Nielen Ukrajina, jestvuje aj Európa, ktorá uprednostňuje Putina pred Bruselom

Kyjev 27. decembra (HSP/Tempi)

 

Alternatívny projekt voči EÚ

Už takmer mesiac prebiehajú protesty na námestiach Ukrajiny proti rozhodnutiu vlády nepodpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou. Veľkej časti verejnosti však priniesli aj poznanie, že na našom kontinente jestvuje popri EÚ aj iný, alternatívny projekt politicko-ekonomickej integrácie: colná únia medzi Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom, ktorá sa má čoskoro rozšíriť o ďalšie krajiny a do roku 2015 transformovať na Euroázijskú ekonomickú úniu.

Protestujúci v Kyjeve obviňujú prezidenta Janukovyča, že v poslednej chvíli sabotoval dohodu s Bruselom, ktorá mala krajinu vstupom do EÚ dostať spod vplyvu Ruska. Vo Washingtone Hillary Clinton a takmer všetci americkí analytici považujú Euroázijskú úniu sa akúsi reedíciu Sovietskeho zväzu. Pripomínajú, že Putin v roku 2005 tvrdil, že „rozpustenie ZSSR bolo najväčšou geopolitickou katastrofou 20. storočia“. Janukovyč a jeho Strana regiónov popierajú, že by chceli dostať Ukrajinu do tejto únie a aj naďalej iniciujú trojstranné dohody medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ. Ruskí provládni komentátori predpovedajú odčlenenie tejto susediacej krajiny, ak uzrie svetlo sveta dohoda o vstupe Ukrajiny do EÚ: tú istú hrozbu adresoval Putin G.W. Bushovi v roku 2008, ak by bola Ukrajina vstúpila do NATO.

V skutočnosti je Euroázijská únia prirovnateľná k starému ZSSR len v geografických termínoch. Kým stará „únia“ sa prezentovala ako nástroj univerzalistickej ideológie (komunizmu), tá nová sa snaží vytvoriť oblasť ruského geopolitického vplyvu, ktorá by mala inštitucionálnu, politicko-ekonomickú formu; ZSSR bolo expanzívneho a ofenzívneho charakteru, zatiaľčo Euroázijská únia sa rodí z potreby defenzívy: chrániť hranice (dokonca v niektorých prípadoch aj samotné teritórium) Ruska od narastajúceho vplyvu Spojených štátov, Európskej únie, Číny a politického islamu. V Moskve sa totiž objavujú zámery prilákať do svojich geopolitických sfér štáty, ktoré sa zrodili po rozpade ZSSR (toto je strategickým cieľom USA a EÚ) alebo aj regióny patriace do Ruskej federácie (v tomto prípade hrozbu predstavuje politický islam na Kaukaze a Čína pozdĺž hraníc s ázijským Ruskom).   

Práve kvôli týmto rozdielom sú hrozby Ruska o podpore teritoriálneho rozdelenia Ukrajiny brané vážne.

Euroáziský ruský projekt a euro-východný európsky projekt začali naraz, a v rovnakom momente na seba aj narazili. Politika východného Partnerstva Európskej únie bola inaugurovaná v roku 2009; colná únia Ruska, Bieloruska a Kazachstanu – uholný kameň budúcej Euroázijskej únie, zasa začala fungovať 1. januára 2010. Východné partnerstvo sa obrátilo na Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu a sľúbilo im, že v priebehu niekoľkých rokov dôjde na asociačné dohody, v ktorých EÚ ponúkala spoluprácu, financovanie a liberalizáciu obchodu, ktorý by spočiatku síce uprednostňoval západné krajiny, no v krátkej dobe zaiste aj krajiny Partnerstva. Bielorusko takmer ihneď ušlo radarom, keď sa rozhodlo vstúpiť do colnej euroázijskej únie. Azerbajdžan síce ocenil výhody, ktoré ponúkla EÚ, no nesľúbil jej žiaden „zväzok“. Zvyšné štyri krajiny sa pustili do detailných vyjednávaní, a tak začiatkom septembra litovské predsedníctvo Európskej únie bolo presvedčené, že 28. a 29. novembra vo Vilniuse podpíšu všetky štyri krajiny prvý rozhodný akt asociačnej dohody. Nestalo sa tak. 

 

Ruské vydieranie?

Prvou z krajín, ktoré sa z toho vyvliekli, bolo Arménsko. Jeho prezident Serž Sargsjan 3. septembra oznámil, že krajina koncom novembra nepodpíše asociačnú dohodu s EÚ, pretože sa rozhodli pripojiť k colnej Euroázijskej únii a participovať pri zrode Euroázijskej ekonomickej únie. Litovský minister zahraničných vecí Linkevicius, ktorého krajina do konca tohto roka predsedá Európskej únii, ihneď zareagoval tvrdením, že príslušnosť k inej colnej únii je nekompatibilná s asociačnou dohodou s EÚ, ktorá predpokladá vytvorenie oblasti voľného obchodu. Už  vtedy sa hovorilo o „ruskom vydieraní“: Rusko je hlavným obchodným partnerom Jerevanu a nespočetné množstvo Arméncov žije a pracuje v Rusku. Moskva je tiež považovaná za ochrannú silu pre asi 150 tisíc Arméncov žijúcich v Sýrii, pretože je spojencom Assadovho režimu bojujúceho proti radikálnym islamistickým rebelom, ktorí okrem ničenia kostolov unášajú a zabíjajú kresťanov. Ruské oddiely už od roku 1994 dohliadajú na prímerie medzi Arménskom a Azerbajdžanom po vojne o región Náhorný Karabach.

Sargsjan pochopil, že Putin by bol sklamaný z arménskeho zväzku s Bruselom, zmaril teda tri roky vyjednávaní a rozhodol sa zmeniť smerovanie. Výsledkom bolo, že 18. novembra jeho minister zahraničných vecí ohlásil, že do februára bude Arménsko štvrtým členom colnej euroázijskej únie. Elmar Brok, nemecký kresťanský demokrat a predseda komisie zahraničných vecí Európskeho parlamentu hovoril otvorene o „vydieraní“ maličkej krajiny. Dňa 21. novembra sa zopakovalo ohromujúce vyhlásenie o nepodpísaní dohody Ukrajinou a len štyri dni po tom, čo Azerbajdžan potvrdil, že sa nezaujíma o asociačné dohody s EÚ. Koncom novembra tak neostal nik len dvaja osamelí jazdci – Gruzínsko a Moldavsko, spolu 8 miliónov obyvateľov. Moldavsko by si to ešte mohlo rozmyslieť: pod rozličnými zámienkami (no v prvom rade na odvetu) Rusi zatvorili svoje hranice pre moldavské víno a jablká, ktoré donedávna pokojne importovali…   

Pomyselné preťahovanie sa lanom o Ukrajinu medzi Moskvou a Bruselom presne ako aj kontrast medzi Európskou úniou a Euroázijskou úniou má nepochybne ekonomické aspekty. Analytici tvrdia, že dohoda o slobodnej výmene medzi EÚ a Ukrajinou by v krátkej dobe priniesla inváziu do celého ukrajinského obchodu zo strany európskych produktov ako aj kolaps miestneho priemyslu. Rusi sú presvedčení, že ich obchod by zasa napadli ukrajinské značky hľadajúce nové útočište a predovšetkým európske produkty s novou etiketou predávané ako ukrajinské. 

Samotný Kyjev vydal hospodársko-finančné odôvodnenie pre tento svoj krok späť v poslednom momente: Janukovyč potvrdil, že Ukrajina by za desať rokov stratila takmer 500 miliárd dolárov na vývoze do Ruska, a ďalších 104 miliárd by boli náklady na prispôsobenie sa normatívnemu a produktívnemu štandardu Európskej únie. Tá zasa Ukrajine nevie ponúknuť nič len 600 miliónov pôžičky a prísľub vyvíjania nátlaku na Medzinárodný menový fond, aby jej ponúkol ďalšiu miliardu pôžičky…

 

Colná únia

To, že oblasti voľného obchodu uprednostňujú tých silnejších (minimálne zo začiatku), je koncept, ktorý sa aplikuje aj v colnej Eurázijskej únii. Na nedávnom summite Únie v októbri tohto roku sa sťažoval prezident Kazachstanu, Nursultan Nazarbajev: „Účasť na colnej únii nám priniesla viac nevýhod ako výhod. Ešte stále máme ťažkosti s propagáciou našich potravinových produktov v Rusku“. Ku kritikám sa pridal aj prezident Bieloruska, Alexander Lukašenko. Ich sťažnosti, zdá sa, nachádzajú odôvodnenie aj v publikácii Svetovej banky, kde sa dočítame, že „Colná únia vytvára príležitosť pre Rusko expandovať so svojím vývozom a svojou účasťou v centrálnej Ázii na úkor vývozu EÚ a Číny. V súčasnosti Colná únia poskytla obchodný stimul v oblasti tarifného režimu len Rusku“.

 

Geopolitická otázka

Ani Nazarbajev, ani Lukašenko však nemajú v úmysle urobiť krok späť. Naopak, sú presvedčení, že Euroázijská únia zahrňujúca aj Arménsko, sa môže efektívne realizovať už v roku 2015. Kazašský prezident dokonca predpovedá prijatie Turecka a Sýrie! Všetkým tiež je jasné, že integrácia štátov, ktorá má byť alternatívou voči Európskej únii, nie je len ekonomickou otázkou, ale aj geopolitickou a občianskou. Východ nie je Západ a okolo ruského stredu sa môže dobre pridružiť medzištátna organizácia založená na politických princípoch, etických hodnotách a medzinárodných vzťahov moci, ktoré sú úplne iné ako tie západné. Prirodzenosť Ruska je už od počiatku euroázijská, a preto sa nikdy nezhodne s demokratickými politickými inštitúciami, etickým progresizmom a geopolitickou hegemóniou Západu.

Ako píše Financial Times, podľa Zbigniewa Brzeniskeho, poradcu prezidenta Jimmiho Cartera, „Rusko sa po Ukrajine stane jednou veľkou demokraciou“ a bude môcť ašpirovať na pozíciu európskeho lídra. Putin v jednom zo svojich príhovorov národu 12. decembra povedal, že Rusko je krajinou, ktorej bola zverená historická misia, a tá sa v súčasnosti predstavuje ochranu tradičných hodnôt, ktoré oslabil západný etický relativizmus.

Ale ak by aj Putinova politická hegemónia mala zapadnúť a moc v Moskve by prevzal menej konzervatívny líder či strana, myšlienka o ruskej „neumenšiteľnosti“, ktorá sa prejavuje ako politicko-inštitucionálna organizácia euroázijského priestoru a ako alternatíva voči hodnotám Západu, nebude ohrozená. Predstavuje totiž samotnú podstatu Ruska (slová „demokracia“ a „sloboda“ nikdy nebudú znamenať to isté v Moskve, v Bruseli a Washingtone). Ak by sa to malo zmeniť, musel by sa eliminovať politický a duchovný protiklad, ktorým je Rusko ako štát. To sa však nepodarilo nikomu, ani tým, čo sa volali Napoleon, Hitler, Clinton alebo Bush.

 

Vnútorné rozpory

Možno vysvetlenie stojí v slovách filozofa Nikolaja Berdjajeva v jeho knihe „Ruská idea“: „Skutočnosť, že Rusko je nekonečnou krajinou, je nielen dobré a historickým šťastím pre národ, ale tiež aj dôvodom tragickosti jeho osudu. Nesmierna sila našej prírody chránila ruského človeka, no ten ju za to musel brániť a spravovať. Výsledkom bol tiež štát, ktorý ťažko doliehal na národ a mučil ho. Vo svete hádam ani neexistuje iný národ, ktorý by vo svojej histórii mal na konte toľko protikladov. Imperializmus bol vždy deformáciou ruskej idey a náklonnosti. Nesmiernosť Ruska je jednou z jeho metafyzických vlastností a nielen vlastnosťou jeho empirickej histórie. Ruská literatúra a myšlienky boli preniknuté nenávisťou voči impériu, ktorému takto prejavovali nepriazeň. No zároveň impérium predpokladali, predpokladali totiž nesmiernosť ruskej zeme. Tento protiklad je vlastný samotnej duchovnej štruktúre našej krajiny a nášho národa.“

 

Ivana Pločicová

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dvaja muži kradli naftu zo zaparkovaných autobusov

0 icon

Trenčín 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Obvineniu z prečinu krádeže v súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci čelia dvaja muži vo veku 34 a 27 rokov z okresu Nové Mesto nad Váhom. Polícia ich viní z viacerých krádeží nafty zo zaparkovaných autobusov vo viacerých obciach okresu Trenčín. Informovala o tom…

V hliadkach dve zlaté medaily pre Slovensko, konkurenciu nenašli kanoistky ani kanoisti

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko získalo v piatkových tímových súťažiach na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskej Ivrei dve zlaté medaily. O prvú sa postarala hliadka kanoistiek Simona Glejteková, Monika Škáchová a Zuzana Paňková, druhú vyjazdili kanoisti Matej Beňuš, Michal Martikán a Alexander Slafkovský Z predchádzajúcich…

Rokovania o návrate USA k jadrovej dohode s Iránom sa zintenzívňujú

0 icon

Viedeň 7. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Svetové mocnosti v piatok usporiadali v rakúskej Viedni štvrté kolo rozhovorov, ktorých cieľom je opätovné pristúpenie Spojených štátov k jadrovej dohode s Iránom. Obe strany signalizujú ochotu vyriešiť hlavné „kamene úrazu“ Rokovania vo Viedni sa začali ešte začiatkom apríla. Ruský zástupca Michail Uľanov…

USA a Mexiko sa zaviazali k spolupráci pri riešení príčin migrácie

0 icon

Washington/Mexiko 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Americká viceprezidentka Kamala Harrisová a mexický prezident Andrés Manuel López Obrador sa v piatok zaviazali k spolupráci pri riešení základných príčin nelegálnej migrácie do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AFP "Je v spoločnom záujme našich krajín poskytnúť okamžitú pomoc krajinám (tzv.)…

Maďarsko a Poľsko sa na sociálnom summite krajín EÚ dôrazne ohradili proti gender ideológii v záverečnom dokumente. Prečo ostalo Slovensko ticho?

0 icon

Brusel/Porto 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)   Premiéri Poľska a Maďarska sa v piatok v rámci dvojdňového sociálneho summitu EÚ v meste Porto ohradili proti začleneniu výrazu "rodová rovnosť" do záverečného vyhlásenia, ktoré v sobotu na záver podujatia prijmú lídri EÚ. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters Text…

Minister Lengvarský ocenil aktívny prístup banskobystrickej župy k zriaďovaniu mobilných očkovacích tímov

0 icon

Banská Bystrica 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák   Zriadenie vakcinačných centier a aktívny prístup k zriaďovaniu mobilných očkovacích tímov Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) ocenil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako ďalej uviedol šéf rezortu na brífingu po návšteve krajského vakcinačného centra v Banskej Bystrici a po rokovaní s vedením BBSK, toto…

Superliga: Deväť klubov sa s UEFA dohodlo, ďalším trom hrozia sankcie

0 icon

Nyon 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)   Deväť z dvanástich futbalových klubov sa už aj formálne vzdalo svojej účasti v neúspešnom projekte európskej Superligy. Zároveň uzavreli s Európskou futbalovou úniou (UEFA) dohodu o finančnom postihu za ich pôvodný plán vytvoriť nezávislú elitnú súťaž Dohodu odmietli Real Madrid, FC Barcelona i…

Volkov: Amnesty International vráti Navaľnému štatút väzňa svedomia

0 icon

Londýn 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) má na budúci týždeň oznámiť, že sa rozhodla väznenému ruskému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému vrátiť štatút "väzňa svedomia", ktorý mu koncom februára odobrala. Povedal to popredný Navaľného spolupracovník Leonid Volkov, ktorého v piatok citovala agentúra Reuters Amnesty…

Rusko žiada od Slovenska ospravedlnenie za „klamstvo o vakcíne Sputnik V“

0 icon

Moskva 7. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Ruský fond priamych investícií (RFPI) očakáva od slovenského liekového regulátora ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv) verejné ospravedlnenie za šírenie nepravdivých informácií o ruskej vakcíne Sputnik V, informoval portál „lenta.ru“ s odvolaním na tlačovú agentúru „Interfax“ RFPI pripomenul, že slovenské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo…

Od 10. mája nastávajú zmeny vo vyhláške k činnosti prevádzok

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Činnosť maloobchodných prevádzok a prevádzok služieb a organizáciu hromadných podujatí počas pandémie doteraz upravovala jedna vyhláška. Pre prehľadnosť budú po novom dve vyhlášky – jedna pre prevádzky, druhá pre hromadné podujatia. Účinnosť vyhlášok, ktoré obsahujú aj viaceré zmeny pravidiel, je stanovená na 10. mája…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Moje výroky

0icon

"Jedine život pre lepšiu budúcnosť vytvorí budúcnosť pre lepší život." "Každý človek je vyvolený, vyvolený svojou dušou." "Najvyššia forma viery a jej najvyšší praideál je viera v seba samého!" "Jadro múdrosti spočíva v správnosti rozhodovania sa." "Vnútorná rovnováha je najvyššia múdrosť, pretože vychádza z najväčších hlbín vnútra ľudskej duše." "Meditácia…

Peter Štrba

Black Lives Matter na slovenský spôsob alebo ako nám už horí cigánska otázka

0icon

Je už takmer skalopevným pravidlom, že všetky zvrátenosti, ktoré sa objavia na západe, sa s nejakým časovým odstupom objavia aj u nás. Ako človek, ktorý dlhodobo sleduje dianie za morom, som nadobudol dojem, že rasizmus v USA je prítomný len v absolútne minimálnej miere, a aj to len u niektorých…

Pavel Jacz

Zábavné odstúpenie Šeligu a Žitňanskej z funkcií je na hurónsky smiech. Droba však vyložil vyššie eso!

0icon

Nebudem spomínať Šeligove silné slová o SMER-áckej mafii, o zločincoch z tejto partie a dodržiavaní predpisov, nariadení a zákonov. To všetci poznajú. Tento politický zelenáč dostal hneď na úvod vysokú politickú funkciu a má len sebavedomé silné plamenné reči o morálke, ktoré si doniesol z tribún. A po tom, čo…

Radovan Hrádek

Kto to so Slovenskom myslí naozaj vážne

0icon

Včera, t.j. 06.05.2021 sa v NRSR hlasovalo o 4 návrhov zmeny zákonov predložených politickou stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Jednalo sa o nasledovné návrhy zmien zákonov: zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších…

Ivan Holek

O čo ide farmaceutickému priemyslu v prvom rade?

0icon

Môžete trikrát hádať! Predsa o zisky tak, ako každému priemyslu. Ide mu o „o peniaze až v prvom rade“, ako sa zvykne ironicky hovoriť. A pretože je to úplne rovnaké ako v každom inom druhu priemyslu, porovnajme si to napríklad so zbrojárskym priemyslom, ktorý generuje obrovské zisky podobne, ako priemysel…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Cintoríny lietadiel: Čo sa stane, keď sú už lietadlá zastarané?

0 icon

Množstvo peňazí, ktoré letecké spoločnosti investujú do svojich lietadiel, je ohromujúce. Čo sa ale s nimi stane, ak prestanú slúžiť danému účelu? Ceny lietadiel nie sú vôbec zanedbateľné. Napríklad Boeing 787-9 Dreamliner sa predáva za 265 miliónov dolárov, Airbus A38 stojí zasa 432,6 milióna dolárov. Takže aby sa leteckej spoločnosti…

Tipy, ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

0 icon

Tmavé kruhy pod očami vytvárajú často jedinu prekážku k tvojej bezchybnej kráse. Nedostatok vitamínu K je ich hlavnou príčinou, preto je ideálne ich začať liečiť čo najskôr. Keď hovoríme o kráse, tmavé kruhy pod očami k nej určite nezaraďuješ ani ty. Prečo sa vlastne objavujú? Existuje hneď niekoľko dôvodov a ak sa ich chceš natrvalo…

Bitka o Los Angeles - Najpravdepodobnejšie vysvetlenie 6. časť

0 icon

Predtým, ako sa v poradí šiestej časti minisérie Bitka o Los Angeles dostaneme k najpravdepodobnejšiemu vysvetleniu, sa spoločne pozrime na obľúbené mýty, ktoré v súvislosti s bizarnou bitkou vzišli. Teraz však už poďme na poslednú časť minisérie. Jedným z najobľúbenejších mýtov o udalostiach toho dňa je, že predmet na oblohe pripomínal obrieho motýľa. Pôvodne vraj pramenil z článku…

Atentát na Hitlera (Konal Elser na vlastnú päsť?) časť 6

0 icon

Prinášame záverečný - šiesty - článok z minisérie Atentát na Hitlera. Ďalšia teória totiž hovorí o tom, že Elser bol jedným z troch členov bunky komunistickej strany. Niet pochýb, že bol straníkom a vždy volil komunistov. Na druhej strane mal povesť samotára a na úlohu, akú plánoval, by bolo mimoriadne nebezpečné zháňať spojencov. Vzhľadom k svojej…

Ľudia, ktorí zmenili naše životy 2. časť

0 icon

Ľudia ako Thomas Edison a Dr. Martin Luther King sú pamätaní po celom svete pre ich úžasné počiny. Ich činy zmenili spôsob, akým myslíme a vidíme náš svet a spôsob, akým žijeme svoje životy. Existujú však ľudia, ktorých činy a životy nie sú dostatočne spomenuté, aj keď boli ohromne priekopnícke. Jedným z príkladov…

Vo svete IT

Neprehliadnite ponuku na Windows 10 kľúče, či Office. Môžete ich získať v atraktívnej cene vďaka kupónu VS20!

0 icon

Už viac ako rok nepodporovaný Windows 7 je stále „vareným pečeným“ medzi používateľmi. Naprieč našim regiónom, ho aktuálne nájdeme približne v 13 počítačoch zo 100. Ďalších približne 5% používateľov má iný Windows, ako je 10. Ukazujú to štatistiky spoločnosti Statcounter. Windows 7, ako sme už vyššie spomínali, hoci aj naďalej…

Xiaomi WalkingPad R1 Pro – jeden z najdostupnejších bežeckých pásov s aktuálne s ešte nižšou cenou!

0 icon

Výrobcu WalkingPad sme už na našom portáli spomínali už pri viacerých príležitostiach. Spoločnosť, za ktorou stojí čínsky gigant Xiaomi, sa už niekoľko rokov venuje vývoju a výrobe špičkových pásov na beh a chôdzu, ktoré sa pýšia nie len už tradične nízkou cenou oproti konkurencii, ale aj náramne kompaktnými rozmermi. V minulosti sme vám…

Sopečná aktivita na Marse by mohla vytvoriť vhodné podmienky pre špecifický druh života

0 icon

Objavujú sa stále nové dôkazy, ktoré poukazujú na to, že Mars môže byť geologicky, ale aj sopečne aktívnou planétou, píše portál Science Alert. Nová štúdia objavila stopy sopečnej aktivity v oblasti Elysium Planitia, ktoré nebudú staršie ako 50-tisíc rokov. Možno sa to na prvý pohľad zdá ako veľa, no z…

Google v obchode Play pridá žiadanú funkciu. Inšpiráciu našiel v konkurenčnom App Store od Apple

0 icon

V mnohých prípadoch môžeme aplikácie z obchodu Google Play stiahnuť kompletne zadarmo. Rovnako aj ich funkcionalita, nie je častokrát obmedzené. Mohlo by sa zdať, že vývojári to robia bez nároku na odmenu, ale opak je pravdou. V tomto prípade najčastejšie platí, ak je niečo zadarmo, tak pravdepodobne ste produktom vy.…

RECENZIA: Reproduktor LAMAX Street2 je ideálnym spoločníkom nielen na cesty, ale aj na chatu

0 icon

Ideálny spoločník na cesty, chaty, opekačky a všetko ostatné. Aj tak by sa dal v skratke charakterizovať prenosný reproduktor LAMAX Street2, ktorý ponúka kvalitný, čistý zvuk, čiastočnú vodeodolnosť a najdôležitejšie, dlhú výdrž batérie. Technické špecifikácie Aj v malom tele reproduktora sa môže ukrývať veľká sila. Reproduktor podáva výkon až 15…

Armádny Magazín

Londýn poslal dva krížniky do Lamanšského prielivu kvôli francúzskym hrozbám

0 icon

Francúzsko, 7.máj 2021 (AM) – Veľká Británia vyslala k ostrovu Jersey (korunný majetok Veľkej Británie v Lamanšskom prielive) dve hliadkové lode potom, čo Francúzsko pohrozilo vypnutím elektriny na ostrove na znak protestu proti zmenám pravidiel rybolovu po brexite, povedal hovorca kancelárie premiéra Spojeného kráľovstva. Britský

Savčenková prekvapivo o blokáde Donbasu: „Celé to bolo zlé od samého začiatku". Video

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Bývalá poslankyňa Najvyššej rady Nadežda Savčenková považuje blokádu Donbasu za fatálnu chybu Kyjeva. „Celé to bolo zlé od samého začiatku… a treba si uvedomiť, že to začalo rozhodnutiami Najvyššej rady v rokoch 2014, 2015, 2016, keď sme spustili takýto proces,“ tvrdí Savčenková pre Kanál 4. Poznamenala tiež,…

Nové dokumenty vyjavili ako sa Hitler stal nacistom

0 icon

Nemecko, 7.máj 2021 (AM) – „Život Adolfa Hitlera bol neustále hodnotený zo všetkých možných i nemožných strán. Zatiaľ sa to však nedotklo jedného človeka, jeho otca Aloisa. Túto medzeru vyplnil rakúsky historik Roman Sandgruber, ktorý pri tom vychádzal aj z doposiaľ neznámych zdrojov,“ napísal nemecký časo

20 rokov väzenia. V Česku začali proces s obrancom Donbasu

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Mestský súd v Prahe sa začal zaoberať prípadom českého občana, ktorý sa zúčastnil ozbrojeného konfliktu na Donbase na strane ľudových republík. 32-ročný Martin Kantor, ktorý bojoval proti ukrajinskej agresii, sa stal v Českej republike „teroristickým komplicom“. Muž je súdený v neprítomnosti, pretože je údajne na Donbase. Zárov

Chorvátsko zriaďuje vojenský tábor v Kosove

0 icon

Chorvátsko, 7.máj 2021 (AM) – Chorvátsky minister zahraničia Gordan Grlić-Radman oznámil , že Chorvátsko zriadi vojenský tábor v Kosove a Metochiji kvôli zvýšeniu bezpečnosti. Včera tiež v Prištine vyhlásil, že Chorvátsko podporuje dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali