Nepríjemná otázka na zasadnutí európskeho výboru Národnej rady a podráždená reakcia poslanca Osuského: Členstvo v EÚ je neoddeliteľné od rusofóbie?

Nepríjemná otázka na zasadnutí európskeho výboru Národnej rady a podráždená reakcia poslanca Osuského: Členstvo v EÚ je neoddeliteľné od rusofóbie?

Bratislava 6. mája 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Ani po odchode Ľuboša Blahu z postu predsedu európskeho výboru Národnej rady na tom výbore nemusí byť úplná euronuda. O zábavu sa môžu postarať aj hostia, tak ako to bolo v utorok na jeho mimoriadnom zasadnutí

Na snímke Peter Osuský (SaS)

V utorok sa konalo mimoriadne, neformálne pracovné zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti. Deň pred konaním videokonferenčného samitu lídrov EÚ s predstaviteľmi krajín západného Balkánu európsky výbor Národnej rady zasadol, aby prebral túto agendu: najmä otázku ďalšieho postupu EÚ vo vzťahu k západnému Balkánu (k Srbsku, Severnému Macedónsku, Albánsku, Bosne a Hercegovine), teda možnosť rozširovania EÚ a s tým súvisiacich prístupových rokovaní.

Reklama

Medzi hosťami zasadnutia výboru boli aj osobitný predstaviteľ EÚ pre západný Balkán Miroslav Lajčák, predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Čiernou Horou Vladimír Bilčík (europoslanec, EPP/Spolu-OD) a nezávislý europoslanec Miroslav Radačovský.

Bilčík uviedol, že Slovensko má v pláne podporiť jasnú európsku perspektívu balkánskych krajín. Takisto podľa Lajčáka je ambíciou stredajšieho videosamitu jednomyseľné a jednoznačné prihlásenie sa všetkých členských krajín k „európskej“ perspektíve západného Balkánu a ocenenie záväzku týchto krajín splniť podmienky, aby boli pripravené vstúpiť do EÚ.

Reklama

Leitmotívom vystúpení jednotlivých rečníkov bolo, že sa EÚ na ten región v podstate vykašľala, a preto sa tam teraz začínajú angažovať iní hráči, konkrétne Rusko a Čína. Reč preto bola o európskej pomoci tomu regiónu, o otázkach tamojšej demokracie, o možnosti urovnania vzťahov medzi Srbskom a Kosovom a o možnosti uznania Kosova.

Potom prišli na rad otázky. Debata dostala spád, keď jeden z hostí položil otázku: keďže Srbsko má politickú vôľu stať sa členom EÚ, ale súčasne chce zostať neutrálne, či je teda podmienkou členstva v EÚ aj členstvo v NATO. Bola to celkom legitímna otázka, veď napokon aj predstavitelia viacerých ďalších štátov sa na stretnutiach s predstaviteľmi EÚ pýtajú, prečo by mala byť účasť v EÚ podmienená nepriateľstvom voči Rusku.

Táto naoko nevinná otázka úplne zmenila smer inak kultivovanej a korektnej diskusie. Lajčák, Bilčík aj predseda výboru Tomáš Valášek pripustili, že členstvo v NATO momentálne nie je priamo podmienkou členstva v EÚ, a že je to vecou každého štátu. To však priam pohoršilo poslanca Petra Osuského (SaS), ktorý veľmi emotívne vyskočil, že takto to byť nemôže, a že priateľstvo s agresívnou krajinou porušujúcou medzinárodné právo je nezlučiteľné s hodnotami EÚ (alebo niečo v tom zmysle).

Ak počas uplynulého volebného obdobia bol medzi predsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí napätý vzťah založený na rozdielnej geopolitickej orientácii, teraz je tu totálna zhoda týchto dvoch orgánov a vlastne aj celého zvyšku politickej reprezentácie na plnej podpore euroatlantizmu v maximálnom rozsahu, v akom to len pôjde. Zdá sa však, že aj v rámci tejto orientácie sú tu predsa len ešte možné drobné rozdiely: napríklad v nárokoch na mieru rusofóbie, ktorá sa bude požadovať od úradníkov a volených zástupcov ľudu pri vykonávaní ich mandátu.

Ivan Lehotský

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali