“Neuveriteľne nádherná krajina Nili Fossae,“ píše spoločnosť pri príspevku.
“Keď počujeme slovo ,íl‘, často predpokladáme, že sa týka niečoho, čo je mokré. Dnes to tak nie je na Marse, ktorý je úplne suchý,” bolo uvedené pod fotografiou. Ďalej sa dáva vysvetlenie, prečo je tak dôležitý íl.
“Napriek tomu nám prítomnosť ílov dáva okno do dávnej, vlhkejšej minulosti. Íly pravdepodobne pochádzajú z materiálu vyťaženého z neďalekého obrieho nárazového krátera Isidis Basin. Okrem toho sú v Nili Fossae horniny, ktoré obsahujú uhličitanové minerály a tiež zdroj oblakov metánu.“
Kamera HiRISE. Jej účel
Je to kamera, ktorá bola vyslaná na Mars. Bola vypustená v roku 2005, k Marsu dorazila v roku 2006 a od tej doby robí snímky. Schopnosť kamery s vysokým rozlíšením prispieva VKE štúdiu červenej planéty a je tiež nevyhnutným nástrojom pre pomoc pri výbere pristávacích miest pre robotické a budúce ľudské skúmanie. V uplynulom desaťročí kamera zobrazovala prebiehajúce lavíny a objavovala tmavé toky.
Stopy života na Marse
Predtým bývalý vedec NASA Gilbert Levin oznámil, že na Marse boli nájdené stopy života pred viac ako 40 rokmi. Je to uvedené v jeho článku na portáli Scientific American. Levin uviedol, že štúdia bola vykonaná v roku 1976 ako súčasť programu Viking, ktorý zahŕňal hľadanie stôp života vo vzorkách pôdy z Marsu. Podľa jeho slov sa podarilo objaviť “mikrobiálne dýchanie”, o čom má svedčiť vysoká hladina kyslíka v získaných vzorkách.