Nová mediálna manipulácia denníka SME sa volá Ľuboš Kosík

Bratislava 24. januára 2018 (HSP/Ďateľ/Foto:TASR-MV SR)

 

V dôsledku dlhotrvajúcej bulvarizácie spoločenského života žurnalistikou, ktorá sama seba označuje za slušnú, kvalitnú a mienkotvornú, sa zrodila nová mediálna hviezda: Ľuboš Kosík. Ide o ďalšiu z dlhého radu mediálnych manipulácií. Ďateľ.sk ponúka čitateľom jej anatómiu.

Na snímke Ľuboš Kosík

Burčík, tlačový tajomník Kosíka

Syn prezidenta Michala Kováča bol zavlečený do cudziny 31. augusta 1995. Ľuboš Kosík bol členom skupiny únoscov. Do decembra 2017, teda vyše 22 rokov pán inžinier Kosík účasť na zavlečení popieral a svoju obhajobu opieral o skutočnosť, že 31. augusta 1995 ešte ani nebol príslušníkom SIS. Po dvoch dekádach sa rozhodol pre otočku o 180 stupňov.

Ľuboš Kosík priznáva nielen účasť na zavlečení prezidentovho syna, dokonca sa vyjadruje aj k ďalším hriechom SIS, spáchaným v rokoch 1995 – 1998. Kajanie sa pána Kosíka by bolo chvályhodné, keby nebolo falošné, avšak človek v jeho postavení z pochopiteľných dôvodov robí zúfalé a účelové veci. Problém je v tom, že denník SME jeho činy nekriticky podporuje a osobitne redaktor Matúš Burčík za asistencie ďalších kolegov sa stal tlačovým tajomníkom Ľuboša Kosíka.

 

Čo SME zamlčiava

Niet pochýb o tom, že Michala Kováča mladšieho uniesla SIS. Verejnosť to vie aj bez vyjadrení pána Kosíka. Verejnosť však vie aj to, že tento bývalý ex-policajt a bývalý príslušník SIS je v africkom Mali na úteku pred trestom odňatia slobody v trvaní 14 rokov pre zmenkové podvody. Čo však pred verejnosťou denník SME a pán redaktor Burčík zamlčali, je okolnosť, že ich protežant čelí na Slovensku ďalším trestným konaniam. V jednom prípade je Ľuboš Kosík obvinený z obzvlášť závažného zločinu vydierania. V druhom prípade ide tiež o obzvlášť závažný zločin vydierania, ale tu je už naňho dokonca podaná obžaloba.

Trestné stíhanie v prvej kauze sa začalo 24. júna 2015 a je pikantné tým, že Ľuboš Kosík, chtiac prinútiť istého človeka, aby mu podpísal tri zmenky v celkovej hodnote 2 400 000 eur, si najal Juraja Billíka, prezývaného Čapatý, zo skupiny sýkorovcov, aby poškodeného zbil. Čapatý/Billík je verejnosti známy ako človek, ktorý na pokyn Róberta Lališa alias Kýbla spáchal niekoľko vrážd.

Obžaloba z druhého skutku vydierania bola na pána Kosíka podaná prokurátorom Okresnej prokuratúry Bratislava I v stredu 29. júna 2016. Ide o veľmi komplikovaný prípad, v rámci ktorého chcel podvodník podviesť iného podvodníka a jeden z nich si najal Ľuboša Kosíka, aby s tým druhým urobil poriadky. Podstatné je, že v tejto kauze hrozí obžalovanému doživotie a to je vážny dôvod zamyslieť sa nad motívmi aktuálnej Kosíkovej mediálnej aktivity.

 

Vo vybranej spoločnosti v Mali

Okrem popísaných skutkov nie je bezvýznamná okolnosť, že pán Kosík si za miesto úkrytu pred slovenskou spravodlivosťou vybral práve Mali v oblasti afrického Sahelu. Nejde len o to, že Slovenská republika nemá s Mali podpísanú dohodu o vydávaní osôb na trestné stíhanie. Oveľa podstatnejšie je to, aká sorta ľudí hľadá v tejto krajine útočisko. Veľmi často ide o bojovníkov extrémnej islamskej militantnej skupiny Boko Haram, ktorá sa neskôr rozštiepila na dve. Jedna časť sa pridala k al-Kaída v islamskom Maghrebe a druhá odprisahala vernosť Islamskému štátu a pôsobí v rámci jeho západoafrickej odnože.

Čo s tým má Ľuboš Kosík? S islamistami takmer na sto percent nič, avšak skutočnosť, že si za úkryt vybral krajinu, kde do veľkej miery vládne bezprávie a kde sa ukrývajú a operujú teroristické bojové skupiny, ktoré rozvracajú oblasť celého Maghrebu a Sahelu, je veľavravná. Len na porovnanie uveďme, že boss sýkorovcov Róbert Lališ sa ukrýval v civilizovanom svete, akým sú susedné Čechy alebo trochu vzdialenejšie Nemecko.

 

Kam sa podeli fakty?

Čítajúc denník SME sa konzument zriedka dozvie meritórne fakty alebo skutočnosti, čo naozaj zavážia. O to častejšie je však čitateľ konfrontovaný s morálnymi úsudkami autorov rôznej povahy a kvality. V prípade referovania o Ľubošovi Kosíkovi sú, samozrejme, mnohé fakty neprítomné, no rovnako absentuje aj inak všadeprítomná moralistická póza.

Pokiaľ ide o pána Kosíka, úplne by postačili fakty. Ale aj tie chýbajú. Avšak ešte zarážajúcejšia je okolnosť, že denník SME v réžii redaktora Matúša Burčíka uverejňuje výroky Ľuboša Kosíka úplne nekriticky. Čokoľvek povie, ocitne sa v novinách, a neraz sú to aj úplné bludy.

 

December 2017, január 2018

To, čo robí zločinec, a to, akú krajinu si vybral za bezpečné útočisko, je jeho vec. Podivuhodné je však to, ako sa stal tribúnou tohto zločinca denník SME. Noviny najprv uverejnili v decembri 2017 s Ľubošom Kosíkom rozhovor, v ktorom opísal priebeh únosu prezidentovho syna a väčšinu zodpovednosti preniesol na Jaroslava Svěchotu. Menovaného funkcionára tajnej služby redakcia aj pán Kosík vytrvalo označujú za námestníka riaditeľa SIS, no v čase únosu bol Svěchota šéfom druhej divízie, teda sekcie vnútorného spravodajstva. Potom, v januári 2018, dostala reakcia SME vyhlásenie pána Kosíka, v ktorom okrem výpočtu ďalších nezákonností SIS opakovane zdôraznil, že nielen Jaroslav Svěchota, ale aj Ivan Lexa, vtedajší riaditeľ tajnej služby, riadil operáciu zavlečenia prezidentovho syna.

Na tomto konaní je podozrivých hneď niekoľko okolností. Prečo Ľuboš Kosík nehovoril o Ivanovi Lexovi už v decembri? Nikto netvrdí, že Ivan Lexa je bez viny, napokon o nej (možno) rozhodne súd. Ako je však možné, že Kosík v decembri 2017 nevedel to, čo iniciatívne redakcii oznámil v januári 2018? A práve o to ide, že to nemusela byť jeho iniciatíva, ale vyhlásenie poskytnuté na základe externej intervencie s cieľom – ako sa medzi novinármi hovorí – živiť príbeh ďalej.

 

Kde je vlastne Kosík?

Ďalšou podozrivou okolnosťou je, že Ľuboš Kosík komunikuje s redakciou SME údajne z väzenia. Áno, Mali je krajina plná bezprávia a všeličo sa dá vybaviť. Ale za akú cenu? Odpoveď je každému jasná a morálne zábrany inokedy veľmi škrupulóznych redaktorov SME sú odrazu neviditeľné.

Napriek všetkému je oveľa pravdepodobnejšie, že Ľuboš Kosík, aj keď určitý čas v malijskej väzbe pobudol, je na slobode a veselo korešponduje/telefonuje/inak komunikuje s redakciou SME. Ak by sa tento predpoklad naplnil, išlo by zo strany denníka o neodpustiteľné ťahanie verejnosti za nos.

 

Ekonomika vraždy

Rozbor jednotlivých výrokov Ľuboša Kosíka, ktorých sa dopustil v denníku SME, by si vyžadoval veľa priestoru. Pre ilustráciu toho, čo noviny, redaktor Burčík a jeho ďalší kolegovia nekriticky uverejňujú bez najmenšieho začervenania sa (nie z morálnych, ale intelektuálnych dôvodov), uveďme aspoň to, čo inžinier Kosík povedal ohľadom pripravovanej likvidácie svedka kauzy zavlečenie Oskara Fegyveresa:

„Mali ho zobrať a zhodiť zo skál v Taliansku niekde blízko Mont Blancu. Je tam nejaký horský priechod medzi Švajčiarskom a Talianskom.“

Menej podstatnou je skutočnosť, že Mont Blanc je situovaný na hraniciach medzi Francúzskom a Talianskom, nie na hranici Talianska so Švajčiarskom. Ale geografia nemusela byť obľúbeným predmetom tak pána Kosíka, ako aj redaktorov SME. Druhou vecou je, že zbežný pohľad do Google by aj novinára stíhaného neúprosnou uzávierkou utvrdil v tom, že výrok Ľuboša Kosíka sa nezhoduje s realitou.

Ešte horšie na tom sú tak Kosík, ako aj SME, keď sa na citovaný výrok pozrieme z hľadiska logiky alebo ak chcete, z pohľadu pragmatickej ekonomiky vraždy. Je pravda, že Oskar Fegyveres sa ukrýval vo Švajčiarsku a je pravda, že Jaroslav Svěchota tam za ním poslal aj tím operatívnych pracovníkov. To si Ľuboš Kosík zrejme prečítal v novinách a dostupnej literatúre. Je však trochu pritiahnuté za vlasy tvrdiť, že niekto, kto je nájomný vrah, sa zmocní svojej obete vo Švajčiarsku, bude ju vliecť cez územie Talianska na hranice s Francúzskom a tam ju usmrtí hodením do priepasti pod Mont Blancom. Prečo by to robil? Aby telesná schránka zavraždeného odpočívala pod majestátnou, najvyššou horou západnej Európy? Sotva.

Nájomný vrah nebadane príde, rýchlo udrie a ešte rýchlejšie a podľa možnosti rovnako nebadane zmizne.

 

Namiesto priania k 25. narodeninám

Médiá bojujú o pozornosť čitateľov, divákov a poslucháčov. Usiluje sa o to aj redakcia SME. Prípad Ľuboša Kosíka – a nie je jediný svojho druhu, žiaľ – popisuje, za akú cenu to robí. Ekonomizácia médií je realitou 21. storočia a nedá sa proti nej bojovať. Noviny, weby, televízie či rádiá si však môžu vyberať spôsob, akou formou sa tomuto trendu prispôsobia.

Denník SME si vybral svoju cestu a nie je na nej sám. Naopak, táto cesta je preplnená či už bulvárom, ako aj takzvanými mienkotvornými médiami. Treba však dodať, že zakladajúci šéfredaktor SME Karol Ježík kráčal inou cestou a to je jediné, čo sa dá pri príležitosti 25. výročia založenia denníka povedať.

Peter Tóth

Článok pôvodne vyšiel na portáli datel.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:52

Honduras prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom. Táto latinskoamerická krajina to oznámila v sobotu s tým, že uznáva “len jednu Čínu na svete”.

07:50

Predstavitelia mesta West Reading v americkom štáte Pennsylvánia v sobotu potvrdili, že v spojitosti s výbuchom v továrni na čokoládu oficiálne naďalej evidujú dve úmrtia. Uviedli to potom, ako Tamojší Úrad pre riadenie núdzových situácií predtým informoval o piatich obetiach.

07:48

Lídra republikánov v americkom Senáte Mitcha McConnella v sobotu prepustili z rehabilitačného zariadenia, v ktorom sa zotavoval po otrase mozgu.

07:45

Dvaja Kubánci v sobotu preleteli na motorovom závesnom klzáku zhruba 145 kilometrov z Kuby na ostrov Key West v americkom štáte Florida, následne boli zadržaní. V sobotu to uviedla miestna polícia.

07:40

Ruské úrady prepustili na slobodu už viac ako 5000 trestancov, ktorým sa po bojoch na Ukrajine skončili vojenské kontrakty podpísané s ruskou žoldnierskou Vagnerovou skupinou.

Včera 20:14

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v sobotu povedal, že budúci týždeň navštívi ukrajinskú Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES). “Napriek našej už sedemmesačnej prítomnosti v elektrárni je situácia v Záporožskej atómovej elektrárni stále neistá,” povedal Grossi.

Včera 20:13

V Košiciach otvoria prvé medzinárodné gymnázium v rámci svetového vzdelávacieho programu International Baccalaureate. Vďaka nemu získajú slovenské deti aj rodiny zo zahraničia po absolvovaní materskej a základnej školy, ktoré sú už súčasťou projektu, plynulú možnosť pokračovať v angličtine podľa štandardov, až po získanie medzinárodnej maturity.

Včera 19:46

Dnes v noci preletí medzi obežnými dráhami Zeme a Mesiaca po prvý raz za desať rokov obrovský asteroid, ktorý je podľa NASA schopný zničiť mesto. Asteroid 2023 DZ2 s priemerom 40 až 90 metrov preletí vo vzdialenosti približne 175-tisíc kilometrov od Zeme a krátko predtým minie Mesiac.

Včera 19:44

Na letisku v holadnskom Eindhovene zadržala polícia desiatky klimatických aktivistov zo skupiny Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu). Na letisko preniklo asi 500 aktivistou údajne cez dieru v plote, ktorú si sami vyrezali.

Eindhoven letisko aktivisti
Na snímke klimatickí aktivisti na letisku v holadskom Eindhovene

Včera 19:37

Pápež František aktualizoval v sobotu cirkevné predpisy týkajúce sa riešenia prípadov sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Včera 19:35

Spojenectvo medzi Putinom a Si Ťin-pchingom – veľký reset, aký tu nebol 100 rokov – je zlovestným znamením pre Ameriku a svet,” Donald Trump. Okrem toho uviedol, že Číne sa podarilo vytvoriť spojenectvo medzi Saudskou Arábiou a Iránom. “Čína teda preberá moc aj na juhovýchode. A to všetko sa deje, kým je Biden ‘v službe’,” dodal.

Včera 18:52

Si Ťin-pching počas svojej návštevy Moskvy venoval veľkú pozornosť mierovému plánu na Ukrajine, povedal Putin. V prvý deň návštevy čínskeho lídra sa po pracovnom obede Putin a Si Ťin-pching, “sediac pri krbe a popíjajúc čaj, o všetkom voľne rozprávali”.

Včera 18:26

Rusko 1. júla dokončí výstavbu špeciálneho skladu taktických jadrových zbraní v Bielorusku, uviedol Vladimir Putin. Rusko už Bielorusku odovzdalo komplex Iskander, ktorý môže byť nosičom jadrových zbraní, dodal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Rumuni chcú zákonom anektovať časti Ukrajiny

0 icon

Bukurešť 26. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Bukurešť pripravuje návrh zákona o anexii ukrajinských území, informujú ruské noviny VZGLJAD Kyjev prisľúbil uvalenie sankcií na rumunskú senátorku Dianu Șoșoacăovú. Ona sama tvrdí, že "hrozby prichádzajú od fašistického štátu" - Ukrajiny. Dôvod: návrh zákona Șoșoacăovej, ktorý predpokladá anexiu niektorých ešte ukrajinských území, Rumunskom.…

Akciové burzy zasadzujú úder: Finančný požiar, ktorý sa rozhorel na Západe, nie je čim uhasiť

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Steven Senne)   V Rusku nová globálna hospodárska kríza nevyhnutne povedie ku Kremľom kontrolovanej revízii výsledkov dravej "privatizácie", predikujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Akcie Deutsche Bank, najväčšej nemeckej úverovej inštitúcie, na európskych burzách prudko klesli. Hovoriť o katastrofe je trochu predčasné. Avšak aj za oceánom v…

Slovenská 21-ka zdolala v prípravnom zápase Bulharsko 1:0

0 icon

Slovenskí futbalisti do 21 rokov si poradili s rovesníkmi z Bulharska a zásluhou presného zásahu Vladimíra Trabalíka zvíťazili v tureckej Antalyi v prípravnom zápase najtesnejším rozdielom 1:0.

Nemecko: Dopravné štrajky v pondelok zmrazia krajinu

0 icon

Berlín 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/DPA-Arne Dedert/dpa-Bildfunk)   Nemecký národný vlakový dopravca oznámil, že budú zrušené všetky diaľkové vlaky a letisko vo Frankfurte zrušilo všetky pravidelné lety, píše Tadhg Pidgeon pre The European Conservative V pondelok 27. marca sa v Nemecku možno zastaví doprava, pretože dopravné odbory plánujú rozsiahle štrajky a…

Severské krajiny sa spojili, aby vytvorili najväčšiu európsku stíhaciu flotilu

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-South Korea Defense Ministry via AP)   Deklarácia s 250 lietadlami pod jedným integrovaným operačným velením vytvára "základ jednotnej severskej vzdušnej obrany”, píše Tamás Orbán pre The European Conservative Štyri severské krajiny v piatok 24. marca oznámili historický krok - spojenie svojich stíhacích lietadlových flotíl pod…

V pondelok má byť veterno, na severe sa môžu vyskytnúť snehové jazyky

0 icon

Na pondelok vydali meteorológovia výstrahy prvého a druhého stupňa pred silným vetrom. Na severnom Slovensku sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje.

Dôležité vyhlásenia Vladimira Putina

0 icon

Moskva 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin)   Ruské médiá zverejnili Putinov rozhovor. Prvé vyhlásenia: Vyjadrenia Vladimíra Putina v rozhovore s novinárom Pavlom Zarubinom na Rossija-24: - Dodávky zbraní na Ukrajinu predstavujú hrozbu pre Rusko. - Množstvo zbraní, ktoré Západ dodáva Ukrajine, je "veľmi slušné". - Ukrajina spotrebuje až…

V Bratislave bolo spomienkové podujatie k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie sa uskutočnilo v sobotu popoludní v Bratislave spomienkové podujatie. Spojené bolo s kladením vencov na Námestí Eugena Suchoňa Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger počas príhovoru poznamenal, že Sviečková manifestácia bola nielen o slobode vierovyznania,…

Vysoká cena novej studenej vojny

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čínsky prezident Si Ťin-pching tento týždeň počas návštevy Moskvy opätovne vyzval na diplomatické ukončenie vojny na Ukrajine, píše Connor Echols pre Responsible Statecraft "Väčšina krajín podporuje zmiernenie napätia, zasadzuje sa za mierové rokovania a je proti prilievaniu oleja do ohňa," povedal Si ruskému prezidentovi…

Brazílsky prezident Lula sa snaží napraviť vzťahy medzi Brazíliou a Čínou

0 icon

Brazília 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres, Pixabay)   Lula bude s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom bilaterálne diskutovať o obchode, investíciách, reindustrializácii, energetickej transformácii, klimatickej kríze a globálnej bezpečnosti, píše Bala Chambers pre spravodajský portál TRT World Po porážke Jaira Bolsonara v druhom kole prezidentských volieb v októbri minulého roka čínsky…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Po Rusku už aj Severná Kórea vlastní torpédo na vytvorenie „rádioaktívneho cunami“

0 icon

Severná Kórea, 25. marec 2023(AM) – Spojené štáty pokračujú v implementácii programu na vytvorenie hypersonických zbraní a snažia sa v tejto zložke dobehnúť Rusko a Čínu a Severnú Kóreu. Americké letectvo testuje prototyp najnovšej hypersonickej strely vzduch-zem, ktorá bola vytvorená v rámci programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podľa Defense…

Poľsko zasiahla vlna ukrajinskej kriminality

0 icon

Poľsko, 25. marec 2023(AM) – Pred niekoľkými dňami ukrajinský premiér Šmygal radostne oznámil, že jeho cesta do Bruselu posunula Ukrajinu o krok bližšie k členstvu v EÚ. Ukázalo sa, že podpísal dohodu o účasti

Ako britské spravodajské agentúry predstierajú, že sú nezávislým think-tankom

0 icon

Veľká Británia, 25. marec 2023(AM) - Nedávno Generálna prokuratúra Ruskej federácie uznala Britský The Institute for Statecraft za nežiaducu organizáciu. Ministerstvo poznamenalo, že za účasti inštitútu boli vymyslené dôkazy o ruskom zasahovaní do vnútorných záležitostí európskych štátov, organizovali sa rusofóbne konferencie a viedli

Vojenský analytik: Ruské sily musia ničiť nielen podvodné drony, ale aj ich nosiče

0 icon

Rusko, 25. marec 2023 (AM) – 22. marca vyšlo najavo, že ukrajinská armáda sa opäť pokúsila zaútočiť na základňu ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole námornými bezpilotnými lietadlami. Útok bol úspešne odrazený, všetky drony boli zničené. Ako pri tejto príležitosti pre FAN povedal vojenský expert Jurij Kotenok , ruské sily naliehavo potrebujú posilni

Izraelský analytik Kedmi o Medzinárodnom trestnom súde: "nemá nič spoločné so spravodlivosťou"

0 icon

Izrael, 25. marec 2023(AM) - Dňa 20. marca, tri dni po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) oznámil vydanie zatykača na ruského prezidenta, nasledovali dôležité rozhodnutia. Ruský vyšetrovací výbor začal trestné konanie proti prokurátorovi ICC a trom sudcom, ktorí podpísali zatykač. V správe ruského Vyšetrovacieho výboru sa uvádza, že toto

TopDesať

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali