Paríž 19. februára 2015 (TASR/HSP-Alexander Zemlianichenko, Pool)
Veľké znepokojenie z vývoja situácie na východe Ukrajiny vyjadrili lídri EÚ i USA už v stredu
Šéfovia štátov a vlád normandskej štvorky dnes v telefonickom rozhovore odsúdili porušovanie prímeria, ku ktorému došlo v posledných dňoch na východe Ukrajiny, a dohodli sa, že podniknú ďalšie kroky s cieľom presadiť implementáciu dohody podpísanej pred týždňom v Minsku. Informoval o tom dnes Elyzejský palác v Paríži.
Telefonický rozhovor francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa uskutočnil deň po tom, ako ukrajinská armáda po týždňoch bojov začala sťahovať svoje jednotky z mesta Debaľceve. Prezident Porošenko v stredu vyhlásil, že odsun bol vopred naplánovaný.
Lídri normandskej štvorky posúdili aj dôsledky udalostí v Debaľceve na realizáciu mierových dohôd z Minska.
Štvorica lídrov, ktorí sa pred týždňom zúčastnili na rokovaniach v Minsku, dnes vyhlásila, že schválený balík opatrení zameraných na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny musí byť implementovaný dôsledne a komplexne.
Vyhlásenie spresňuje, že zástupcovia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) by sa mali stretnúť s predstaviteľmi znepriatelených strán a presvedčiť ich o nutnosti rýchlej implementácie dohodnutých záväzkov.
Podľa vyhlásenia ministri zahraničných vecí normandskej štvorky dnes budú rokovať s cieľom zadefinovať detaily mechanizmu kontroly plnenia podpísanej dohody.
Nemenovaný francúzsky diplomatický zdroj pripustil, že v najbližších dňoch by sa – možno v Paríži – mohlo uskutočniť ďalšie rokovanie venované Ukrajine. Cieľom diplomatických aktivít je zabrániť zmareniu minských dohôd. “Najbližšie týždne budú kritické,” upozornil zdroj.
Kancelária ukrajinského prezidenta na svojej webovej stránke informovala, že štvorica lídrov sa dnes dohodla, že pozorovateľom OBSE bude umožnený prístup na všetky miesta na východnej Ukrajine, kde sa bojuje.
Porošenkov úrad upozornil, že odsun ťažkej techniky pod dohľadom OBSE bude možný len za predpokladu, že bude dosiahnuté úplné prímerie.
Ukrajinská strana okrem toho žiada aj prepustenie všetkých zajatcov z radov vládnych jednotiek, vrátane tých, ktorí padli do zajatia počas bojov v Debaľceve, uvádza sa vo vyhlásení na Porošenkovej webovej stránke.
Počas rozhovoru Porošenko predostrel aj návrh na vyslanie mierotvorných zborov OSN a EÚ k rusko-ukrajinským hraniciam.
Veľké znepokojenie z vývoja situácie na východe Ukrajiny vyjadrili lídri EÚ i USA už v stredu. Pripojilo sa k nim aj Rusko, ktoré však pripomenulo, že na nutnosť riešiť problém Debaľceva upozorňovalo už počas rokovaní v Minsku.
ml