Neslýchané. Ako „Brusel“zatajil Josepovi Borrellovi návrh Ruska na spoločné vyhlásenie vo veci Iránu na rokovanie s Lavrovom

Bratislava 21. februára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Russian Foreign Ministry Press Service)

 

19. 2. 2021 poskytol minister ZV RF rozhovor ruskému mediálnemu holdingu RBK. Uvádzame niektoré otázky a odpovede

Lavrov a Borrell
Na snímke zľava Sergey Lavrov a Josep Borrell

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Jean Borrell, ktorý sem nedávno prišiel a s ktorým ste sa stretli, povedal, že samotné Rusko sa vzďaľuje od Západu. Dmitrij Peskov, tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie, zároveň uviedol, že sme pripravení spolupracovať s Európou. Vy ste povedali, že sme pripravení rozísť sa, ale neprerušujeme vzťahy. Čo skutočne bráni normálnym vzťahom medzi EÚ a Ruskom?

Minister zahraničia Lavrov: Predsudok, predpojatosť. Pracoval som s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku J. Borrellom, ktorý bol mojím dobrým kolegom, keď bol španielskym ministrom zahraničných vecí. Teraz mnohí, ktorí sa snažia dať škandalózny rozmer návšteve vysokého predstaviteľa v Ruskej federácii, zabúdajú, ako sa to všetko začalo. Vtedy, keď J. Borrell v máji 2019 povedal: „Náš starý nepriateľ, Rusko, sa opäť presadzuje a je opäť hrozbou.“ Keď sme  sa následne prostredníctvom jeho protokolovej služby opýtali čo to znamená, bolo nám povedané, že to sú len reči, ktoré neboli dobre  pochopené. No podstata prerazila na povrch.

Sme vnímaní ako cudzinec. Keď som poskytol rozhovor V. R. Solovjovovi, na jeho otázku, či sme pripravení prerušiť vzťahy s Európskou úniou, som odpovedal kladne, pretože vzťahyuž neostali žiadne. Ako kedysi povedal bývalý americký prezident Barack Obama (aj keď o ruskej ekonomike), vzťahy boli rozbité „na franforce“.

Áno, v roku 1997 vstúpila do platnosti Dohoda o partnerstve. Obsahovala množstvo deklaratívnych cieľov smerujúcich k spoločným oblastiam: ekonomické, humanitárne. Mnoho rokov sme mali mechanizmus samitov, ktoré sa konali striedavo každých 6 mesiacov striedavo v Ruskej federácii a na území EÚ. V podstate sa konali výročné stretnutia celej ruskej vlády s Európskou komisiou, na ktorých sa diskutovalo o úlohách, ktorým čelia účastníci spolupráce v rámci viac ako 20 odvetvových dialógov. Postavili sme 4 spoločné témy, cestovné mapy pre každú z nich, čisto vecné a konkrétne projekty. Všetko sa zrútilo. Rovnako ako bola zlikvidovaná Rada pre partnerstvo a spoluprácu, v rámci ktorej minister zahraničných vecí Ruskej federácie a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku prerokovávali celú škálu vzťahov. Toto sa stalo už dlho pred ukrajinskou krízou.

V našej krajine mnohí iba čakajú na to, kým bude možné vrhnúť sa na politiku ruských orgánov na medzinárodnej scéne. Pýtajú sa nás, ako môžeme povedať, že sme pripravení prerušiť vzťahy s Európskou úniou, keď je naším najväčším obchodným a hospodárskym partnerom. Ak vezmeme EÚ ako kolektívneho partnera, potom je to z hľadiska objemu hrubého obchodu náš najväčší partner. Ale napríklad Rusko v roku 2013 (ak si vezmeme obdobie pred ukrajinskými udalosťami) sa stalo členom Svetovej obchodnej organizácie. Od chvíle, keď sme sa stali členmi WTO, boli všetky naše obchodné vzťahy postavené na princípoch tejto organizácie, a nie na niektorých princípoch, ktoré nám ponúkla Európska únia. Európska únia ako celok sa ako jednotný obchodný blok tiež zúčastňovala na činnostiach WTO. Obchodovali sme s členskými krajinami podľa zásad WTO. Ak je Európska únia takým vzácnym obchodným a hospodárskym partnerom, tu je štatistika: v roku 2013 boli prvým partnerom Európskej únie Spojené štáty americké (asi 480 miliárd dolárov), nasledované Čínou (428 miliárd dolárov) a Ruskom ( 417 miliárd dolárov). To znamená, že v podstate ide o zrovnateľné čísla. Čo sa deje teraz? V roku 2019 bude objem obchodu s USA 750 miliárd dolárov, s Čínou 650 miliárd dolárov, s Ruskom asi 280 miliárd dolárov a v roku 2020, ak rátame aj s Anglickom, – 218 miliárd dolárov a bez Veľkej Británie – $ 191 miliárd.

Príčina? Sankcie uložené našim „vzácnym“ najväčším ekonomickým partnerom z dôvodov, ktoré sa nikdy, nikde a na žiadne fakty neopierali. Aspoň také skutočnosti nám neboli predložené. Rozumieme Krymu, rozumieme Donbasu – to len Európska únia, ktorá sa podpísala pod svoju neschopnosť a možno aj neochotu zabrániť protiústavnému štátnemu prevratu s otvoreným rusofóbnym charakterom sa rozhodla všetko postaviť hore nohami. Brusel namiesto potrestania pučistov, ktorí surovo odignorovali podpísané garancie EÚ, uvalil sankcie proti Rusku ignorujúc, ako som už povedal, že kroky ukrajinskej vlády, ktorú podporovali, boli otvorene a násilne proti ruské.

 

Keby na Ukrajine nedošlo k žiadnym udalostiam, dospeli by naše vzťahy so Západom k bodu, kde sú teraz?

Minister zahraničia Lavrov: Je pre mňa ťažké o tom hovoriť. Neskôr sa ešte vyskytli aj udalosti spojené s obvineniami z „otravy v Salisbury“. Neboli predložené žiadne skutočnosti. Bolo nám zabránené v stretnutí  s našim občanom. Neboli poskytnuté nijaké dôkazy. Zhruba to isté, čo sa deje teraz s „otravou“ A. Navaľného.

 

Zdá sa, že Západ hľadá zámienku na zhoršenie týchto vzťahov.

Minister zahraničia Lavrov: Hľadá, ale dôvodov sa nájde dosť: vždy môžete niečo definovať ako výhovorku, aby ste vzťah otočili potrebným smerom. Nejde o to, že by chceli vzťah zhoršiť. Nemyslím si, že to je ich hlavný cieľ. Chcú sa presadiť. Teraz začínajú konať rovnako ako Spojené štáty americké, vrátane toho, že prezentujú mentalitu výnimočnosti skupiny štátov. Citoval som ministra zahraničných vecí Nemeckej spolkovej republiky H. Maasa. Na otázku, prečo naďalej rokujú o sankciách proti Rusku, aký cieľ dosiahli sankciami, odpovedal, že si nemyslí, že by sankcie mali byť prijímané s nejakým cieľom. Samotná skutočnosť, že nenechajú nepotrestané akékoľvek kroky Ruskej federácie, niečo potvrdzuje.

Utajovanie skutočností, ktoré by mohli nejakým spôsobom potvrdiť obvinenia namierené proti nám, sa začalo dávno pred ukrajinskou krízou. Môžeme spomenúť na rok 2007 – otravu A. Litvinenka v nemocnici (v Londýne – pozn. prekl.). Prebehlo nejaké policajné vyšetrovanie. Potom bol tento proces vyhlásený za „verejný“, čo podľa logiky J. Orwella znamená v skutočnosti vo Veľkej Británii „tajný proces“, v rámci ktorého nie je možné predstaviť výsledky vyšetrovania špeciálnych služieb. Viete, sú to systémové problémy.(Dodnes sú výsledky vyšetrovania v Anglicku utajené – poz. Prekl.)

Uviedol som zoznam toho, čo sme skutočne mali v našich vzťahoch s Európskou úniou. Teraz už nezostáva nič, ani sporadické kontakty na akékoľvek medzinárodné problémy. Pokiaľ ide o iránsky jadrový program, nespolupracujeme s Európskou úniou, ale s celou skupinou skupiny krajín, ktoré sa teraz snažia tento program nejako vrátiť do normálneho stavu. Na Blízkom východe máme „kvarteto“ mediátorov pozostávajúce z Ruska, USA, EÚ a OSN. To znamená, že nejde o vzťah s Európskou úniou, ale o multilaterálnu spoluprácu.

Mimochodom, keď už hovoríme o tom, kto robí aké kroky, aby čo najmenej zastavil vzťah od ďalšieho pádu. Keď sa vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku J. Borrell chystal do Moskvy, mysleli sme presne na toto. Ponúkol, že bude spolupracovať na zdravotníctve, vakcínach. To sme už prebrali. Je nepravdepodobné, že Európskej únii ako bruselskej štruktúre bude umožnené nezávisle kontaktovať ruské inštitúcie a zapojiť sa do spolupráce v oblasti vakcín. Radšej budeme spolupracovať priamo s výrobcami AstraZeneca, ako sa to už deje.

V predvečer Borrellovej návštevy sme vyzvali jeho expertov, aby sme vystúpili so spoločným vyhlásením ministra zahraničných vecí Ruskej federácie a vysokého predstaviteľa EÚ pre Blízky východ, kde sú naše postoje takmer identické, a vyzvali na obnovenie mandátu „kvarteta“ ,vyzvali sme na priame palestínsko-izraelské rokovania, na dodržiavanie existujúcich rezolúcií OSN atď.

Od prvého okamihu sme im ponúkli absolútne priechodný text – jeden a pol strany. Niekoľko dní pred jeho príchodom sme boli informovaní, že „to je nepriechodné“. Teraz prezradím tajomstvo, pretože toto je očividný príklad. Za rokovacím stolom som sa J. Borrela spýtal: „Ako sme na tom s týmto vyhlásením, prečo to nevyšlo?“ Začal točiť hlavou rôznymi smermi a bolo zrejmé, a potvrdil to, že mu o tom nikto dokonca ani len nepovedal. Toto sú ľudia, ktorí sa angažujú v tom, čo niektorí naši liberáli nazývajú „vzťahy s EÚ“.

 

Dokončime túto tému. Som človek narodený v ZSSR. Pre mňa je zrejmé, že keď dochádzalo ku konfrontácii medzi ZSSR a Západom, bola tu iná ideológia, ekonomika atď. Po rozpade ZSSR, ako sa mi zdalo, sa pre nás všetko stalo rovnakým –tam sú za demokraciu, aj my sme za demokraciu, tam je trhová ekonomika a aj u nás  je trhová ekonomika. V čom sú potom rozpory? Prečo stále nemôžeme nájsť spoločný jazyk, ktorý sme, ako sa mi zdalo, našli v 90. rokoch? A prečo ho vtedy našli?

Minister zahraničia Lavrov: Vtedy sme spoločný jazyk našli, pretože nikto z územia Ruskej federácie sa nehádal o odpoveď na otázku, kto je „pánom domu“. Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin o tom hovoril mnohokrát. Na západe sa rozhodli, že je koniec dejín. F. Fukuyama oznámil, že odteraz bude svetu vládnuť liberálna myšlienka. Teraz je tu opäť pokus dostať túto liberálnu myšlienku do popredia v boji o vplyv na medzinárodnej scéne. Ale keď vyšlo najavo, že Rusko vôbec nesúhlasí s tým, že bude žiť „v dome samozvaného pána“, potom sa začali všetky tieto ťažkosti.

Vladimír Putin a jeho tím sa spočiatku, po nástupe do funkcie prezidenta, o to pokúšali diplomatickými signálmi, ktoré sú zvyčajne určené  gramotným a inteligentným ľuďom. Ale nikto nič nevnímal. A potom sa to muselo povedať, tiež zdvorilo, ale otvorene v „mníchovskej reči“.(2007 – pozn. prekl.) Keď ani tento  signál nikto neprijal (respektíve Rusko opäť označili za „chuligána“ na medzinárodnej scéne, chystali sa Rusko opäť „poučovať“ slušnému správaniu sa), potom sa to všetko začalo. Prinajmenšom ideologicky sa práve vtedy začala príprava Západu na súčasné kroky.

 

O sankciách. Tlačová agentúra Bloomberg dnes informovala, že sa pripravujú nové sankcie proti Rusku týkajúce sa Nord Stream 2, údajne však nebudú silné, ale „mäkké“. Na druhej strane sa hovorí, že sa zdá, že Američania chcú zabrániť výstavbe Nord Stream 2, ale zároveň sa nehádať s Nemeckom. V akej sme pozícii?

Minister zahraničia Lavrov: Ocitli sme sa v pozícii krajiny, ktorá si na sto percent plní svoje zmluvné záväzky prijaté našimi spoločnosťami zúčastňujúcimi sa na projekte spolu so spoločnosťami z krajín EÚ. …………….

Teraz otvorene píšu, že vyjednávania už prebiehajú, a diskutujú o možnosti dohôd medzi Washingtonom a Berlínom, podľa ktorých by Nord Stream 2 bol dokončený, nech to funguje, ale ak nebodaj náhle poklesne tranzit plynu cez Ukrajina, potom bude Nord Stream 2 uzavretý. Ja sa nemôžem rozhodovať za Nemecko, ale skutočnosť, že ide o ponižujúci návrh, mi je zrejmá. Ako povedal prezident Ruskej federácie Vladimír Putin na stretnutí s lídrami frakcií Dumy, ide o ďalšie potvrdenie toho, že chcú na úkor Ruska finančne podporiť svoj geopolitický projekt s názvom Ukrajina.

 

My by sme platiť za tento geopolitický projekt? Prečo si myslia, že by sme za to mali platiť?

Minister zahraničia Lavrov: Pretože im samým sa za to nechce platiť. Potrebujú ukrajinský režim iba na jediné – neustále dráždiť Rusko a hľadať nové dôvody rusofóbnej politiky. Chcú všemožne oslabiť všetko, čo je okolo nás: Bielorusko, Stredná Ázia, teraz Zakaukazsko, keď po úspešnej misii prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina sprostredkovať vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom zrazu všetci začali byť znepokojení – ako to, že je to byť bez nich? Teraz sa snažia preniknúť a zvýšiť v tomto regióne svoju aktivitu. To všetko nemá nič spoločné s ideológiou čias studenej vojny, konfrontáciou týchto dvoch systémov, o ktorej ste hovorili pred pár minútami. To všetko súvisí s tým, že naši západní partneri nechcú, nie sú pripravení a nevedia sa rozprávať na základe rovnosti. Nech je to Rusko, Čína, ktokoľvek iný. Musia vytvoriť štruktúru, kde oni budú určite hlavnými. Preto sa im čoraz viac nepáči ani OSN, pretože ho nemôžu stopercentne ovládať.

 

Vyzerá teraz z vášho pohľadu EÚ skutočne ako monolit alebo v nej prebiehajú procesy a objavujú sa krajiny, ktoré si predsa len hovoria, že sa chcú s Ruskom priateliť? Pretože, čo sa týka sankcií, ich hlavnými ideológmi sú baltské krajiny, ktoré v EÚ nehrajú veľkú úlohu, ale z nejakého dôvodu ich všetci počúvajú.

Minister zahraničia Lavrov: Nie je príliš vhodné pýtať sa na „monolit“ pár mesiacov po „brexite“. Monolit už nie je tým, čím bol kedysi. Pokiaľ ide o monolit v prenesenom význame – nie. Mnoho krajín udržiava vzťahy s Ruskom. Návšteva J. Borrella bola prvá na takejto úrovni za posledné tri roky. Za tie isté tri roky navštívilo Rusko niekoľko desiatok ministrov členských štátov EÚ. Náš dialóg prebieha dobre. Nestrácame veľa času týmito problémami konfrontácie a moralizovaním. Áno, všetci majú svoje „domáce úlohy“ –jednu-dve strany, kde si musia prečítať, na čom sa tam dohodol tento bruselský „regionálny výbor“.

 

Majú teda školiaci manuál, s ktorým prichádzajú?

Minister zahraničia Lavrov: Absolútne. Ani krok do ľava. Toto je napríklad A. Navaľnyj alebo Skripalovci, ľudské práva. Teraz vedec Y. Dmitriev z Karélie. Kategoricky odmietajú fakty preukazujúce jeho účasť na trestných činoch, pedofílii. Oni si niečo prečítali, ja podávam protiargumenty, vysvetľujem, čo vidíme v tej či onej situácii a prečo nemôžeme dostať dôkazy o tom istom A. Navaľnom, o tých istých Skripaľovcoch. Ako odpoveď si jednoducho prečítali znova tú istú stránku. Okrem tejto disciplíny „blokovej solidarity“ sa vedie normálny rozhovor. Áno, EÚ im určuje, na akom základe sa zúčastňujú vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). My s týmito krajinami obchodujeme vo WTO s tými podmienkami, ktoré boli platné v čase, kedy Rusko vstúpilo do WTO. EÚ však nemá s touto obchodnou a investičnou spoluprácou nič spoločné, s výnimkou pokusu o potlačenie obchodných a hospodárskych vzťahov prostredníctvom sankcií.

Spomínali ste Pobaltie. Áno, priveľmi „velia prehliadke“. V rámci komunikácie s vašimi kolegami som už o tom hovoril nie  raz. Keď boli v roku 2004 horúčkovite prijímaní do EÚ, Rusko a Brusel viedli veľmi úprimné dialógy (šéfom Európskej komisie bol R. Prodi). V roku 2005 bol stanovený cieľ prejsť na bezvízový režim(Rusko – EÚ, pozn.prekl.).

 

Na ktorú si teraz nikto nepamätá.

Minister zahraničia Lavrov: Pripomíname im to, keď odpovedáme na otázku ako sa opovažujeme povedať, že sme pripravení prerušiť vzťahy s EÚ. Spomínali ste Pobaltie. Dlho sme viedli  rokovania o modernizácii Dohody o partnerstve a spolupráci medzi Ruskom a EÚ, ktorú Európska únia ukončila v roku 2014. Zámerom bolo ísť trochu ďalej nad rámec pravidiel WTO a dohodnúť sa na ďalších obchodných preferenciách. Pôvodne bola cieľom zóna voľného obchodu, na ktorú sa však už dávno zabudlo. Existovali však zámery okrem pravidiel WTO zmodernizovať dohodu o ďalšej liberalizácii obchodu. To sa v roku 2014 prerušilo – ďalší príklad prerušenia vzťahov.

Dohoda o bezvízovom režime bola pripravená tiež v roku 2013. Splnili sme všetky podmienky EÚ: dohodli sme sa, že bezvízový režim bude iba pre tých, ktorí používajú biometrické pasy, že tí, ktorí porušia pravidlá vstupu do EÚ alebo pravidlá pobytu počas bezvízového obdobia, budú predmetom readmisie (podpísaná zodpovedajúca dohoda). Všetko, čo požadovali a čo sa aj nám hodilo, bolo hotové. A potom, keď nadišiel čas podpísať ju a potom ju ratifikovať, EÚ povedala: „Počkajme.“ Dôvod sa zistil veľmi skoro, dlho sa netajili. V tomto bruselskom kolektíve sa rozhodlo, že je politicky nekorektné poskytnúť bezvízový režim Rusku skôr, ako ho dostane Gruzínsko, Ukrajina a Moldavsko.

 

To znamená, že Rusko sa stalo závislým od iných krajín?

Minister zahraničia Lavrov: Samozrejme. Z iniciatívy pobaltských štátov. Toto je tiež rozhovor o tom, o aký vzťah ide. Toto je vzťah ľudí, ktorí sa rozhodli, že oni sú Európou, čo však vôbec neplatí. Rusko vníma Európu v celej jej rozmanitosti. Ak sa to bruselskému „regionálnemu výboru“ nepáči, potom nebudeme nasilu milí.

 

Minimálne Európa po Ural.

Minister zahraničia Lavrov: Po Ural. V roku 2009, keď bol J. M. Barroso na čele Európskej komisie, sme usporiadali summit Rusko – EÚ v Chabarovsku. Naši európski kolegovia dorazili večer. Vyšli sme na prechádzku po hrádzi. Ukázali sme im mesto. J. M. Barroso potom povedal: „Je to úžasné, leteli sme z Bruselu 13 hodín a stále sme boli v Európe.“ To je hlavný význam toho, čo spôsobil slogan „Európa od Atlantiku po Tichý oceán“.

 

Spýtam sa vás ešte na jednu krajinu – Bielorusko. 22. februára 2021 sa uskutoční stretnutie oboch prezidentov. A. G. Lukašenko pricestuje do Ruska. Nedávno minister zahraničných vecí Bieloruska V. V. Makei poskytol rozhovor pre mediálny holding RBK, kde hovoril o viac vektorovej zahraničnej politike Bieloruska. Podarilo sa podľa vášho názoru dohodnúť s Minskom na integrácii? Čo od takýchto rokovaní očakávať?

Minister zahraničia Lavrov: Multivektorovosť by sa nemalo používať ako neslušné slovo. Akékoľvek normálne štáty si želajú mnoho vektorovosť. Aj v Rusku je princíp multi-vektora prítomný v základoch zahraničnej politiky od roku 2002. Ale v našom chápaní je multi-vektor možný iba na základe rovnosti, rešpektu a hľadania rovnováhy záujmov a vzájomného prospechu. Jedine takto.

Najskôr sa nám vyhrážajú sankciami a potom tí istí ľudia tvrdia, že sme „dohrali“ a zavádzajú sa proti nám jednostranné obmedzenia a tiež vyhlasujú, že sme „zlí“, pretože „hľadíme na východ“. Všetko je to obrátené naruby.

Rusko je euroázijská veľmoc. Máme najužšie kontakty s Európou. Pestovali sa po celé storočia, keď nikto ani len nepomyslel na Európsku úniu, a Európania medzi sebou bojovali a súťažili. A mimochodom, veľmi často sme ich zmierovali a pomáhali dosiahnuť spravodlivý výsledok vo vojnách.

 

Dokonca sme zachraňovali monarchie?

Minister zahraničia Lavrov: Áno, a vedia o tom svoje. Rovnako ako republiku v USA, do istej miery.

Ale táto časť nášho susedstva (EÚ – pozn. prekl.)prerušuje prakticky všetky vzťahy, ponecháva iba sporadické kontakty na určité medzinárodné krízy, ktoré sú predmetom záujmu Európskej únie, aby nezmizla z medzinárodnej arény. V mnohých ohľadoch ich vedie túžba zviditeľniť sa v Sýrii a ďalších oblastiach. Ak tu nie sme „vítaní“, jednoducho pokračujeme v práci s ostatnými susedmi, ktorí nemajú také rozmary.

Objektívne sa náš obchod s Európskou úniou od roku 2013 znížil takmer na polovicu. Za rovnaké obdobie s Čínou sa zdvojnásobil…………………….

 

2020 je rokom pandémie. V takýchto rokoch by sa krajiny mali zjednotiť a navzájom si pomáhať. Podarilo sa to podľa vás? Alebo nezhody neumožnili svetu zjednotiť sa ani okolo infekcie COVID-19?

Minister zahraničia Lavrov: Prišli sme tam, kde sme začali rozhovor. Nezostali žiadne ideológie. Ideologizovanie, spolitizované vnímanie ruskej vakcíny však nebolo veľmi dobrým signálom. O vakcíne Sputnik V bolo informované v auguste 2020, mnoho mesiacov po samite G20 (marec 2020), kde sa Vladimír Putin aktívne zasadzoval za spoluprácu pri výrobe vakcín. Už vtedy sme boli pripravení na vytvorenie spoločných vedeckých tímov. Západné krajiny a ich spoločnosti, ktoré neboli ochotné pomôcť konkurencii, na tento návrh nereagovali. Ide o zjednotenie v čisto lekárskej oblasti.

Existuje aj humanitárna sféra. Generálny tajomník OSN A. Guterres, vysoký komisár OSN pre ľudské práva M. Bachelet vyzval počas pandémie pozastaviť všetky jednostranné sankcie v oblastiach, ktoré priamo ovplyvňujú potraviny, dodávky liekov, zdravotníckeho vybavenia, s cieľom zmierniť osud obyvateľstva krajín, na ktoré sa vzťahovali jednostranné sankcie (bez ohľadu na ich dôvody). Autori týchto sankcií (predovšetkým USA a EÚ) nereagovali. Rovnako neodpovedali na návrh prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina na samite G20 o vytvorení „zelených koridorov“ na obdobie pandémie, ktoré budú v najľahšom režime – bez daní, ciel , tarify, meškania, špeciálnych colných kontrol –zabezpečovať prepravu tovaru.

„Loď“ je stále len jedna a nie je taká veľká. Teraz už existujú prognózy, že to bude ešte dlho, bude to sezónna infekcia a už vôbec nie to isté ako chrípka alebo iné choroby, bude si vyžadovať neustále používanie opatrení, osobných ochranných prostriedkov. Toto by malo nejako viesť krajiny k otvorenejšej spolupráci, najmä tie, ktoré o tom donedávna pochybovali.

Ku kladným skutočnostiam patrí návrat USA do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Niektoré „horúce hlavy“ vo Washingtone veria, že po ich návrate Američania „ohnú“ všetko podľa svojich predstáv. Na sekretariáte WHO je menej ako 50 Číňanov, 25 Rusov, 200 Američanov a viac ako 2000 predstaviteľov štátov NATO. Minulá americká administratíva uviedla, že Čína manipuluje s WHO. Nie je to korektné. Alebo hovoríme o úplnej bezmocnosti 2 000 členov NATO, ktorí by mali mať väčšinu v sekretariáte WHO.

Existujú tiež pozitívne výsledky. Nedávno sa o tomto probléme uvažovalo na Valnom zhromaždení a v Rade bezpečnosti OSN. Najdôležitejšie je teraz zamerať sa na spravodlivú spoluprácu v rámci WHO. Okrem toho, že v rámci Organizácie existujú pokusy o „palácové puče“, stanovenie ich vlastných poriadkov, ktoré nemusia byť nevyhnutne založené na konsenze, existuje aj myšlienka presunúť hlavné rozhodnutia v oblasti zdravotnej politiky mimo univerzálne štruktúry. Neraz sme hovorili o tejto tendencii: nahradiť medzinárodné právo „svetovým poriadkom založeným na pravidlách“. Ako sa v praxi ukazuje, ide to, že rozhodnutia nebudú prijímané v kruhu, ktorý má univerzálne zastúpenie, pretože tam sa musíte hádať, hľadať rovnováhu a kompromisy, ale v kruhu tých, ktorí s vami súhlasia. Potom ju predstavíte ako „konečnú pravdu“ a od všetkých požadujete, aby sa táto dohoda rešpektovala.

Toto je základom francúzsko-nemeckej iniciatívy za nový multilateralizmus a niektorých obmedzených partnerstiev na Západe. Napríklad Francúzi vytvorili Medzinárodné partnerstvo proti beztrestnosti pri používaní chemických zbraní. V rámci tohto neuniverzálneho partnerstva mimo OSN vytvára EÚ tzv. „Horizontálny“ režim sankcií, ktoré budú uvalené na tých, na ktorých ukáže prstom partnerstvo vytvorené Francúzskom. Rovnaký sankčný režim sa vytvára pre kybernetickú bezpečnosť. Namiesto otvorenej diskusie Francúzi presadzujú partnerstvo na obranu slobody v kyberpriestore. Ide evidentne o pravidlá, „na ktorých bude založená pravda“.

Existujú pokusy o presunutie rovnakej štruktúry mimo WHO. Zdravie ľudí je stále oblasťou, v ktorej by sa nemalo „hrať“ na geopolitiku. Pokiaľ za tým nebude konšpiračný cieľ znížiť počet obyvateľov Zeme. Mnohí teraz začínajú budovať takéto teórie a koncepty.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Maďarská vláda darovala nemocniciam na juhu Slovenska dýchacie prístroje

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Maďarská vláda darovala na pomoc zahraničnej maďarskej komunite a nemocniciam na južnom Slovensku 17 dýchacích prístrojov. Dar prijali zástupcovia občianskeho združenia (OZ) Kukkonia v pondelok v Dunajskej Strede, kam poputuje prvých šesť z nich. Ostatné prístroje bude združenie distribuovať medzi jednotlivé nemocnice v…

Volko zbiera medaily a stúpa v rebríčku: „Snáď si to niekto všimne“

0 icon

Toruň 7. marca 2021 (TASRHSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Šprintér Ján Volko sa už vo veku 24 rokov stal jedným z najúspešnejších predstaviteľov "kráľovny športu" na Slovensku. Bronzom z Torune doplnil svoju medailovú zbierku z halových majstrovstiev Európy, na šesťdesiatke nechýbal na stupňoch víťazov na troch šampionátoch za sebou. Predtým získal zlato…

Hamšík po podpise zmluvy s Göteborgom: „Rokovania boli rýchle“

0 icon

Göteborg 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík sa stal oficiálne hráčom IFK Göteborg. Informáciu o podpise kontraktu priniesla facebooková stránka Šport v RTVS. Švédsky klub mal Hamšíka ešte v pondelok večer po úspešnom absolvovaní lekárskej prehliadky predstaviť ako svoju novú posilu na tlačovej konferencii…

Prezidentka sa rok po konaní parlamentných volieb stretla s exprezidentom Kiskom. On má byť ten nový premiér?

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok v Prezidentskom paláci stretla s exprezidentom Andrejom Kiskom. Stretnutie sa uskutočnilo rok po konaní sa parlamentných volieb a hovoriť mali o tom, čím si Slovensko za toto obdobie prešlo. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu…

Turecký parlament zriadi výbor, ktorý bude skúmať násilie na ženách

0 icon

Ankara 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency)   V tureckom parlamente vznikne nový výbor, ktorý sa bude zaoberať prípadmi násilia na ženách. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien to v pondelok oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, píše agentúra AFP Jeho vyjadrenie v televíznom prejave prišlo po tom, čo sa na sociálnych…

Aktivisti v Londýne žiadali okamžitý návrat Zaghariovej-Ratcliffovej z Iránu

0 icon

Londýn 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Family Handout, SITA/AP/PA-Ian West)   Pred iránskym veľvyslanectvom v Londýne sa v pondelok zišla skupina ľudí, ktorí žiadali okamžitý návrat Britky iránskeho pôvodu zadržiavanej v Teheráne napriek tomu, že jej vypršal trest vymeraný iránskymi súdmi. Informovala o tom agentúra AFP Nazanin Zaghariová-Ratcliffová bola v Iráne odsúdená…

Zaočkovaní ľudia sa podľa amerického CDC môžu stretávať bez rúšok

0 icon

Washington 8. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/The Dallas Morning News-Smiley N. Pool)   Ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môžu bez rúška stretávať s osobami, pre ktoré koronavírus predstavuje malé riziko. Na verejnosti by však naďalej mali mať horné dýchacie cesty zakryté. Dlho…

Minister Ivan Korčok odovzdal rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) udelil rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj medzinárodnej spolupráce a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Urobil tak pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa žien (MDŽ) a otvorenia série podujatí…

Plán obnovy Slovenska ide do medzirezortného pripomienkovania. Europoslanec Wiezik: Stále má veľa neznámeho a nejasností

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Plán obnovy Slovenska ide do medzirezortného pripomienkovania. Slovenský europoslanec Michal Wiezik upozorňuje, že aj po mesiacoch príprav má plán stále veľa neznámeho a nejasností Zatiaľ poznáme prerozdelenie prostriedkov do hlavných kapitol - 34% pôjde na zelenú ekonomiku, ostatné prostriedky sa sú…

Vláda podľa ZMOSu neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   Vláda neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie. Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák Nová vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zabezpečí, aby nedochádzalo k prijímaniu všeobecne záväzných právnych predpisov bez ich náležitého prerokovania.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty

0icon

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty   Antipápež František „požehnáva“ nahú modlu, Pačamamu – pohanský symbol bohyne zeme. (Zdroj: vatikankatolicky.com, z článku

Pavol Lazar

Blíži sa eskalácia napätia USA s Ruskom?

0icon

MIEROVÉ ČASY A 17 PRESUNOV VOJENSKÝCH KONVOJOV CEZ SLOVENSKO SMERUJÚCICH DO VÝCHODNEJ EURÓPY. 👉 Na mierové časy sú takéto presuny vojenskej techniky naozaj nezvyčajné. Najmä pokiaľ si uvedomíme fakt, že Naďov rezort sa neodvoláva na žiadne plánované vojenské cvičenie spojeneckých armád, ako tomu bývalo v minulosti. 🤔 👉 Absencia akéhokoľvek…

Slavěna Vorobelová

Sulík precitol žiaľ neskoro

0icon

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 sa nechal Richard Sulík, zatiaľ ešte stále vicepremiér vlády a minister hospodárstva počuť, že vládny „laboratórny“ pokus na ľuďoch, teda celoplošné testovanie, boli zbytočne vyhodené peniaze daňových poplatníkov (280 miliónov EUR). Vraj za peniaze, ktoré doteraz vláda minula na celoplošné testovanie by sa dali postaviť 4…

René Pavlík

Reciprocita

0icon

Reciprocita. Cudzie slovo. Jeho význam by sa možno dal prirovnať k významu slova rovnováha. Mnohým, najmä mladým, je význam tohto slova povedomý, ale reálne vzdialený. Je to pochopiteľné. Je tu iná, nová doba a s ňou prišli aj nové časy. Vyžadovať od dcérenky, aby umyla riady a od junáčika vyniesť…

Ladislav Kováčik

Spomienka na kauzu únosu Vietnamca

0icon

Ku kauze únosu Vietnamca. Toto som si napísal do denníka 9. 8. 2018, keď bol brannobezpečnostný výbor NR SR k tejto téme: Predtým, než si prečítam niečo sprostredkované z nejakého média, napíšem svoj vlastný umelecký dojem z "grilovania" ministerky Sakovej (Sme

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovné hračky: TOP10 najlepších karikatúr slovenského jazyka

0 icon

Slovenčina je krásny jazyk. Jej rozmanitosť je fascinujúca. Núti nás premýšľať a uvažovať. Vymýšľať stále nové a nové slovné hračky. Jej ľubozvučnosť je priam predurčená na tento druh zábavy. Tu je TOP10 slovných hračiek za mesiac január. Slovenský jazyk je plný prenesených významov. Čo sa stane, ak sa s nimi…

Ako na opar? Vďaka týmto tipom sa ho zbavíš raz-dva!

0 icon

Asi dve tretiny dospelého obyvateľstva na svete prenášajú vírus, ktorý spôsobuje opar. Bohužiaľ, akonáhle sa tento vírus dostane do tela, nezmizne, jednoducho žije v tvojich nervových bunkách. Dobrá správa je, že väčšine z týchto "nakazených" ľudí sa nikdy neukážu žiadne príznaky. Avšak tí, ktorí nemajú také šťastie vedia, ako bolestivé a nepríjemné môžu byť tieto…

Nápad za nápadom: Aj takto sa dajú využiť nepotrebné veci

0 icon

Mať dobrý nápad je občas na nezaplatenie. Výtvory na nasledujúcich fotografiách sú dôkazom toho, že ľudia sú schopní sa vynájsť v každej situácii. Nápad vytvoriť z veci, ktorá by sa inak stala nepotrebným odpadom, niečo s novým využitím, je skvelý. Hlavne v dobe, kedy má naša planéta problém s nadmernou…

Michael Jackson: najdivnejšie sochy kráľa popu

0 icon

Michael Jackson, kráľ popu, je uctievaným aj po smrti. Ľudia si ho často pripomínajú hudbou, ale spomienku naňho môžeš oživiť aj návštevou jednej z jeho netradičných sôch. Michael Jackson je osoba, ktorej meno je aj po rokoch od jeho smrti skloňované často v médiách. Pravdou je, že jeho hudba a…

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Vo svete IT

Kedy a kde boli podmienky pre život v našej galaxii najlepšie? Odpoveď je prekvapujúca

0 icon

Vedci sa neustále snažia prísť na to, ako mohol vzniknúť život vo vesmíre, či išlo o niečo výnimočné, čo sa udeje len zriedka, alebo naša galaxia prekypuje životom, ktorý sme ešte neobjavili. Objavujú sa ale dôkazy, ktoré môžu poukazovať na to, že vznik života na Zemi bolo dielom náhody a veľkej dávky…

Xiaomi pripravuje smartfón s 200W rýchlym nabíjaním. Prísť by mohol už o pár mesiacov

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi patrí už roky medzi popredných výrobcov čo sa týka najmodernejších inovácií v oblasti nabíjania. Posledné roky sa o technológiu najrýchlejšieho nabíjania doťahuje s viacerými čínskymi výrobcami a nie je tomu inak ani v tomto roku. Najnovšie správy zverejnené známym a relevantným leakerom TheDigitalChatStation totižto poukazujú na vývoj…

Takto si v Xiaomi smartfóne môžete zmeniť predvolený typ písma bez ROOT-u zariadenia! Idete do toho?

0 icon

Xiaomi smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia vo viacerých regiónoch sveta. Dôvodom okrem samotného hardwaru, je aj software, ktorý je skvelo optimalizovaný a ponúka viacero dodatočných funkcií. Nie tak dávno sme vám napríklad priniesli článok, v ktorom sme vám ukázali, ako môžete zapnúť tmavý režim aj v aplikáciách, ktoré ho oficiálne…

Čínska misia Tianwen-1 priniesla nové zábery na červenú planétu Mars

0 icon

Čínska misia Tianwen-1 sa momentálne nachádza na obežnej dráhe okolo Marsu. Už na začiatku februára sa ku nám dostali zábery z červenej planéty, avšak nedávno vydala čínska vesmírna agentúra CNSA (pozn. redakcie: Chinese National Space Administration) sériu záberov s vysokým rozlíšením, ktoré nám ukazujú krásy tejto planéty, píše portál IFLScience.…

Pozrite sa, ako môžete naplánovať odoslanie SMS pomocou aplikácie (Google) Správy

0 icon

Ešte v druhej polovici februára, spoločnosť Google pre aplikáciu Správy začala distribuovať funkciu plánovania odoslania správ. Google túto funkciu predstavoval slovami, že týmto spôsobom ponúkne lepšiu možnosť komunikácie naprieč rôznymi časovými pásmami. Ako však táto funkcia funguje v praxi?  Takto môžete naplánovať odoslanie správ Funkcia plánovania správ bola predstavená pre…

Armádny Magazín

Satanovskij: Prečo USA uvalili sankcie na ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského

0 icon

USA, 9.marec 2021 (AM) – Uloženie sankcií Spojenými štátmi proti Dnepropetrovskému oligarchovi Igorovi Kolomoiskému a jeho rodinným príslušníkom je veľmi kurióznou, symptomatickou zápletkou a zaslúži si osobitnú pozornosť.   Kolomojskij je jednou z najväčších postáv modernej Ukrajiny, je absolútne bezohľadný, zákerný a neschopný vyjed

Útočiace roje: V Rusku pracujú na nezvyčajnej zbrani

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Ďalekonosné, rýchle a miniatúrne. V týchto dňoch bola uverejnená správa, že v Rusku vyvíjajú unikátny útočný systém z prúdových bezpilotných strojov schopných štartovať z paluby lietadla. Na projekte Molnija (Blesk) pracuje z vlastnej iniciatívy spoločnosť Kronštadt, ktorá vyvinula prieskumný út

MDŽ: Venované hrdinkám i obetiam vojen, skrátka spomienka na ženy inak

0 icon

Slovensko, 8.marec 2021 (AM) –  Viete, že...? ...počet zdravotných sestier sa vstupom USA do vojny znásobil 60 krát?

Ruské pozorovacie lietadlo Tu-214ON vykonalo prvý let v novej funkcii

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Lietadlo Tu-214ON vykonalo let v novej funkcii a skontrolovalo maskovanie vojenských objektov na pobreží Krymu a Krasnodarského kraja, rovnako ako otestovalo možnosti systému PVO týchto regiónov.   P

Predbehne hypersonické rakety: USA testujú novú útočnú zbraň

0 icon

USA, 8.marec 2021 (AM) – Bezkonkurenčná presnosť, útok rýchlosťou svetla, ničenie rakiet a dronov - v Spojených štátoch bola vyrobená maketa laserového vzdušného dela. Na rozdiel od iných podobných projektov majú byť s

Svetlo sveta

Dovolili by sme Panne Márii nosiť šatku na hlave keby žila dnes?

0 icon

Je moderné v Západnej Európe biť na poplach proti noseniu šatiek. Už menej sa hovorí o tom, že politici, ktorí útočia na to, aby ženy nemohli nosiť šatku sú presne tí istí, ktorí v rovnakom zákone zakazujú nosiť aj iné náboženské symboly, teda krížiky na krku na viditeľnom mieste. Kým…

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali