“Mohli by sme im pomôcť v tom, že by sme sa pokúsili ľuďom zraneným počas demonštrácií poskytnúť lekársku starostlivosť u nás. Takúto ponuku už dostali a aj ju realizujú v Poľsku a Litve. Bolo by to gesto solidarity,” povedal Lipšic.
Poslanci sa tiež s ukrajinskou opozíciou dohodli, že slovenskej strane poskytne zoznam sudcov, ktorí odsudzujú demonštrantov na pomerne prísne tresty za údajné trestné činy spáchané proti vládnej moci. “Keďže ide vo väčšine prípadov o zmanipulované procesy, skúsili by sme cez naše ministerstvo vnútra a zahraničných vecí dosiahnuť, aby ľuďom uvedeným na zozname neposkytovala EÚ a členské štáty víza. Je to konkrétny krok voči ľuďom, ktorí sa spreneverili výkonu svojej funkcie a ohrozujú slobodu a demokraciu na Ukrajine,” vysvetlil Lipšic.
Kollár označil za zvláštne, že Kyjev, v ktorom prebiehajú najmasovejšie protesty, už tri roky nemá primátora. Dôvodom je, že parlament stále neodhlasoval konanie volieb. “Je to zvláštna črta, ktorá by mala mať pramálo čo spoločné s fungujúcou demokraciou,” myslí si.
jf