Londýn 2. septembra 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)
Britský časopis Times Higher Education uskutočnil prieskum medzi 50 držiteľmi Nobelovej ceny vo fyzike, chémií, ekonómii, fyziológii a medicíne. Časopis sa zaujímal o ich názory na globálne hrozby pre ľudstvo a možnú konkurenciu zo strany umelej inteligencie.

Rast populácie a zhoršovanie životného prostredia (globálne otepľovanie) identifikovalo 34 percent vedcov ako hlavnú hrozbu pre ľudstvo, 23 percent uviedlo jadrovú vojnu a 8 percent obavy z infekčných ochorení a liekovej rezistencie.
Na otázku, či „zavedenie umelej inteligencie a robotov zníži potrebu vedcov,“ polovica víťazov Nobelovej ceny odpovedala „málo pravdepodobné“, po 24 percentách odpovedalo „rozhodne nie“ a „možno“. Dva percentá (jedna osoba) odpovedali „určite áno.“ „Roboty nemajú fantáziu,“ povedal jeden z vedcov.
S držiteľmi Nobelovej ceny nesúhlasí americký podnikateľ Elon Musk a britský vedec Stephen Hawking (nie sú však držiteľmi Nobelovej ceny), ktorí niekoľkokrát označovali umelú inteligenciu za jednu z hrozieb pre ľudstvo