Takmer 25 rokov potrebovali Atény a Skopje, aby sa dohodli na pomenovaní Macedónska, píšu Sorosovci. Podľa Georgea a Alexandra je to historický kompromis a “okno možností” pre lídrov Európy a USA, aby zvíťazili nad nedostatkom jednoty a zabezpečili Balkánu bezpečnú budúcnosť.
Po rozpade Juhoslávie si to nové štáty namierili do EÚ a NATO. Slovinsko a Chorvátsko už sú v EÚ, Čierna hora a Srbsko sú ešte kandidáti, nasledovať však môže Albánsko a Severné Macedónsko.
USA a Európa ale nie sú jediní hráči v regióne, varujú George a Alexander. Rusko ukázalo, že je pripravené reagovať, ak jeho záujmy niečo bude ohrozovať, ako napríklad vstup do NATO. Tak sa správa aj Turecko, jeho prítomnosť sa dá pocítiť v každej krajine a Čína je najväčším investorom na Balkáne.
Aby boli prekonané tieto tendencie, je potrebné tvrdo odpovedať, domnievajú sa autori článku. Nebude to ale ľahké. EÚ je unavená kvôli rozšíreniu, a niektoré zložité problémy idú práve zo strany štátov, ktoré vstúpili do EÚ po roku 2004. Konflikt Chorvátska a Slovinska, turecká prítomnosť na Cypre, protidemokratické rokovania v Poľsku a v Maďarsku.
Podľa Sorosovcov chce väčšia časť obyvateľstva Balkánu blízke spojenie so Západom a vďaka tejto snahe sa na Balkáne dá vytvoriť nejaká ekonomická únia na základe zákonov EÚ. Takáto únia by údajne prospela obyvateľom v regióne, Európy aj USA, a uľahčila by tiež vstup týchto krajín do EÚ.
Minulý rok krajiny západného Balkánu sľúbili, že budú zvyšovať spoluprácu a teraz podľa Sorosovcov je čas vytvoriť spoločný trh. Pomohlo by to modernizovať finančné trhy a zlepšiť systém štátnych financií, pričom reformy by sa nediktovali z Bruselu alebo z Washingtonu. Voľný pohyb ľudí, tovaru a kapitálu premení celý región na atraktívny pre investície, upevní infraštruktúru a dopravu. Pracovných miest bude viac, čo pomôže vyriešiť problém migrácie mládeže do západnej Európy, tvrdí George a Alexander.
Okrem toho bude mať EÚ možnosť prijať celú úniu do zostavy, a nie každú krajinu oddelene. Nová únia pomôže vyriešiť miestne spory, krajiny budú schopné spolupracovať nad prekonaním politických prekážok pri vstupe do EÚ vrátane územných sporov, korupcie a organizovaných zločinov.
Sorosovci zdôrazňujú, že únia nie je reinkarnáciou Juhoslávie, ale slobodnejšou asociáciou krajín spojených voľným obchodom, pohybom ľudí a tovaru. Rozvoj a jednota balkánskych krajín ich posilní, budú odolnejší proti ekonomickému, politickému a vojenskému vplyvu Pekingu, Ankary a Moskvy.
Ak sa Západu nepodarí zachrániť snahu Balkánu o regionálnu spoluprácu a členstvo v EÚ, tieto krajiny sa ocitnú vo sfére vplyvu Ruska, Turecka a Číny, a Balkán sa zase dostane do problémov, dodávajú Sorosovci.