Netanjahuov návrh, aby sa primárky v strane Likud konali 31. decembra namiesto 6. januára, podporilo približne 65 percent z 2400 delegátov zasadnutia strany Likud.
Netanjahuovu pozíciu v strane najviac ohrozuje obľúbený poslanec Knesetu Gideon Saar, ktorý pôsobil aj vo funkcii ministra vnútra. Očakáva sa, že Saar čoskoro zverejní rozhodnutie, či bude kandidovať.
Poslanec Cachi Hanegbi, ktorý je premiérovým spojencom, výsledok hlasovania delegátov Likudu interpretoval ako Netanjahuovo víťazstvo a vyjadrenie podpory jeho pôsobeniu na poste predsedu vlády. “Odpísali ste ho priskoro,” upozornil Hanegbi v dnešnom rozhovore pre izraelský rozhlas.
Z niektorých prieskumov verejnej mienky vyplýva, že keby sa Saar rozhodol kandidovať, v primárkach by Netanjahua porazil.
K zmenám došlo v stredu aj na stredoľavom krídle izraelskej politickej scény, keď vodca opozície Jicchak Herzog a nedávno odvolaná ministerka spravodlivosti Cipi Livniová, predsedníčka strany ha-Tnua (Hnutie), oznámili, že “spojili svoje sily” a pôjdu do volieb so spoločnou kandidátskou listinou.
Netanjahu z vlády odvolal aj ďalšieho centristu, ministra financií Jaira Lapida, ktorý vedie proreformnú stranu Još atid (Existuje budúcnosť).
Lapida aj Livniovú premiér obvinil, že sa pokúsili o puč, škodili vláde a boli proti jej politickému kurzu. Netanjahu vytkol Livniovej a jej Hnutiu, že sa napriek jeho explicitnému zákazu stretla s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom po tom, ako sa mierové rokovania medzi Izraelom a Palestínčanmi skončili v apríli neúspechom.
V prípade Lapida sa Netanjahu sťažoval na sústavnú kritiku plánov na výstavbu nových osád vo východnom Jeruzaleme. Uviedol, že ako premiér nemôže “tolerovať odpor vo vnútri vlády”.
Livniová a Lapid však Netanjahua obvinili, že sa pokúša o tajnú dohodu s ultraortodoxnými stranami, ktorej súčasťou mal byť údajne aj prísľub, že ak vypíše predčasné voľby, navrhnú ho do funkcie premiéra.
Predčasné parlamentné voľby sa v Izraeli uskutočnia 17. marca, dva roky pred riadnym termínom.
Prieskum verejnej mienky, zverejnený v utorok televíznou stanicou Kanál 10 (Aruc Eser), naznačil, že Livniovej a Herzogova strana by spoločne dokázali poraziť Netanjahuov Likud, keďže v parlamente by získali 22 mandátov, zatiaľ čo Likud by mal len asi 20 poslancov.
Netanjahuova vláda sa úradu ujala len vlani. Jej vládnutie sprevádzali spory v mnohých oblastiach – naposledy sa ministri vládnej koalície sporili o návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 i o premiérom presadzovanom zákone o Izraeli ako národnom štáte židovského národa, o ktorom kritici tvrdia, že diskriminuje izraelských občanov arabského pôvodu.
jf