“Na Slovensko príde vysoko postavený predstaviteľ katolíckej cirkvi, ktorý v minulosti zastával dôležité funkcie vo Vatikáne a zároveň šíriteľ nenávistných vyjadrení o LGBT menšine a popierač ľudských, najmä ženských práv,” uvádzajú aktivisti na sociálnej sieti
“Organizujeme tiché zhromaždenie pred divadlom Malá Scéna, v ktorom sa uskutoční jeho verejná prednáška. Pridajte sa aj vy a príďte podporiť toleranciu a ľudské práva,” vyzývajú verejnosť, aby prišla vyjadriť svoj názor.
Festival s názvom Bratislavské Hanusove dni (BHD) o vzťahu kresťanskej a sekulárnej kultúry prebieha od piatka (20.4.) do soboty (28.4.) v priestoroch Divadla Malá scéna STU. “Je to nový formát festivalu, ktorý obsahuje prednášky, diskusie, workshopy, rôzne umelecké podujatia s intelektuálnym a akademickým charakterom, ktoré však nie sú určené pre úzky okruh intelektuálov, ale pre širšiu verejnosť – študentov, mladých pracujúcich nielen z Bratislavy,” uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Juraj Šúst, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa, ktoré je hlavným organizátorom BHD.
Počas deviatich festivalových dní sa odohrá takmer 50 podujatí prevažne na Malej scéne STU, ale aj v Univerzitnom pastoračnom centre v Mlynskej doline a v Klube pod lampou na Palisádach. “K najvýznamnejším rečníkom patria americký kardinál Burke a taliansky profesor, intelektuál Rocco Buttiglione, ktorí budú v novej sekcii Výzvy pre súčasné kresťanstvo hovoriť o výzvach v katolíckej cirkvi, ktoré sa dnes týkajú pontifikátu pápeža Františka aj polemiky o chápaní manželstva,” doplnil Šúst s tým, že v novej sekcii budú vystupovať aj dvaja českí kňazi, intelektuáli Štěpán Smolen a Marek Orko Vácha. “Nedávno vydali knihy, ktoré zarezonovali nielen v ČR, v ktorých kritizujú mládež a radia jej, čo by mala na sebe zmeniť,” dodal.
Ďalšou novinkou 7. ročníka BHD je tzv. Summit konzervatívnej politiky, ktorý obsahuje tri podujatia – panel stredoeurópskych konzervatívnych politikov, diskusiu slovenských pravicových politikov o tom, ako vidia Európu, v tretej diskusii konzervatívnych intelektuálov o výzvach pre súčasnú Európu sa stretnú Buttiglione a Roman Joch.
“Festival v rámci víkendov, hlavne v sobotu dopoludnia, je otvorený aj pre rodiny. Paralelne s diskusiami budú divadelné predstavenia pre deti, aby sa rodičia mohli tiež aktívne zúčastniť na festivale,” upozornil Šúst s tým, že v programe figuruje aj primátorská debata s bratislavskými kandidátmi, diskusia o Slovákoch s Martinom M. Šimečkom či diskusia s bývalým ministrom kultúry Marekom Maďaričom (Smer-SD) na tému Kam smeruje slovenská politika.
Súčasťou programu sú tiež filmové projekcie. Diváci si môžu pozrieť belgicko-francúzsky film Chlapec na bicykli, snímku o 12-ročnom chlapcovi z detského domova, ktorý neprestal zápasiť o lásku a dôveru k ľuďom, poetický film Kukuričný ostrov o dospievaní na pozadí konfliktu medzi Gruzínskom a Abcházskom či manželskú drámu zo súčasného Iránu Rozchod Nadera a Simin.