Autori článku v Neus Deutschland poukazujú na to, že je to zjavná trestuhodná nedôslednosť. Prízvukujú, že Západ, ako vždy, používa dvojitý meter: „Násilie voči polícii, obsadenie vládnych a administratívnych budov v centrálnej a západnej Ukrajine, ozbrojené útoky, sa tu, v Nemecku, považovali za nutnú obranu pred prezidentom Janukovičom. Na druhej strane podobné obsadenia budov na juhovýchode krajiny, vystúpenia na podporu federalizácie, zabezpečenia práv ukrajinskej samosprávy sa považovali za nezákonné, teroristické a zrežírované Ruskom. Používali sa odlišné štandardy,“ poukazujú autori.
Nemeckí novinári prízvukujú, že mnohí analytici a politici robia chybné závery a vôbec nepoznajú situáciu na Ukrajine, históriu a príčiny konfliktu na juhovýchode a ani ich to nezaujíma. Nezaujímajú ich tradície, zvyky a jedinečnosť tohto regiónu. Žiadajú, aby politici na východe Ukrajiny dodržiavali politickú kultúru. Autori článku zdôrazňujú: kým ukrajinská armáda bude ostreľovať obytné štvrte, zabíjať civilistov, ničiť infraštruktúru, Západ sa darmo bude snažiť o to, aby sa politici na juhovýchode Ukrajiny správali inak – všetky tieto pokusy budú jednoducho nereálne.
„Môžeme mať ten alebo iný názor na to, že sa voľby v Doneckej a Luhanskej oblastiach konali v podmienkach vojenského konfliktu. Avšak musíme priznať fakt, že oficiálne štátne štruktúry, vedenie týchto regiónov bolo zvolené oficiálne a demokraticky. Treba využiť jedinú reálnu možnosť – rokovať s týmito ľuďmi o mieri,“ prízvukujú v závere autori článku v Neus Deutschland.
Účasť na voľbách na Ukrajine bola 40 % (účasť v Doneckej a Luhanskej oblasti 23 %), účasť na voľbách do orgánov Doneckej a Luhanskej oblasti 75 %.
eu