Nová ministerka spravodlivosti chce podrobnejšie kontroly majetku sudcov

Nová ministerka spravodlivosti chce podrobnejšie kontroly majetku sudcov

Bratislava 21. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Pri sudcoch je potrebné detailne kontrolovať ich majetkové prírastky a nastaviť systém tak, aby aj preventívne fungoval proti korupcii vo všetkých smeroch. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla nová ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). V najbližšom volebnom období pre ňu bude prioritou aj takzvaná súdna mapa a tiež zmeny v rámci Súdnej rady SR. Kolíková má podľa vlastných slov konkrétne predstavy o tom, ako je potrebné nastaviť procesy

Na snímke sprava novovymenovaná ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíkováj (Za ľudí)

Tvrdí tiež, že v súčasnosti je nevyhnutná očista justície, a to viacerými opatreniami. V dohľadnej dobe by tak mohla byť známa podoba súdnej mapy, čo je v zásade reorganizácia súdov tak, aby boli vytvorené užšie špecializované pracoviská. Túto tému otvorila ešte exministerka Lucia Žitňanská, pod ktorou Kolíková pôsobila ako štátna tajomníčka.

Reklama

„V tomto momente,vzhľadom na to, čo sa deje, vnímam za potrebné venovať sa zaisteniu majetku a príprave legislatívy v tejto oblasti. My totiž nemáme funkčné nástroje pri vyhľadávaní majetku, ktorý pochádza z páchania trestnej činnosti, pri jeho zaistení aj následnej správe. Potrebujeme efektívny, moderný model pre zaistenie takéhoto majetku, a to je podľa mňa jedna z prvých priorít, ktorým sa treba venovať,“ uviedla Kolíková. Podľa jej slov sa tento problém ukázal aj pri Marianovi K., Ladislavovi Bašternákovi a iných ľuďoch, u ktorých bolo zrejmé, že ich majetok nepochádza z legálnych príjmov. Kolíková chce priniesť zmeny aj do pôsobenia súdnej rady. Podľa jej názoru najvyšší samosprávny orgán justície v súčasnosti vo viacerých oblastiach vykonáva svoje kompetencie „iba na papieri“.

„S očistou súdnictva súvisí aj reforma súdnej rady. Pri nej sa treba zamerať na dve veci. Prvou je personálne zloženie, k čomu je vhodná zmena Ústavy SR, aby v nej mohli mať primerané zastúpenie aj iné právnické profesie a sudcovia tam neboli v zásadnej väčšine,“ vysvetlila. Dodala, že je to mimoriadne dôležité pre kontrolu a najmä pre vyvodzovanie zodpovednosti v prípade vážnych pochybení a aj pre nastavenie celého systému. V ňom totiž podľa Kolíkovej súdna rada rozhoduje o tom, kto sa stane sudcom, kto bude v hodnotiacich komisiách, kto v disciplinárnom senáte. „Keby sme vytvárali napríklad najvyšší správny súd, tam by tiež prirodzene rada mala kľúčovú úlohu. Takže súdna rada je kľúčová inštitúcia,“ uzavrela.

Reklama

So súdnou radou súvisia podľa Kolíkovej aj previerky sudcov. Pri nich treba rozlišovať tie, ktoré sú orientované na majetok a širšie previerky takzvanej spoľahlivosti sudcu. Na obe previerky dáva už dnes priestor zákon, ktorý však súdna rada nevyužíva v plnom rozsahu. Rada môže aj v súčasnosti účinnejšie preverovať majetkové pomery sudcov, čo však nerobí. „Pri previerkach je potrebné ísť hlbšie a prepojiť ich s majetkovými prírastkami. Momentálne súdna rada nemá tak nastavené procesy, že by dôsledne išla po majetkových prírastkoch, ani po majetkových priznaniach sudcov. Robí to len veľmi formálne,“ doplnila.

Ministerka spravodlivosti chce dať rade nové nástroje a zároveň dbať o to, aby tie súčasné boli využívané v patričnej miere. Podľa Kolíkovej s tým súvisí aj personálne zloženie súdnej rady. „Nová právna úprava by mohla dať súdnej rade ešte ďalšie nástroje, ale v prvom rade by mala súdna rada začínať v plnosti využívať to, čo už k dispozícii má a k tomu je zjavne treba nové personálne zloženie súdnej rady. Nemyslím si, že v tejto problematike je ihneď potrebná ústavná zmena, ale je dôležité bezodkladne nastaviť procesy tak, aby mala súdna rada povinnosť ísť dôsledne po podozreniach o legálnom nadobudnutí majetku,“ dodala Kolíková.

Ústavná zmena by však pomohla v tom, že by ústavné rámce dala pre realizáciu previerok s použitím nových nástrojov pre vyhľadávanie informácií o sudcoch, osobitne o tých, u ktorých majetkové pomery naznačujú pochybnosti o ich legálnom nadobudnutí. Z pohľadu Kolíkovej sú dôslednejšie kontroly potrebné aj pri rodinných príslušníkoch sudcov. Známe sú totiž prípady, že sú na spriaznené osoby napísané majetky v státisícoch eur, pričom reálne nezodpovedajú ich deklarovaným príjmom. „Dôležité je sa pozrieť aj na pomery blízkej rodiny a neuspokojiť sa s tým, že tu máme čestné prehlásenie o darovaní majetku, pričom je zjavné, že ten rodinný príslušník nemá taký príjem, aby si to mohol dovoliť,“ uzavrela.

Mária Kolíková je dlhoročnou advokátkou. Pôsobila aj ako šéfka Centra právnej pomoci či štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti. Po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo februári 2018 odišla z ministerstva a následne vstúpila do strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

10:46

Nemecký europoslanec Maximilian Krah ešte v stredu prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu, zostáva však lídrom kandidátky pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu. Oznámil to po stretnutí so spolupredsedami AfD Tinom Chrupallom a Alice Weidelovou.

Maximilian Krah
Nemecký europoslanec za Alternatívu pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah odchádza po vyhlásení
10:34

Austrálska polícia v stredu pri protiteroristických raziách zadržala sedem ľudí, ktorí podľa nej predstavovali neprijateľné riziko pre verejnosť a boli spojení s mladíkom obvineným z nedávneho útoku v kostole. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali