Nielen SaS nepochopila profylaktickú reakciu lekárov

Nielen SaS nepochopila profylaktickú reakciu lekárov

Bratislava 16. augusta 2018 (HSP/ďateľ/Foto:publicdomainpictures)

 

Nič nepoukazuje lepšie na hĺbku nepochopenia problémov slovenského zdravotníctva ako nedávny návrh SaS, aby mladí lekári odchádzajúci pracovať do zahraničia boli povinní štátu uhradiť náklady spojené s ich vysokoškolským štúdiom. Táto nevedomosť nie je výsadou liberálov. Výkony vlád za uplynulých 28 rokov sú svedectvom, že nepochopenie podstaty krízy v zdravotníctve je ako epidémia rozšírené po celej politickej scéne.

Ilustračné foto

Zúfalé systémové podmienky

Reklama

Samozrejme, že (nielen mladí) lekári odchádzajú do zahraničia za lepšími platmi. Avšak to je iba menej podstatná časť príbehu. Zdravotníci, teda okrem lekárov aj sestry, si hľadajú prácu v cudzine predovšetkým preto, lebo systémové podmienky na Slovensku sú zúfalé a hlboko zaostávajú za štandardnom, aký sa od členskej krajiny Európskej únie oprávnene očakáva. Už aj základný rámec, v akom musia slovenskí lekári pracovať, sú dôvodom, prečo je naše zdravotníctvo pre mladých doktorov neatraktívne. Nikomu, kto navštívil nemocnice so zriaďovateľskou pôsobnosťou štátu, respektíve miestnej či regionálnej samosprávy tieto súvislosti netreba detailne vysvetľovať. Avšak pred zrakmi verejnosti ostáva zväčša ukryté, že lekári nemajú dostatok priestoru a príležitostí odborne sa rozvíjať, o vedeckom výskume ani nehovoriac. Mladých doktorov nepochybne oprávnene znechucuje nedostatok atestačných miest v nemocniciach alebo spoplatnenie rotácií po rôznych oddeleniach, ktoré musí absolvovať každý neatestovaný lekár, ak chce aj naďalej pôsobiť v brandži.

 

Reklama

Konzervovaný problém

Aby sme sa nepohybovali len v abstraktnej rovine, pripomeňme si nedávny odchod piatich lekárov z neurochirurgie na bratislavských Kramároch. Z tejto kliniky neodišiel personál prvý raz. Stalo sa to opakovanie a vždy z tých istých dôvodov: nevhodné pracovné podmienky a problematické vzťahy s prednostom Andrejom Šteňom. Pri tomto mene sa na chvíľu pristavme. Ako je možné, že s tým istým človekom má problém nadviazať produktívne pracovné vzťahy toľko ľudí, respektíve jeden predstavený nevie vychádzať s takým množstvom podriadených? Nie je to jediný prípad, keď zle fungujúci systém konzervuje problém a namiesto jeho pôvodcu zo svojho lona vylučuje tých, ktorí nielen dlhodobo signalizovali nedostatky, ale aj boli výkonnými piliermi poskytovania vysoko špecializovanej formy zdravotnej starostlivosti.

Z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, ďalšej niekdajšej pýchy slovenského zdravotníctva približne pred rokom odišlo deväť ľudí. Medzi nimi mnohí špičkoví odborníci, vrátane primára oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie Ivana Vuleva. Títo ľudia neopustili pracoviská z rozmaru, ale preto, lebo ich k tomu nútia neudržateľné podmienky, za akých boli nútení dlhodobo pracovať. Opäť nejde predovšetkým o platy, ale o základné podmienky. Žiaľ, o tých sa musíme rozprávať na Slovensku v druhej dekáde 21. storočia.

Pokračovať by sme mohli spomienkou na krízu v prestížnej ortopedickej klinike v bratislavskom Ružinove alebo siahnuť hlbšie do análov slovenskej medicínskej histórie, no vždy by sme dospeli k tomu istému výsledku. Lekári sa búria, pretože pracujú v nevyhovujúcich podmienkach, ktoré nepoškodzujú len ich osobné kariéry, ale sú priamym ohrozením záujmov pacienta.

 

Reklama

Záujmy namiesto stratégie

Ďateľ pred niekoľkými týždňami analyzoval neefektívne využívanie lôžkových kapacít v Bratislavskom kraji a poukázal na absenciu jasnej koncepcie ministerstva zdravotníctva pri riešení tohto problému. Odchody lekárov za profesionálnym uplatnením do zahraničia, tápanie v oblasti lôžkovej politiky a mnohé ďalšie neduhy slovenského zdravotníctva majú spoločný pôvod. Je ním dlhodobá neschopnosť štátu (a teda politických elít) sformulovať a uviesť do praxe jasnú stratégiu rozvoja zdravotníctva. A opakovane treba zvýrazniť, že toto maslo sa rozteká po hlavách všetkých, čo v tejto krajine za uplynulých takmer 30 rokov vládli.

Nie je pravda, že Slovensko nemá dostatok odborných kapacít, schopných načrtnúť komplexnú koncepciu resuscitácie zdravotníctva – funkčným DRG počnúc, efektívnou reorganizáciou nemocničnej siete pokračujúc a podporou výskumu a vedy končiac (isteže, výpočet potrebných opatrení je oveľa dlhší). Prekážkou efektívnej zmeny je to, že vždy dostane prednosť niečo iné ako skutočná stratégia a niet najmenších pochýb, že zakaždým sú to záujmy tých, ktorí majú z pretrvávajúceho stavu osobný prospech.

Odchody lekárov z nefungujúceho systému sú jednoducho profylaktickou reakciou a nápad pokutovať ich za tento prirodzený reflex je prejavom hlbokého nepochopenia toho, čo sa v slovenskom zdravotníctve odohráva.

Peter Tóth

Reklama

Článok pôvodne vyšiel na portáli ďateľ.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:50

Koncom apríla sa začne likvidácia jednej z turistických atrakcií na Havajských ostrovoch. Schody Haiku (prezývané aj Schody do neba) na ostrove Oahu doplatili na nedisciplinovanosť návštevníkov. Mestská rada Honolulu preto rozhodla o ich demontáži.

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová vo štvrtok navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali