Mínus sedem miliard eur. V budúcom finančnom období medzi rokmi 2021 až 2027 dostane Česká republika od Európskej únie nižšie dotácie. Matematicky o štvrtinu, vyjadrené v peniazoch o sedem miliard eur menej, než v rokoch 2014-2020.
Brusel svoje rozhodnutie obhajuje rastom českej ekonomiky a odchodom Veľkej Británie s Európskej únie. Bude sa preto na nás šetriť.
Ponúka sa otázka: keď sa nám ekonomicky dobre darí, prečo vôbec potrebujeme európske dotácie? Prečo máme posielať naše peniaze do Bruselu, aby o ich prerozdelení rozhodoval nejaký úradník? Nedokázali by sme s našimi peniazmi hospodáriť lepšie?
Sputnik o európskych dotáciách hovoril s Jiřím Janečkom, bývalým poslancom za ODS a pražským radným.
Európska komisia uviedla, že v budúcom finančnom období medzi rokmi 2021 až 2027 Česko získa o štvrtinu menej finančných prostriedkov. Čo si o tom myslíte?
Akákoľvek dotácia, ktorá zasahuje do podnikateľského prostredia, vytvára lobbystické a korupčné prostredie, veľkú byrokratickú záťaž a prehlbuje schodok českého štáneho rozpočtu. Systém dotácií z EÚ je tak zložitý, že ho nezvládajú ani štátni úradníci a často sa stáva, že niektoré programy nie sú ani spätne preplatené.
Tieto nezmyselne drahé dotácie destabilizujú trh a pokrývajú voľnú hospodársku súťaž. Je nezmyselné posielať mimo ČR financie a čakať, ako sa EÚ rozhodne a čo spätne zafinancuje. Vytvárame si dvojvládu, zbavujeme sa zodpovednosti a prichádzame o možnosť zmysluplného rozvoja ČR. Neverím tomu, že cudziemu poslancovi leží blaho ČR na srdci. EU dávno prestala plniť svoj pôvodný zámer a stal sa z nej politický moloch zasahujúci do suverenity jednotlivých štátov. Dotácie v dnešnej dobe skôr plnia politický nástroj.
Skutočne za to môže brexit, ako Brusel tvrdí?
Veľká Británia nikdy v zásade neverila EÚ, preto nikdy nepristúpila na spoločnú menu a nechala si zadné vrátka. Vznik eura bol v prvopočiatku predovšetkým zámer Francúzska na oslabenie vplyvu nemeckej meny (marky), ktorá dominovala pred zavedením eura európskej ekonomike. Bez eura by nevzniklo jednotné Nemecko.
To znamená, že Briti s tým nemajú čo do činenia?
Veľká Británia za to naozaj nemôže. Rovnako tak ako nemôže za svoju situáciu Grécko, ktoré niekto pozval do tohoto uskupenia, niekto mu požičiaval a niekto mu vzal možnosť reagovať na situáciu gréckej ekonomiky devalváciou svojej meny. Jednotná mena nemôže nikdy fungovať v rozdielne silných ekonomikách. Briti predpokladali, že sa z pôvodného EHS (Európske hospodárske spoločenstvo) stane politický moloch, preto logicky zavčasu odchádzajú.
Ako citeľné bude pre ČR zníženie európskych dotácií? Znamená to menej investícií do českej infraštruktúry?
Nakoniec možno bude lacnejšie si budovať vlastnú infraštruktúru sami, tak ako to v minulom storočí zvládli ostatné ekonomiky Európy bez dotácií. Skôr je otázka, prečo platím ako cudzinec skoro rovnaké cestné poplatky za jednu cestu mimo ČR ako u nás za celý rok.
Je rozhodnutie Bruselu znížiť prítok unijných financií do ČR spravodlivé? Alebo naopak, sú vôbec dotácie spravodlivé?
To, že sa časom znížia dotácie do ČR, sme museli predpokladať. Teraz sa to deje. Celý systém dotácií je nespravodlivý voči firmám, ktoré podnikajú bez dotácií. Veľmi obtiažne sa im konkuruje s firmami ale i so štátom, ktoré dotácie čerpajú. I štát pomocou dotácií z EÚ likviduje podnikateľov napr. internetom zadarmo.
Je načase zrušiť dotácie, zásadne zoštíhliť štátny aparát a vplyv štátu, znížiť dane a nechať ľuďom viac financií, ktoré by sami investovali.