“Sú okolo nás len horúce miesta: Irak, Irán, Sýria, Cyprus, celý náš región je ako veľký sud s dynamitom. Najzávažnejšia hrozba pochádza z východného Stredomoria, z rohu, kde sa nachádza Severný Cyprus a už spomínaná Sýria. Preto si myslím, že predovšetkým budeme premýšľať o tom, ako zabezpečiť naše južné a východné hranice,” povedal Çonkar v rozhovore pre portál Izvestija.
Keď odpovedal na otázku či je pravdepodobné, že systémy budú umiestnené na hranici medzi Tureckom a Sýriou, povedal:
“Nevylučujem, ale opakujem: umiestnime rakety tam, kde to bude optimálne z hľadiska pokrytia našich hraníc.”
Dodal tiež, že konečné rozhodnutie o tom, kde budú systémy umiestnené, ešte nie je prijaté a konštatoval, že S-400 získavali s cieľom posilnenia národnej bezpečnosti Turecka.
Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan vyslovil presvedčenie, že sa Ankare podarí urovnať spory s Washingtonom, ktorý nepokladá za možné súčasné dodávky S-400 z Ruska a stíhacích lietadiel F-35 z USA.
“Zatiaľ sme nepočuli nič o sankciách. Táto téma nebola nastolená ani na našich rokovaniach tu, ani v telefónnych rozhovoroch s Trumpom,” cituje tureckého lídra televízia NTV.
Skôr Erdogan vyhlásil, že nákup S-400 od Ruska je hotová vec. Trump počas summitu G20 v Osake potvrdil, že USA nehodlajú vyhlásiť proti Turecku sankcie kvôli dodávkam ruských S-400.
Zakázané systémy
Rusko a Turecko uzavreli dohodu vo výške 2,5 miliardy dolárov na dodávky systémov S-400 v decembri 2017. V decembri 2018 Spojené štáty ponúkli Turecku systémy Patriot za 3,5 miliardy dolárov. Ankara však uviedla, že tieto podmienky dohody jej nevyhovujú.
Následne Spojené štáty ukončili výcvik tureckých pilotov pre stroje F-35. Turecko, ale stále očakáva, že dostane už objednané lietadlá.
“Zaplatili sme Spojeným štátom 1,4 miliardy dolárov,” uviedol Erdogan. “Dodali nám štyri stíhacie lietadlá F-35, stále, ale musíme dostať 116 lietadiel,” povedal.
Svoj zámer nakúpiť systémy S-400 oznámila v roku 2015 aj India. Dodávky majú začať po roku 2020.
Pred nákupom varovalo Indiu americké ministerstvo zahraničia a vyzvalo, aby Dillí zvážilo nákup iných zbraní.
“Čo sa týka S-400 vyzývame našich spojencov a partnerov vrátane Indie, aby odmietli transakcie s Ruskom, ktoré môžu aktivovať sankcie CAATSA (pozn. Zákon o odpore protivníkom Ameriky, prostredníctvom sankcií),” uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničia. “Teraz vyzývame Indiu, aby zvážila alternatívy,” stojí ďalej vo vyhlásení.
Zákon CAATSA z roku 2017 umožňuje Washingtonu uvaliť sankcie na akýkoľvek štát, ktorý si zaobstará ruský vojenský hardware. Indický minister zahraničia Vijay Keshav Gokhale v piatok v japonskej Osake, ale vyhlásil, že India od nákupu S-400 nemieni odstúpiť.