Konfliktnú situáciu medzi Indiou a Pakistanom vyprovokovali v minulosti Briti v čase, kedy sa India aj Pakistan zbavovali indického koloniálneho panstva. Briti ovplyvnili v OSN, pri rozdelení bývalej anglickej kolónie, ktorá zahrňovala Indiu aj Pakistan sa moslimský Kašmír ocitol v indickom područí. Takýmto spôsobom Briti cez konflikt medzi Pakistanom a Indiou môžu skryte ovplyvňovať vývoj v oboch krajinách.
Britské bývalé kolónie navyše namiesto rozvoja museli míňať množstvo financií na zbrojenie, pričom podľa britských predstáv mali oba štáty kupovať v prvom rade britské a americké zbrane.
Problém však dnes spočíva v tom, že India a Pakistan sú jadrové veľmoci, ak sa konflikt vymkne z rúk, môže to mať nedozerný dopad nielen na životné prostredie. Podľa odborníkov má India a Pakistan približne rovnaký jadrový potenciál, obe krajiny počet svojich atómových hlavíc neustále zvyšujú. Dnes má India približne 130 jadrových hlavíc, rovnako ako Pakistan.
Indovia môžu rakety s jadrovými hlavicami vystreliť so svojich lietadiel Mirage 2000N, Jaguar IS a Su-30MKI, navyše majú k dispozícii 68 raketových komplexov, z ktorých môžu strieľať rakety stredného doletu (do 3500 km). Pýchou indického jadrového potenciálu sú indické jadrové ponorky triedy Arihant, ktoré takisto môžu vystreľovať rakety s jadrovými hlavicami. India má v službe dve ponorky tejto triedy (jedna je vždy v servise v dokoch).
Pakistan nemá žiadne jadrové ponorky, disponuje však vyšším počtom pozemných raketových odpaľovacích zariadení, pakistanské letectvo takisto dokáže vystreľovať svoje rakety s jadrovými hlavicami s pakistanských bojových lietadiel F-16A/B a Mirage III/IV. Akýkoľvek úder po husto obývaných oblastiach by si vyžiadal desiatky miliónov obetí.
Podľa viacerých odborníkov však India i Pakistan využívajú dnes svoj jadrový vojenský potenciál ako prostriedok zdržiavania súpera a prípadné boje medzi Indiou a Pakistanom sa vždy budú viesť konvenčnými zbraňami. Aj India a aj Pakistan čoraz častejšie nasadzujú v konflikte staršie sovietske zbrane, známe svojou ničivou silou a robustnosťou a moderné ruské zbrane.
Ešte v čase existencie ZSSR začali Indovia úzko spolupracovať s Moskvou vo vojenskej sfére. Sovietske zbrane sa stali základom pri budovaní indického letectva, pozemných síl i námorníctva. Po rozpade ZSSR sa kontakty prerušili a indické politické elity sa dostali pod kontrolu Američanov. Američania využívali diplomatické problémy medzi Indiou a Čínou k tomu, aby zvyšovali svoj vplyv v krajine. Číňania na americké aktivity reagovali tak, že začali otvorene podporovať Pakistan.
Dnes sa situácia mení. Postavenie Američanov v Indii sa čiastočne otriaslo a americký vplyv v Indii sa oslabuje. Americké zbrane sú predražené a poruchové, navyše Američania vyvážajú najmä staršie zbrane, ktorých údržba je oveľa náročnejšia ako údržba starých sovietskych zbraní. Práve kvôli tejto skutočnosti aj Pakistan a aj India začali vo vzájomnom konflikte používať čoraz častejšie staršie sovietske zbrane a ruské zbrane, ktoré zo sovietskej koncepcie vychádzajú.
Je zaujímavé, že India má v súčasnosti vo svojich ozbrojených silách oveľa viac ruských moderných tankov T-90 a lietadiel Su-30 ako ruská armáda, časť indických politikov na americkej výplatnej listine však zo všetkých síl presadzuje americké predstavy a snaží sa zastaviť ruský prísun zbraní do Indie. V šiestich tendroch indickí politici presadili predstavy Washingtonu a odmietli ruské zbrane, na čo Rusko reagovalo pokrčením ramien a zvýšením dodávok ruských zbraní Pakistanu. Práve skutočnosť, že Pakistan kvôli starším sovietskym zbraniam začal v konflikte získavať prevahu prinútila Indiu reagovať ústretovejšie smerom k Rusku.
Podľa slov ruského experta Konstantina Makienka, zástupcu generálneho riaditeľa Strategicko-technologického centra v Moskve, Rusko vníma Pakistan ako vážneho záujemcu o kúpu ruských zbraní. Pakistan po úspešných skúškach ruských zbraní v Sýrii modernizuje svoje letecké sily a napriek americkému nesúhlasu sa chystá zaradiť do svojej výzbroje ruské ťažké a stredné stíhačky, systémy PVO, rakety, tanky a ruskí vojenskí experti majú zvýšiť bojovú silu pakistanského vojnového námorníctva (Gwadar, Karachi). Pakistan podobne ako Turci prejavuje veľmi vážny záujem o kúpu ruských systémov PVO S-400.
Za ruským postojom netreba hľadať nič osobné, ide len o peniaze. Rusi sú podobne ako Američania ochotní predávať svoje zbrane obom stranám konfliktu. Rusko má vo vzťahu k Indii podstatne voľnejšie ruky ako Čína, ktorá s Indiou súperí v geopolitickom meradle a práve kvôli tomu Číňania čoraz aktívnejšie podporuje Pakistan.