Neznáme fakty o údere na Sýriu

Moskva 15. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Shaam News Network via AP video)

 

Pjotr Akopov na portáli vzgljad publikoval analýzu o americkom útoku na Sýriu. Američania zaútočili nielen na Sýriu, ale aj na ruskú verejnú mienku. V Rusku sa začalo posudzovať, či je potrebné, aby Rusko odpovedalo, či ich ponížili, alebo nie, či americký útok v Sýrii je porážkou alebo víťazstvom. Najhlavnejšie je však udržať si chladnokrvnosť a schopnosť analyzovať, urobiť si dostatok správnych záverov.

Ilustračné foto

V americkom údere na Sýriu vidieť tri aspekty, prvé dva sa týkajú  sa Sýrie a medzinárodného spoločenstva, tretia rovina sa dotýka priamo Ruska.

Podľa toho, ako sa vývíja sýrsky konflikt, je zrejmé, že americké vojenské útoky neovplyvnia situáciu v Sýrii. Americké útoky nezastavia Asadovu armádu a nezastavia takisto diplomatické rozhovory medzi Asadom a opozíciou. Víťazstvo Asada je isté a odchod Asada, na ktorom trval na začiatku konfliktu v roku 2011 Západ a spolu s ním aj viacero arabských krajín, sa takisto neuskutoční.

Rusko a Irán napriek americkým útokom budú pokračovať v podpore Asada a budú pomáhať aj naďalej sýrskym vládnym jednotkám získavať kontrolu nad sýrskym územím. Rusi a Irán aj naďalej budú Asadovi pomáhať likvidovať teroristov a budú tlačiť sýrsku opozíciu k rozhovorom. Turecko, formálne podporujúce americký úder, takisto nezmení svoju politiku a bude likvidovať Kurdov na severe, pretože pre Turkov ide o principiálnu otázku. Ankara očakáva od Američanov obrovské ústupky v kurdskej otázke, a ak USA nebudú s týmito ústupkami súhlasiť, vzťahy s Turkami sa budú aj naďalej vyostrovať.

Na medzinárodnej aréne Trumpove akcie nemajú žiaden seriózny efekt, Trump sa snaží zvýšiť americkú kontrolu nad európskymi štátmi, ktoré sú aj členmi NATO a v ktorých sa už objavujú odstredivé tendencie.

Účasť Veľkej Británie a Francúzska, ako aj morálna podpora zo strany EÚ, nie je pre Rusko zaujímavá, ide o demonštráciu „atlantickej solidárnosti“, to znamená prehlbujúcej sa geopolitickej závislosti európskych krajín od USA. Všetci odborníci v Európe a na Blízkom východe však chápu, že silová akcia Američanov bola len divadielkom a nebude reálne znamenať zvýšenie amerického vplyvu na Blízkom východe.

Amerika už stratila veľkú časť svojich pozícií. Samozrejme, stále má k dispozícii mohutnú vojenskú silu, chýba jej však strategický akčný plán, na čo upozornila už aj bývalá ministerka zahraničných vecí Albrightová, ktorá tvrdí, že USA na Blízkom východe konajú nepredvídateľne a inštinktívne, bez seriózneho geopolitického plánu. Na Blízkom východe sa americký vplyv rúca, Trump kvôli svojej naivnej podpore Izraelu len zhoršuje problémy USA v regióne a stráca arabskú podporu. Američania najprv rozšírili chaos v Iraku, Afganistane, Lýbii, podporovali arabskú jar, potom sa však zmätene stiahli, takže sa do zmätkov dostali všetci ich spojenci. Američania v Sýrii nemajú žiaden plán, dokážu len intuitívne zasahovať a ich aktivity majú čoraz viac imitačný charakter.

Trump hovorí, že chce odísť zo Sýrie a stiahnuť odtiaľ 2000 amerických poradcov, ktorí trčia na zopár základniach v púšti a v kurdských oblastiach. Američania v Sýrii nemajú žiadne perspektívy a Trump chce amerických poradcov stiahnuť skôr, ako ich začnú vo väčšom merítku likvidovať rôzne partizánske skupiny, alebo nemenovaní špecialisti. Trump potreboval ukázať, že je rozhodným prezidentom a takisto potreboval upevniť svoj vplyv nad americkými voličmi strednej triedy. Americkí voliči strednej triedy sú ochotní Trumpovi veriť, pretože sa absolútne nevyznajú v ničom, vrátane arabskej mentality a nechápu, čo sa v skutočnosti na Blízkom východe deje.

Svojim útokom v Sýrii sa Trump snaží takisto upokojiť všetkých rusofóbov, ktorí nevedia pochopiť, že napriek čoraz silnejšiemu Američanmi iniciovaného tlaku Rusko pokračuje pokojne vo svojej politike. Americkí a európski rusofóbi situáciu vnímajú ako rozhodný úder Američanov a ich koalície voči Rusku v Sýrii a budú očakávať aj ďalšie údery v Sýrii, ktoré však situáciu v konečnom dôsledku nijako pozitívne pre Američanov neovplyvnia.

To, čo sa momentálne deje v Sýrii, je imitačný konflikt. Chápu to všetci rozumnejší ľudia vo svete, ktorí vidia, ako Trump a Putin hrajú spoločnú hru. Trump rieši svoje vnútorné problémy tak, aby do konfliktu za žiadnych okolností nezatiahol ruskú armádu a nevstúpil do konfliktu s Putinom. Rovnako to chápe aj Putin, časť Rusov však túto skutočnosť nechápe a vníma situáciu ako porážku Ruska.

V Rusku sa ozývajú hlasy ruských patriotov. Kde je ruská odpoveď? Nás momentálne skúšajú a my mlčíme. Ponížili našu vlasť, jadrovú veľmoc. Na akom základe útočia v našej Sýrii? Skúsili by tak jednať voči ZSSR! Teraz bombardujú Sýrčanov, za chvíľu budú bombardovať našich v Hmeimmim a v Tartuse. Takýchto komentárov sa objavuje veľmi veľa. Priam udivuje, ako ľudia odmietajú vnímať skutočnosť.

Naši hurá-patrioti sa smejú z ruských diplomatických reakcií o narušovaní medzinárodného práva zo strany USA, slovnému odsudzovaniu agresívnych krokov USA a Západu. Vnímajú tieto diplomatické reakcie ako slabé a neadekvátne. Diplomatické reakcie sú však len jedným z elementov geopolitickej hry, diplomatické reakcie sú založená na verbálnej komunikácii. V tejto oblasti však ani nič iné ako verbálne komunikácie nemôže existovať. My tým, že  poukazujeme na porušovanie medzinárodného práva zo strany USA a Západu, sledujeme však v prvom rade naše geopolitické ciele. Pri presadzovaní našich cieľov je potrebné poukazovať na porušovanie medzinárodného práva zo strany USA a Západu a to aj robíme. Ďalšie naše kroky budú nasledovať.

Aké škody však Rusko utrpelo? Od nástupu Putina, vyriešení krízy v Čečensku, krízy v Gruzínsku v roku 2008 to skúšajú Američania s Ruskom po dobrom i po zlom, Rusko však cieľavedome zvyšuje svoj vplyv vo svete. Američanom nevyšlo Gruzínsko, Ukrajina, nevyšla im ani Sýria.

Rusko cieľavedome pokračuje vo svojej politike a oslabuje USA. Američania neustále zvyšujú tlak v prebiehajúcej hybridnej vojne voči Rusku na všetkých frontoch (politika, ekonomika, propaganda, šport, majdan), Rusko napriek tomu pokračuje vo svojej politike a postupne presadzuje všetky priority, ktoré si určilo. Vplyv Ruska v Sýrii rastie, pozícia USA na Blízkom východe je katastrofálna a vplyv USA klesá na celom svete, dokonca aj v EÚ, ktorá sa nachádza pod americkým diktátom.

Američania musia vynakladať čoraz viac úsilia na to, aby udržali európske štáty pod svojou kontrolou. Pre Američanov je to otázka prežitia, pretože ak stratia svoj vplyv aj v Európe, bude to znamenať ich politický a finančný kolaps. Kvôli tomu, aby sa ich vplyv v Európe neoslabil potrebujú chaos v podobe imigračného potoka.

Aké je postavenie Ruska v Sýrii? Rusko prišlo, pretože ich o pomoc požiadal Bašár Asad. Rusi majú svoje základne v Sýrii (Tartus a Chmeimim), ruskí inštruktori zvyšujú bojovú úroveň sýrskych jednotiek. Ruskí vojaci v prípade potreby pomáhajú sýrskej armáde likvidovať teroristov. Ruskí žoldnieri zo skupiny Vagner vykonávajú úlohy, pre ktoré ich v Sýrii najala ruská vláda (iní ruskí občania, bojujúci v Sýrii v iných žoldnierskych zoskupeniach bojujú na vlastnú päsť). Tvrdiť o tom, že americký útok v Sýrii je vlastne útokom na Rusko je smiešne.

Američania úzkostlivo dbali, aby svojim útokom neohrozili ruské pozície a ruské základne. Samozrejme, Američania by boli veľmi radi, keby Sýria padla a terorizmus by sa cez Afganistan mohol preliať do Strednej Ázie a odtiaľ do Ruska, túto geopolitickú úlohu sme však úspešne vyriešili, Američania nedosiahli úspech. Terorizmus sa nikam nepreleje a budeme aj naďalej pomáhať Sýrčanom v oslobodzovaní sýrskeho územia, ktoré sa dosiaľ nenachádza pod kontrolou sýrskej vlády. Takže prečo by sme mali útočiť na Američanov, ktorí pri svojom propagandistickom útoku s cieľom zvýšiť rating Trumpa, obchádzajú naše pozície? Celý prvý útok bol zinscenovanou aktivitou, pri ktorej ani nikto nezahynul a sýrska armáda neutrpela žiadne relevantné straty, dokonca nás o útoku Trump na Twitteri aj informoval.

Porovnajme teraz ale situáciu v Sýrii a vo Vietname. Vo Vietname sa nachádzali naši poradcovia a PVO. Oficiálne ZSSR odmietal svoju účasť vo vietnamskej vojne, pretože nechcel vyhrocovať situáciu vo vzťahu voči USA. Všetci však vedeli že to neboli  Vietnamci, kto obsluhoval S-75 a zostreľoval americké lietadlá. Rovnako odborníci vedeli, že vo Vietname bojovali aj členovia našich špeciálnych jednotiek. Podobne v Afganistane Američania nechceli hrotiť situáciu a oficiálne v Afganistane nepôsobili. Všetci však vedeli, že americkí špecialisti bojujú v afganských radoch a USA dodáva teroristom Stingery.

V Sýrii však už Rusko otvorene hovorí,  že na základe medzinárodného práva pomáhame Sýrčanom v ich boji proti teroristickým bandám. Neskrývame oficiálne našu podporu, ako kedysi ZSSR vo Vietname, alebo USA v Afganistane,  pretože sa Američanov neobávame.  Máme v Sýrii svoje jednotky, kto tieto jednotky ohrozí, musí rátať s ruskou odpoveďou. Američania túto našu požiadavku neohrozovať ruské jednotky akceptovali a úzkostlivo sa vyhýbali ruským pozíciám, pričom pri ich útoku nezahynul ani jeden sýrsky vojak, takže sme nemali žiaden dôvod reagovať. Boj v Sýrii bude s našou pomocou pokračovať, guerillové skupiny už napádajú aj amerických vojakov a takisto sa bude riešiť kurdská otázka na východe krajiny, hneď po Daraa a Kuneitre.

A teraz si spomeňme na Juhosláviu v roku 1999. Náš oddiel výsadkárov obsadil Prištinu a mnohí   ruskí hurá-patrioti to považujú za ruské víťazstvo. Áno veliteľ Jevkurov ukázal, že s Ruskom treba počítať. Opitý Jeľcin kričal Uraaaa. Zastavilo to americký postup na Balkáne? Dokázali sme Srbom pomôcť? Nebolo to nič iné, len symbolická demonštrácia sily zo strany ruských výsadkárov, bez nádeje na úspech. Čo na tom, že sme obsadili časť Prištiny a letisko v Kosove, nezmenili sme chod histórie. V roku 1999 nemohlo Rusko zachrániť Juhosláviu od „humanitárneho bombardovania NATO“ a nedokázali sme zabrániť ďalšiemu vývoju na Balkáne a v Kosove.

V roku 2018 sa nachádzajú Američania v podobnej situácii v akej sme boli my v roku 1999. Už nedokážu ovplyvniť situáciu na Blízkom východe a ani v Sýrii. Zmôžu sa len na symbolické akcie.  A už vôbec nedokážu uškodiť Rusku, ich tlak je odsúdený na neúspech.

Pjotr Akopov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v oblasti gastra v rámci fungovania terás

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR si vie predstaviť uvoľnenie opatrení pre gastroprevádzky v rámci fungovania terás, a to v horizonte napríklad dvoch týždňov. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. Doplnila, že prevádzky verejného stravovania môžu fungovať aj v súčasnosti, a to…

Proces so Štefanom Á. v kauze televíznych zmeniek vytýčili na jún

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na jún naplánoval Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku hlavné pojednávanie so Štefanom Á. v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza. Tento rok ŠTS viacero termínov procesu z dôvodu pandemickej situácie a z toho vyplývajúcich epidemiologických opatrení zrušil. Najnovšie by sa malo pojednávať…

Z väzby prepustili Daniela Č., zadržaného počas akcie Judáš

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay   Bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Č., obvineného v rámci minuloročnej decembrovej akcie Judáš, prepustili z väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Na prepustenie Daniela Č. upozornil Denník N "Prokurátor ÚŠP prepustil dnes Daniela Č. z väzby. Zároveň podal…

Naď vyvracia fámy o tom, že má vojenskú „modrú knižku“. Zverejnil aj dôkaz z roku 1999

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Mnohí diskutéri na sociálnych sieťach už roky tvrdia, že bývalý mimovládny aktivista a súčasný minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je držiteľom tzv. modrej knižky - preukazu o tom, že nie je spôsobilý na vykonávanie vojenskej služby. Samotný Naď to popiera a v pondelok…

USA sú znepokojené eskaláciou Ruska v Čiernom mori

0 icon

Washington/Varšava 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Ministerstvo zahraničných vecí USA považuje pozastavenie plavby v niektorých oblastiach Čierneho mora za eskaláciu zo strany Ruska. Tento krok by podľa agentúry AFP mohol v konečnom dôsledku ovplyvniť prístup do ukrajinských prístavov Americký rezort diplomacie svojím vyhlásením reagoval na správu z minulého piatku,…

Kandidátom nemeckých konzervatívcov na post kancelára bude Armin Laschet

0 icon

Berlín 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Kandidátom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na post spolkového kancelára sa stal Armin Laschet. Rozhodlo o tom vedenie CDU na svojom mimoriadnom zasadnutí, informovala v noci na utorok agentúra AFP O kandidatúru na kancelára sa okrem Lascheta, ktorý je predsedom CDU, uchádzal aj šéf…

18 000 maloletých utečencov sa v EÚ stratilo bez stopy

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Ide o 13 až 18 ročných, ktorí prišli do EÚ sami v rokoch 2018 - 2020. Väčšina z nich pochádzala  z Maroka, Alžírska a Afganistanu. Všetci boli pritom v utečeneckých domovoch, prípadne v iných štátnych zariadeniach Skutočný počet stratených maloletých utečencov v…

Julian Assange: To je justičný škandál, politické prenasledovanie a psychoteror non plus ultra

0 icon

Londýn 20. apríla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)   To ale západných politikov a ich systémové médiá vôbec netrápi. Tí neustále poukazujú len na prípad Navaľného a robia z neho najväčšieho trpiteľa Nie tak ale Nils Melzer, UNO expert pre prešetrovanie prípadov najväčšej neľudskosti, beštiality, mučenia a politického prenasledovania  zo strany…

Rokovania v normandskom formáte nepriniesli riešenie pre krízu v Donbase

0 icon

Kyjev 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Rokovania politických poradcov a diplomatov v rámci tzv. normandského formátu sa v pondelok skončili bez dosiahnutia hmatateľného výsledku. Agentúra Interfax v noci na utorok uviedla, že účastníci rokovania hovorili len o dodržiavaní prímeria na kontaktnej línii v Donbase na východe Ukrajiny Normandský formát…

Netanjahu podporil návrh zákona umožňujúceho priamu voľbu premiéra

0 icon

Jeruzalem 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Kolomoisky)   Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podporil v pondelok návrh zákona, ktorý by umožnil priamu voľbu premiéra. Krajinu by to podľa jeho slov mohlo vyviesť z politického patu, ktorý trvá už dva roky. Netanjahuovi by legislatíva mohla zaručiť ďalšie funkčné obdobie v úrade a na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

Pavel Polák

Naša svetlá budúcnosť. Časť II

0icon

Globálne vojnové napätie    Médiá a administrácia USA sa zameriavajú na zvyšovanie napätia po celom svete. Schválne používam termín administrácia, pretože ten nešťastný starček, trpiaci stareckou demenciou a ktovie, čím ešte dosadený škandalóznym volebným podvodom globálnych elít do kresla najmocnejšej krajiny sveta americkú politiku iste neriadi. Vidíme tu zvyšovanie napätie na hranici…

Slavěna Vorobelová

Progresívne čivavy treba zavrieť

0icon

Slovensko sa cez zapredané progersívno-liberálne postavičky pridáva k eskalácii napätia voči Ruskej federácii a bez dôkazov ju obviňuje a označuje za vrahov. Stávame sa tak postupne rukojemníkmi vo vlastnom štáte proti našej vôli. Naši „múdri“ vládni politici, okupanti prezidentského paláca a extrémistická progresívna sekta so zatemnenými mysľami, ktorých prozápadná, euroatlantická zahranično-politická…

Gustáv Murín

Matovič končí! Sklamal amerických chlebodarcov...

0icon

Je to typický dejinný paradox, ale v okamihu, kedy Matovič, ako sociopat páchajúci celé mesiace toľko zla, urobil jednu jedinú užitočnú vec – získanie vakcíny Sputnik V – práve na tu jednu vec doplatí. A nerozhodlo sa o tom na Slovensku. Nezabúdajme, že tu máme „verných spojencov“. A tí spoza oceánu si nás tak…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

0 icon

Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

Záhadná vražda ryšavky 1. časť

0 icon

Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

0 icon

Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

Vo svete IT

Xiaomi Haylou RT (LS05S) – najnovšie inteligentné hodinky Haylou s luxusne nízkou cenou

0 icon

Značka Haylou je na trhu s inteligentnými hodinkami a bezdrôtovými slúchadlami už takmer notoricky známa. Dostupná podznačka čínskeho giganta Xiaomi zožala v minulom roku obrovský úspech, keďže práve produkty z portfólia značky Haylou si našli fanúšikov po celom svete. Atraktívne cenovky väčšiny produktov však nie sú jediné, čím sa produkty…

Rýchlosť globálneho internetu sa za posledných 12 mesiacov zvýšila. Rástla rýchlosť internetu aj na Slovenku?

0 icon

Internet vo všeobecnosti patrí medzi veci, bez ktorých si mnohí z nás nevedia predstaviť fungovanie. V priebehu posledného roku význam internetu však rapídne narástol. Dôvodom je aktuálne pretrvávajúca pandémia, v dôsledku ktorej mnohí z nás vo zvýšenej miere pracujú z domu, ak im to situácia umožnila. Hoci rýchlosť sťahovania a…

Naša planéta je v kritickom stave: Len 3 percent povrchu sa považujú za ekologicky nedotknuté

0 icon

Nový znepokojivý výskum tvrdí, že na Zemi sú len 3% pôdy, ktoré sa považujú za ekologicky nedotknuté. Znamená to, že len v týchto regiónoch môžeme nájsť pôvodné populácie živočíšnych druhov, píše portál Gizmodo. Je to zároveň oveľa pesimistickejšia predpoveď, než hovorili predchádzajúce výskumy. V nich sa uvádzalo, že nedotknutých je od…

Bláznivá teória, alebo možné vysvetlenie fenoménu UFO? Čo si myslíte vy?

0 icon

Pred niekoľkými dňami sme písali o zvláštnych, neidentifikovaných, objektoch, ktoré sa vznášali nad americkou vojnovou loďou. Autenticitu záberov potvrdil aj Pentagon. Stále však ostáva záhadou, čo presne sú záhadné trojuholníkové objekty, zachytené na záberoch. Môže to byť vizuálny efekt? Sú to návštevníci z vesmíru? Zakladateľ The Warzone, Tyler Rogoway tvrdí, že sa…

Podarilo sa, 19. apríl sa zapíše do histórie ľudstva! Dron Ingenuity vzlietol v atmosfére Marsu

0 icon

Dron Ingenuity je aktuálne horúcou témou, dôvodom je, že ide o prvý lietajúci objekt, s ktorým sa nám podaril zrealizovať kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Samotný let bol viackrát odložený. Najprv bol naplánovaný na 11. apríla a v dôsledku chyby v časovaní úloh, bol presunutý na neskôr, konkrétne na 13. apríla. Americkej NASA sa však…

Armádny Magazín

Senátor Puškov: Biden nechápe moderný svet, ak si myslí, že Západná aliancia predstavuje celý svet

0 icon

Rusko, 18.apríl 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden je presvedčený, že Rusko sa ocitlo „mimo svetového spoločenstva“. Oznámila to tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki. „Prezident verí, že Rusko je v mnohých ohľadoch mimo svetového spoločenstva. Teraz máme formát G7, nie G8… Návrh usporiadať samit je mostom späť. Verí, že je…

Biden varuje: USA sú pripravené použiť na ochranu Japonska jadrové zbrane

0 icon

USA, 19.apríl 2021 (AM) – 16. apríla sa vo Washingtone uskutočnili rozhovory medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a japonským premiérom Jošihidom Sugom. Biden počas rozhovoru potvrdil, že USA sú pripravené brániť Japonsko všetkými prostr

Vojenské lietadlá nad Krymom budú zostrelené bez varovania

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruské vojenské velenie včera oznámilo, že v prípade narušenia vzdušného priestoru Krymu lietadlami NATO budú použité systémy protivzdušnej obrany. Informuje o tom portál „avia.pro“.   Ukrajina pritom vyhlásila, že umožňuje členom Severoatlantickej aliancie využívať vzdušný priestor Krymu na vojenské operácie vrátane útoku na

Deväť ruských vojnových lodí zablokovalo ukrajinskej flotile vstup do Azovského mora. Británia vysiela dve bojové lode

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Najmenej deväť ruských vojnových lodí vstúpilo do vôd Azovského mora, čím zablokovali prístup ukrajinskej flotily k moru. V skutočnosti obkľúčilo niekoľko významných prístavov, v ktorých kotvia vojnové lode ukrajinského námorníctva. Podľa údajov, ktoré má portál „Avia.pro“ k dispozícii, ide o lode Kaspickej flotily ruského námorn

Hybridná loď. Čo je známe o vyvíjanej ruskej ponorke Straž

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruský exotický projekt by mal zvládnuť kontrolu lodí a kontrolu pobrežia, ale v prípade potreby môže spustiť torpédo. Je určený pre zahraničného zákazníka, ale môže byť tiež užitočný pre školenie ruských námorníkov. Čo je to, ponorka alebo hliadkovacia loď? Všetko dohromady!

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali