň tam prišila o život žena a jej malá dcérka. Miestni obyvatelia hlásili, že hliadka z OBSE bola fyzicky napadnutá zúfalými obyvateľmi, pretože tí pokladali organizáciu zodpovednú za nedodržanie prímeria.
V Odese medzitým asi stovka aktivistov z “Automaidanu” a “Pravého sektora” obsadila budovy krajskej organizácie Komunistickej strany Ukrajiny. Aktivisti spálili všetko príslušenstvo so symbolmi ako kosák a kladivo a znova odišli. V nedeľu bol oznámený ďalší konflikt v Odese: aktivisti z “Antimaidanu” chceli naspäť fotogalériu s fotografiami obetí Pogromu dňa 02. 05. 2014 po tom, čo sa Rada mesta rozhodla zriadiť pamätník. Stúpenci “Pravého sektora” oznámil, že to je podľa nich neprípustné. V Odese sú takéto menšie útoky na základe národných symbolov alebo vlasteneckých billboardov časté.
Medzitým plány USA podľa denníka New York Times plánuje nasadiť ťažké zbrane – asi 5000 vojakov v niekoľkých krajinách východnej Európy. Tento ešte nie definitívne naplánovaný pohyb jednotiek je považovaný za politický signál voči Rusku. Vyslúžilý americký admirál nazval opatrenia výsmešnými a ako “upokojujúci prostriedok pre nervóznych spojencov”. Zároveň veľvyslanec USA v Kyjeve, Geoffrey Pyatt, poslal varovanie ukrajinským orgánom. Najväčšou hrozbou pre krajinu dnes nie sú ruské tanky, ale korupcia.
Na pobreží Baltského mora a Čierneho mora sa medzitým vyskytlo niekoľko nebezpečných situácií medzi ruskými a americkými jednotkami. Ruské stíhacie bombardéry letiace nízko ponad americký torpédoborec. V Čiernom mori sprevádzal ruský stroj špionážne americké lietadlo vo vzdialenosti iba troch metrov od konca krídel. Aj keď tento manéver vyžaduje určité zručnosti v lietaní, USA pokladalo túto ruskú demonštráciu sily za “neprofesionálnu”.