Nerozumejú experti pravicovej strany pravidlám fungovania trhu? Alebo, ako zvyčajne, chcú iba balamutiť?

Bratislava 5. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Keby ste sa chceli zlepšiť v schopnosti demagogicky kritizovať čokoľvek, máme pre vás tip: je tu príležitosť navštevovať kvalitné kurzy demagógie, a to dokonca zdarma – tlačové besedy hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sú v tomto takpovediac vysokou školou. Zamieňanie príčin s následkami, zveličovanie, strašenie, senzačné odhalenia vyrobené z ničoho… máte to tam všetko

Na snímke Eduard Heger z OĽaNO

Stredajšia tlačová beseda hnutia OĽaNO mala za cieľ skritizovať návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý do Národnej rady SR predložila skupina poslancov koaličnej Slovenskej národnej strany.

SNS odôvodňuje návrh zaviesť zákon o odvode obchodných reťazcov tým, že tieto subjekty majú neúmerne vysoké zisky a majú na slovenskom trhu neúmerne dominantné postavenie. Hovorí, že rozdelenie zisku v rade subjektov od prvovýroby cez spracovanie potravín až po predaj je veľmi nevyvážené v prospech obchodných reťazcov, a to chce zavedením nového opatrenia zmierniť. Okrem toho SNS chce týmto zákonom vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.

SNS navrhuje, aby obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku od budúceho roka platili osobitný odvod vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu. Tieto prostriedky by mohli ísť na financovanie odbytu slovenských poľnohospodárskych produktov a výrobkov, analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom poľnohospodárskych produktov a výrobkov. Za obchodný reťazec by sa považovalo zoskupenie obchodných prevádzkarní, ktoré má prevádzky aspoň v dvoch okresoch, minimálne desať percent obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity. Zákon by sa teda netýkal malých, lokálnych obchodníkov.

Tento návrh zákona z dielne SNS možno nezaradí nobelovský výbor do siene slávy legislatívnych zázrakov, ale jeho kritika zo strany OĽaNO je natoľko evidentne účelová, až to udiera do očí. Ale napokon, to nie je nič nové – všetky tlačovky tohto hnutia s trinástimi členmi majú totiž vždy ten istý refrén: „čokoľvek by ste robili, všetko je zlé, pretože to nemôžeme robiť my“.

OĽaNO ústami svojho tieňového ministra financií a hospodárstva Eduarda Hegera a ekonomického experta Petra Kremského tvrdí, že takýto zákon by spôsobil nárast cien tovarov, na čo by doplatili najmä chudobní ľudia. Ibaže návrh zákona vznikol práve ako pokus riešiť deformáciu trhového prostredia, kde oligopol obchodných reťazcov nie je trhom prinútený držať ceny pri zemi – veľké reťazce majú pre svoju veľkosť konkurenčnú výhodu voči drobným obchodníkom, a preto svojvoľne dvíhajú ceny, kam až si to môžu dovoliť – a presne tak vzniká ich nadmerný zisk. A ďalej, podľa OĽaNO by vraj reťazce zvýšili tlak na dodávateľov, aby znížili ceny. Lenže nič také v skutočnosti nehrozí: slovenskí výrobcovia vedia, že výkupné ceny pre nich sú už dávno stlačené na najnižšie možné minimum a nariekajú, že sa im už takmer neoplatí vyrábať. Najpravdepodobnejšie je, že zákon by nemal na Slovensku príliš komu inému ukrojiť zo zisku, než práve úbohým reťazcom, ktoré na Slovensku tak trpia, že ich zisky v porovnaní so západnou Európou sú iba dvoj- alebo trojnásobné.

Nevedno, prečo OĽaNO v tejto súvislosti spomína informáciu, že na Slovensku ceny stúpajú najviac v EÚ. Návrh SNS totiž ešte nebol prijatý, takže ceny zjavne stúpajú z iných príčin. OľaNO sa tiež rozhorčuje nad tým, že reťazce majú platiť nový odvod zo všetkého tovaru, ktorý predajú, teda aj nepotravinového. Ale to je iba z praktického dôvodu, aby pre jednoduchosť pri výpočte platby nebolo treba oddeľovať odvody za potravinový tovar od nepotravinového – kto chce, môže to pre seba čítať tak, že odvod je len za potraviny, hoci je v takom prípade potom podstatne vyšší ako toho 2,5 percenta. Niekto by sa opýtal, či takáto forma dotácie nie je nefér voči zahraničným potravinárom a poľnohospodárom, keď vybraná suma má (podľa navrhovateľov) ísť na podporu lokálneho poľnohospodárstva a potravinárstva. Nuž, na to sa dá povedať, že rovnako nefér je, že tí zahraniční výrobcovia majú často omnoho vyššie dotácie a lepšie podmienky na podnikanie, ako tí naši.

OĽaNO tiež straší, že pre zníženie ziskovosti by sa mohli obchodné reťazce rozhodnúť odísť. To je však opäť manipulácia: reťazce neodídu, kým budú dosahovať zisk – a ten u nás bude aj naďalej nadštandardný. Ale keby sa niekto predsa len rozhodol odísť, prečo liberálne OĽaNO nedôveruje neviditeľnej ruke trhu, že tá si už s tým poradí?

Aj ďalšie strašenie spočíva v úplne elementárnom (alebo zámernom?) nepochopení fungovania trhu ekonomickými expertmi tohto, údajne takmer pravicového hnutia: ak sa zákon prijme a ceny stúpnu, ľudia vraj prejdú od obchodných reťazcov na čínske trhy, do zahraničia alebo k poľským či iným obchodníkom s nekvalitným tovarom. Tak po prvé: ak by ceny zdvihli obchodné reťazce, tak by ich zdvihli aj ostatní. Po druhé: ak by ľudia odišli od reťazcov k Číňanom, tak by reťazce museli ceny znížiť – rezervu na znižovanie majú slušnú vo svojich ziskoch…

OĽaNO sa dojemne bojí, že malé miestne obchody sa budú báť prekročiť limit, aby nemuseli platiť odvod, a budú sa snažiť nevydávať bločky. Nevedno, či si poriadne neprečítali návrh zákona, alebo opäť zavádzajú zámerne, ale miestnych obchodníkov sa zákon nedotkne. Tak ako je pojem „obchodný reťazec“ vymedzený, bude sa jednoznačne týkať len práve tých zopár veľkých spoločností, ktoré všetci vieme viacmenej vymenovať na prstoch jednej ruky.

OĽaNO tvrdí, že zákon sa dotkne najchudobnejšej časti obyvateľstva. Toto je však zložitejšia otázka. Je veľmi otázne, nakoľko vôbec sú dnes ceny tých najlacnejších potravín z dovozu reálne. Ak sú dumpingové, potom by sa tak či onak mali zvýšiť, pretože nespravodlivo poškodzujú slovenských producentov, ale často aj zdravie spotrebiteľa. Navrhovaný zákon však nepostihne miestnych obchodníkov a naopak, podporí lokálnych poľnohospodárov a potravinárov. Teda títo nebudú mať dôvod zdvíhať ceny, okrem možného trhového dôvodu, že ak zdvihnú veľkí, zdvihnú aj oni. Ale na druhej strane, ak budú chcieť obchodné reťazce lokálnym obchodníkom konkurovať, nebudú môcť byť drahší. Vo výsledku, ak by ceny o niečo stúpli, bolo by to zrejme sprevádzané nárastom podielu slovenských potravín vyššej kvality na úkor najlacnejších, takmer smetiarskych potravín z dovozu.

OĽaNO sa tiež desí toho, ako bude vláda prerozdeľovať peniaze, ktoré by získala z odvodu obchodných reťazcov. Priznávajú, že z predloženého návrhu to nevedia zistiť, ale vopred kričia, že to bude netransparentné, keďže tie peniaze nebudú rozdeľovať oni, ale práve SNS, ktorá má ministerstvo pôdohospodárstva. Priam príšerná je pre opozíciu predstava, že by SNS mohla nejakej skupine občanov tými peniazmi pomôcť, a tí by si na to spomenuli pri voľbách…

Tieňový minister hospodárstva a financií OĽaNO hovorí, že je veľmi nebezpečné, keď si štát všíma, v ktorej oblasti ako tečú peniaze a podľa toho zavádza dane. Nuž, to je naozaj pozoruhodný názor od ekonomického experta a dáva tušiť, že ešte oveľa vzrušujúcejšie bude sledovať, čo bude tento tieňový minister robiť, keď bude sedieť na naozajstnom ministerstve, ak svojho predchodcu kritizuje za to, že sa snaží používať na riadenie ekonomiky nástroje na riadenie ekonomiky…

OĽaNO sľubuje zlepšenie podnikateľského prostredia, jeho zjednodušenie, odstránenie regulácií a byrokracie. Tvrdí, že tak ako to funguje teraz, všetko je zlé a skorumpované, ľudia sa majú zle – ale ak sa k moci dostanú oni, všetko bude inak. Znížili by dane, a konečne by začali všetkých výdatne podporovať. Na rozdiel od týchto súčasných, ktorí peniazmi len mrhajú a nič nefunguje, len sa na všetky strany rozkráda, oni by to robili tak, že by všetko začalo fungovať a už by sa nekradlo. Opravili by sa cesty, zdravotníctvo aj školstvo by malo konečne dostatok, slnko by svietilo aj v noci a pečené holuby by ľuďom lietali do úst samé.

Je len škoda, že skeptickí Slováci vôbec nepochopili, že nikto im nemôže dať toľko, koľko im takzvaná „pravicová opozícia“ dokáže sľúbiť. Z neznámeho dôvodu mnohí tieto strany považujú za protinárodné, protiľudové, protisociálne, klamárske – a nie a nie im dopriať, aby konečne mohli aj ony chvíľu vládnuť. A ony po tom tak veľmi túžia… až tak veľmi, že sa už čoraz menej ovládajú a čoraz zlostnejšie od pása pália slepými demagogickými nábojmi po všetkom, s čím strany súčasnej vládnej koalície prídu – lenže čoraz častejšie si triafajú iba do vlastnej nohy.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V britskom parlamente si minútou ticha uctili zavraždeného poslanca Amessa

0 icon

Londýn 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jessica Taylor/UK Parliament via AP)   Minútou ticha si v pondelok britský parlament uctil pamiatku dlhoročného poslanca Konzervatívnej strany Davida Amessa, ktorého počas stretnutia s občanmi v sobotu dobodal Brit somálskeho pôvodu Ali Harbi Ali. Polícia vyšetruje možný islamistický motív činu "Nikdy nedovolíme, aby páchatelia skutkov…

Šípky sú hodnotné pre množstvo vitamínov či minerálnych látok

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Šípky sú hodnotné pre množstvo vitamínov, minerálnych látok a flavonoidov. Pravidelnou konzumáciou extraktu zo šípok je možné znížiť hladinu cholesterolu v krvi, krvný tlak a tiež udržať optimálnu hladinu glukózy. Na sociálnej sieti to pripomenul Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto…

Borrell: EÚ je pripravená prijať ďalšie sankcie voči Bielorusku

0 icon

Brusel 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)   Európska únia je pripravená uvaliť sankcie na bieloruskú štátnu leteckú spoločnosť Belavia s cieľom zastaviť nelegálnu migráciu do EÚ. Oznámil to v pondelok šéf európskej diplomacie Josep Borrell, píše agentúra AFP "Sme pripravení implementovať sankcie voči štátnej (leteckej) spoločnosti Bieloruska," povedal Borrell po…

Slovinský premiér viní z nárastu infekcií demonštrantov

0 icon

Ľubľana 18. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovinský premiér pripísal nárast prípadov nákazy ochorením COVID-19 v krajine protestom zo začiatku mesiaca, ktoré sprevádzali strety polície a oponentov očkovania a pandemických obmedzení Janez Janša sa tak vyjadril, keď v parlamente odpovedal na kritiku opozície za to, že polícia použila na demonštrantov…

Víťaz primárok Márki-Zay chce posilniť jednotu opozície

0 icon

Budapešť 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)   Kandidát opozície na post predsedu maďarskej vlády pre budúcoročné parlamentné voľby Péter Márki-Zay označil v pondelok za najdôležitejšiu úlohu nadchádzajúcich týždňov vybudovať jednotu opozície V rozhovore pre komerčnú spravodajskú stanicu Inforádió Márki-Zay priznal, že v priebehu primárok mal konflikty s viacerými opozičnými politikmi,…

Muž chcel podpáliť ženu, obvinili ho z pokusu o vraždu

0 icon

Trenčín 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky)   Obvineniu z pokusu o vraždu čelí 47-ročný Myjavčan. V piatok (15.10.) ráno mal pod vplyvom alkoholu poliať benzínom 28-ročnú ženu a zapáliť ju. Po vzniku požiaru z miesta ušiel. Polícia ho v krátkej dobe vypátrala a zadržala. Súd akceptoval návrh trenčianskeho…

Stovky ľudí pochodovali za bezpečnú a legálnu interrupciu

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Stovky ľudí sa v pondelok podvečer zhromaždili v Bratislave, aby podporili bezpečnú a legálnu interrupciu. Reagovali tak na návrh zákona o pomoci tehotným ženám, o ktorom by mal parlament definitívne rozhodnúť na nadchádzajúcej schôdzi Pochod za reprodukčnú spravodlivosť organizovala iniciatíva Nebudeme ticho vo…

Novým primátorom Ríma bude Roberto Gualtieri, vyplýva z exit pollov

0 icon

Rím 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   Za nového primátora si obyvatelia talianskej metropoly Rím zvolili bývalého ministra financií hospodárstva Roberta Gualtieriho. Vyplýva to z výsledkov exit pollov zverejnených v pondelok, informuje agentúra AFP Gualtieri, ktorý kandidoval za stredoľavú Demokratickú stranu, v druhom kole volieb s veľkým náskokom porazil kandidáta…

Bielorusko zastavuje bežnú starostlivosť v štátnych klinikách, aby sa viac zdrojov sústredilo na infikovaných

0 icon

Minsk 18. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Bielorusko v pondelok prikázalo zastavenie bežnej medicínskej starostlivosti v štátnych klinikách s cieľom venovať viac zdrojov pre pacientov infikovaných koronavírusom Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že k službám, ktoré pozastavujú, patria vyšetrenia a skríningy, fyzioterapia a stomatológia. Bielorusko zasiahla silnejúca vlna nákaz koronavírusom a denne…

EÚ predĺžila sankcie voči Islamskému štátu a al-Káide

0 icon

Brusel/Luxemburg 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ibaa News Agency, via AP)   Rada ministrov zahraničných vecí EÚ predĺžila na svojom pondelňajšom zasadnutí v Luxemburgu o ďalších 12 mesiacov sankcie voči Islamskému štátu (IS), organizácii al-Káida a osobám, skupinám či podnikom, ktoré sú na nich napojené Sankcie tak aktuálne platia do 31. októbra…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Perfektne načasované fotografie, ktoré dajú zabrať tvojmu mozgu

0 icon

Možno nie si najlepším fotografom sveta, ale niekedy sa všetko vo vesmíre uloží do jedného obrovského celku a jediné čo musíš urobiť, je stlačiť spúšť na svojom fotoaparáte. Jednoducho povedané, si v tej správny čas na správnom mieste. Z času na čas práve dokonalé načasovanie robí z obyčajnej fotografie unikát.…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 2. časť

0 icon

„Zjavilo sa sedem mužov v hodvábnych odevoch, ktoré sa podobali gréckym tógam, a v žiarivých topánkach. Rovnako stavali na obdiv brnenie a pod týmto brnením bolo vidieť honosnú purpurovú bielizeň mimoriadnej krásy. Zdalo sa, že dvaja z nich majú vyššie postavenie než ostatní. Ten, ktorý vyzeral na veliteľa, mal tvár…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

Armádny Magazín

Zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA a vojenský vodca Colin Powell

0 icon

USA, 18. október 2021 (AM) – Colin Powell, bývalý americký minister zahraničných vecí a vojenský vodca, vedúci zboru náčelníkov štábov , zomrel vo veku 84 rokov . Príčinou smrti boli komplikácie koronavírusovej infekcie, informovala jeho rodina na Facebooku. Zdôrazňuje sa, že napriek očkovaniu ochorel.   Generál Colin Powell urobil kariéru ako prof

Signum laudis, najvyššie vojenské vyznamenanie Rakúsko-Uhorska

0 icon

Slovensko, 18. október 2021 (AM) –  Signum laudis je najvýznamnejším vojenským vyznamenaním Rakúsko-Uhorska. Tvorcom tohto vysokého vojenského vyznamenania bol v roku 1890 rakúsky cisár František Jozef I. a vyznamenanie predstavovalo formu cisárskeho uznania za obzvlášť hrdinský vojenský čin. Existov

Politológ Satanovskij varuje pred rizikom 3.svetovej vojny v dôsledku japonského revanšizmu

0 icon

Rusko, 18. október 2021 (AM) – Politológ sa vyjadril k vyhláseniam japonského premiéra Fumia Kišidu, ktorý považoval za potrebné v blízkej budúcnosti zrevidovať obrannú stratégiu krajiny, pričom v nej položil možnosť preventívneho úderu na nepriateľské vojenské ciele.   Najnovšie vyhlásenia japonských úradov naznačujú, že sa krajin

Odpoveď amerického herca Deana Reeda na Solženicynove klamstvá o ZSSR

0 icon

USA, 18. október 2021 (AM) – Pred 50 rokmi dal populárny americký spevák a herec Dean Reed slušnú odpoveď na ohováranie Sovietskeho zväzu disidentovi Alexandrovi Solženicynovi. Hercove slová po polstoročí nestratili na aktuálnosti.   Myslím si, že mnohí budú súhlasiť, že nikto zo spisovateľov sovietskej éry nespôsobil tak obrovské škody na…

Ukrajina sa stáva kolóniou Veľkej Británie

0 icon

Ukrajina, 17. október 2021 (AM) – Londýn má v úmysle podporovať ukrajinské námorníctvo dodávkami rakiet a vojnových lodí. Podľa veľvyslanca Ukrajiny vo Veľkej Británii Vadima Prystajka budú na Ukrajine čoskoro ďalšie dve operačné vojnové lode. Pôjde o dve mínolovky na boj proti pri pobreží krajiny. Potom sa začne výstavba ďalších dvoch lodí: jednej…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali