Deň pred začiatkom oficiálneho otvorenia konferencie mali hostia možnosť pozrieť si film Sobibor, venovaný pamiatke tisícov zavraždených židov odvlečených do koncentračných táborov. Vojenskú drámu režíroval významný ruský režisér Konstantin J. Chabenskij, ktorý spolu s hercom Christopherom Lambertom stvárnil aj hlavnú úlohu. Dej filmu je založený na udalostiach, ku ktorým došlo počas druhej svetovej vojny v nacistickom tábore smrti Sobibor v Poľsku, kde sa uskutočnilo jediné úspešné povstanie v nacistických táboroch smrti. Pri tejto príležitosti organizátori počas konferencie odprezentovali aj publikáciu Sobibor.
Päťtisíc mŕtvych
Medzinárodné centrum pre výskum druhej svetovej vojny v Maribore zriadili koncom minulého roka. Tisíce ruských zajatcov bolo deportovaných práve do Stalagu XVIII. D v čase od septembra 1941 do marca 1942. Mnohí z nich zomreli na následky vyčerpania, hladu alebo chorôb. Na tomto mieste našlo svoju smrť viac ako päťtisíc ľudí. V priestoroch centra dodnes dýcha duch tejto temnej histórie.
Oficiálne otvorenie múzea v zrekonštruovanom mieste nacistického tábora Stalag XVIII. D by sa malo konať na budúci rok pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad fašizmom. Poprední predstavitelia Slovinskej republiky očakávajú, že na slávnostnej ceremónii by sa mohol zúčastniť aj samotný prezident Ruskej federácie Vladimir Putin. Rozhodne by to nebolo po prvý raz, čo sa hlava Kremľa zúčastnila v Slovinsku na slávnostnom akte súvisiacom s odhaľovaním pamätníka druhej svetovej vojny. Naposledy sa tak sa stalo 30. júla 2016 v Ľubľane. V hlavnom meste Slovinska Vladimir Putin spolu so slovinským prezidentom Borutom Pahorom odhalili pamätník ruským a sovietskym vojakom padlým vo svetových vojnách na území Slovinska.
Zlomyseľné prepisovanie dejín
Hostiteľ podujatia, veľvyslanec Ruska v Slovinsku Doku Zavgajev vo svojej úvodnej reči povedal, že konferencia je „ďalším krokom k spojeniu intelektuálnych síl nielen Ruska a Slovinska, ale aj iných krajín v snahe zabrániť zlomyseľnému prepisovaniu dejín“. Zároveň poznamenal, že oslavovanie nacistických zločincov a miešanie úlohy obetí a popravcov by mohlo byť veľmi nebezpečné. Počas konferencie o holokauste Janez Ujčič, riaditeľ Medzinárodného centra pre štúdium druhej svetovej vojny, podpísal memorandum o spolupráci s predsedom Ruskej historickej spoločnosti Jurijom Petrovom.
Predstavitelia oboch spoločností sa zaviazali posilniť spoluprácu v rôznych oblastiach, od prípravy výstav a iných podujatí až po objavovanie historických faktov. Po podpise memoranda označil Petrov dokument za dôležitý krok k zachovaniu historickej pravdy, najmä teraz, keď niekoľko síl chce prehodnotiť úlohu Ruskej federácie vo víťazstve proti nacizmu.
Ako memento pre ďalšie generácie pôsobila prítomnosť dvoch bývalých väzňov koncentračných táborov, ktorí ich hrôzy prežili v útlom veku. Jeden z nich, dnes už 86-ročný Janez Žmavc, vo svojom príspevku priblížil tragické osudy mnohých vtedajších detí, násilne odtrhnutých od rodín a transportovaných do táborov smrti, prípadne do Nemecka na prevýchovu. Janezovi Žmavcovi sa len ťažko hľadali slová v atmosfére ťaživého, chladného miesta, ktoré sa mu mohlo stať osudným, no iste dnes po toľkých rokoch cítil práve vďaka veľvyslancovi Ruskej federácie Doku Zavgajevovi zadosťučinenie. A to aj najmä preto, že ešte stále vďaka ruským hrdinom žijeme v mieri a neprežívame hrôzy vojny.
Slovinsko – ostrov zdravého rozumu
Slovinská republika sa práve vďaka konferenciám jedinečného formátu stáva ostrovom zdravého rozumu v hodnotení druhej svetovej vojny. Slovinská vláda i prezident prikladajú týmto aktivitám významný dôraz uvedomujúc si, že Európu spod fašizmu oslobodila práve ruská Červená armáda. História je len jedna a nie je možné ju prepisovať. Dnes sme svedkami úporného snaženia presvedčiť ľudí, že Ruská federácia je agresor a želá si vojnu. Opak je pravdou. Agresor sa nachádza smerom na Západ. Práve s týmto negatívnym fenoménom bojuje aj Slovenská republika, pre ktorú by malo byť Slovinsko vzorom. Zabúdame na nepopierateľný fakt, že 26,5 milióna obyvateľov bývalého Sovietskeho zväzu zahynulo počas druhej svetovej vojny, aby oslobodili Európu spod Hitlerovho besnenia. Symbolom pre Slovákov, ktorý ilustruje pohnutosť doby počas druhej svetovej vojny, je Dukla či Údolie smrti, súčasť prírodného duklianskeho múzea. A práve na tomto mieste by bolo možno na zváženie pokúsiť sa zriadiť podobné medzinárodné centrum na výskum druhej svetovej vojny, ktoré na Slovensku chýba. Slovenská republika disponuje dostatočným množstvom odborníkov, historikov či výskumníkov, ktorí by v spolupráci s kolegami zo Slovinska, Ruska, Rakúska, Chorvátska, Srbska, ale aj ďalších krajín dokázali objasňovať pravdu, vďaka ktorej máme takmer 75 rokov mier v Európe.
Rezolúcia Medzinárodnej konferencie Nepremlčateľné
Medzinárodná konferencia v slovinskom Maribore s účasťou popredných predstaviteľov odbornej i vedeckej obce sa podrobne venovala širokému spektru otázok spojených s objektívnou a komplexnou analýzou, výskumom a vysvetlením histórie druhej svetovej vojny vrátane problematiky nacistických zločinov proti ľudskosti, ktoré sú nepremlčateľné.
Opierajúc sa o názory vystupujúcich na konferencii, jej účastníci považujú za dôležité pokračovať v spoločnej práci historikov, archivárov, politológov, muzeálnych pracovníkov, pedagógov, predstaviteľov veteránov, mládežníckych aj spoločenských organizácií z rôznych krajín, a to aj na pôde Medzinárodného výskumného centra druhej svetovej vojny v Maribore. Cieľom je rozvoj medzinárodnej spolupráce v záujme zachovania historickej pamäte o udalostiach, výsledkoch a ponaučení z druhej svetovej vojny, nedopustenie zopakovania sa hrôz nacistických zločinov proti ľudskosti aj výchova mladých generácií v duchu upevňovania mieru a spolupráce medzi národmi.
Účastníci medzinárodnej konferencie Nepremlčateľné považujú za vhodné vydať príspevky, ktoré na nej odzneli, v špeciálnom zborníku.
Lenka Mayerová
Článok pôvodne vyšiel na portáli extraplus.sk