EÚ vyvinie diplomatický tlak na to, aby sa pokúsila zastaviť Izrael s plánom pripojiť časti okupovaného Západného brehu Jordánu, uviedol v piatok šéf zahraničnej politiky Josep Borrell a dodal, že blok na to využije „všetky naše diplomatické kapacity“.
Ale zatiaľ čo sú krajiny EÚ znepokojené vyhliadkami na anexie, ktoré podľa nich porušujú medzinárodné právo a poškodzujú šance na mier, sú rozdielne v tom, aké kroky podniknú proti Izraelu. “Všetci sa zhodli na tom, že musíme zvýšiť úsilie a dosah na všetkých dôležitých aktérov na Blízkom východe …,” povedal Borrell po rozhovoroch. “Sme pripravení to urobiť a v nasledujúcich dňoch to urobíme s využitím všetkých našich diplomatických kapacít, aby sme predišli akémukoľvek jednostrannému konaniu.”
Tento tlak bude zahŕňať rozhovory s Washingtonom a arabskými krajinami, ako aj s Izraelom a Palestínčanmi, uviedol Borrell.
Izraelská dlho očakávaná vláda jednoty má zložiť v nedeľu prísahu – po troch nepresvedčivých voľbách za menej ako rok a po dohode o rozdelení moci medzi premiérom Benjamínom Netanjahuom a bývalým rivalom Bennym Gantzom.
Niektoré krajiny EÚ sa zasadzujú za to, aby blok tvrdo konal proti Izraelu, pričom luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn vyzval na uznanie palestínskeho štátu. Iní však naliehali na opatrnosť a dialóg s Izraelom, ktorý je považovaný za dôležitého partnera EÚ na Blízkom východe. “Sme v dialógu so zodpovednými stranami vrátane Izraela,” uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
„Vždy sme dali jasne najavo, že sme odhodlaní dosiahnuť cieľ dohodnutého riešenia pre dva štáty a že sme presvedčení, že anexie nie sú zlučiteľné s medzinárodným právom.“
Andrea Lopatková