Doktrína sa stane základom prípravy dokumentov krátkodobého, strednodobého a dlhodobého plánovania námornej činnosti Ruska – ako vo svojich teritoriálnych vodách, tak aj v medzinárodných vodách oceánov. Dokument dopĺňa vojenskú doktrínu a spoločne s ňou určuje prístupy štátu na zabezpečenie svojich strategických národných záujmov v námornej činnosti.
Rusko a Čína, rovnako ako iné štáty, venujú čoraz viac pozornosti oceánu, zvlášť obrane námorných práv a záujmov, nárastu moci vojenského námorníctva, čo je základom spolupráce v oblasti vojenského námorníctva medzi Ruskom a Čínou, povedal v interview pre Sputnik odborník z Inštitútu medzinárodných problémov, riaditeľ Strediska pre výskum južnej časti Tichého oceánu Shen Shishun.
“Rozvoj spolupráce Ruska a Číny na mori má globálny význam. Ale v prvom rade to má konštruktívny význam pre tieto štáty. Rusko a Čína zdôrazňujú, že ich spolupráca nie je namierená proti tretím krajinám. Samozrejme, ak sa bude správne rozvíjať takáto spolupráca, tak v budúcnosti v prípade potreby Rusko a Čína môžu posilniť svoju spoluprácu a preto význam vzájomného pôsobenia vojenského loďstva je veľký. Okrem toho, význam spolupráce prekračuje rámec bilaterálnych vzťahov, má určitý vplyv v globálnom a regionálnom ponímaní,” – povedal Shishun.
Nové znenie námornej doktríny registruje vysokú úroveň vzájomného pôsobenia na mori, ktoré Rusko už podporuje so svojimi najdôležitejšími partnermi v Ázii – nielen s Čínou, ale aj s Indiou. Nedávno boli oznámené nové kroky v tomto smere. Do konca roka ruskí a indickí vojaci uskutočnia v Indickom oceáne spoločné cvičenie Indra Navy-2015. V tomto mesiaci vo Vladivostoku zástupcovia Tichoceánskej flotily a vedenie Východného vojenského námorníctva Republiky Indie prerokovali základné otázky organizácie a plánovania, lehoty a oblasti prevedení spoločných manévrov.
Kalendár vzájomného pôsobenia ruskej a čínskej flotily je nabitý. V máji sa v Stredozemnom mori konalo cvičenie “Námorné vzájomné pôsobenie 2015“.
Bola to významná demonštrácia pripravenosti ruských a čínskych ozbrojených síl konať ďaleko od vlastného územia pri plnení spoločných úloh. A v auguste budú ruské a čínske námorné vojská znovu dokazovať súhru na súčinnostnom cvičení, tentokrát v Tichom oceáne. Na spoločných manévroch v Japonskom mori a na pobreží Prímorského sa plánuje účasť približne 20 lodí rôznych tried a tiež lietadiel a vrtuľníkov námorného letectva. Prvýkrát v spoločnom cvičení sa uskutoční výsadok námorných výsadkárov s použitím výsadkových lodí a palubnej aviace oboch strán.